طراحی هتل

طراحی هتل بر اساس آخرین استاندارد های جهانی در سراسر کشور

طراحی هتل

طراحی هتل یکی از شاخه های اصلی طراحی معماری است. شرکت سیتاک طراح و مجری ایده های برتر در زمینه طراحی هتل می باشد. اگر قصد ساخت هتل را دارید تا انتهای این بحث با سیتاک همراه باشید. اطلاعات مفیدی از مراحل طراحی هتل و الزامات و ضوابطی که در طراحی هتل مطرح است را با هم مرور می کنیم.

خدمات شرکت سیتاک درطراحی هتل

 • مشاوره رایگان و بازدید از زمین محل احداث

 • طراحی نقشه های معماری بر اساس دستور نقشه

 • طراحی نقشه های سازه، تاسیسات برق و تاسیسات مکانیک

 • طراحی نما

 • طراحی دکوراسیون داخلی به تفکیک فضاها

 • طراحی نورپردازی بر اساس کاربری فضاها

 • طراحی کلیه نقشه ها در فاز ۲ (ارائه ی دیتیل های اجرایی)

 • مشاوره در اجرا و ساخت هتل به صورت مدیریت پیمان

قدم اول در طراحی هتل

هتل یک واژه ی فرانسوی است و منظور آن مکانی برای اقامت کوتاه مدت در مقاصد ثابت یا بین راهی مسافران است. طراحی و ساخت هتل صنعتی قدیمی است که از دوران هخامنشی و سلطنت کوروش کبیر با ساخت کاروانسراها آغاز گردید. البته مکان هایی مانند مسافرخانه یا مراکز کوچک و بزرگ اقامتی دیگر نیز تحت پوشش کلمه ی هتل در فرهنگ انگلیسی ها قراردارد. امروزه مقیاس ها و استاندارد های گوناگونی برای تعیین سطح کیفی هتل به صورت بین المللی وجود دارد.

شما نیز برای ساختن هتلی شیک و مجلل می بایست مشاوری خوب و با تجربه را در کنار خود داشته باشید. شرکت سیتاک و بسیاری از همکاران سیتاک می توانند مشاور شما در طراحی هتل و اجرای آن باشند. بنابراین این شمایید که تصمیم میگیرید که در چه سطح کیفی و در چه درجه ای می خواهید هتل خود را تاسیس نمایید.

 در ابتدا می بایست بدانید که نیاز به ایده ای جدید و خلاقانه برای طراحی هتل خواهید داشت. این ایده می تواند در نمای ساختمان هتل شما باشد یا در تعریف و جانمایی فضاهای مختلف داخلی. یادتان باشد تا به ایده ای مناسب و عالی در زمینه ساخت هتل دست پیدا نکنید، نمی توانید هتلی با ویژگی هتل های برند داشته باشید. به دنبال ایده ها بگردید.

می توانید با این سوال آغاز نمایید که هتل من چه شکلی است؟ حتی می توانید علاوه بر ایده های خلاقانه معماری از ایده ای برای نام گذاری هتل خود نیز استفاده نمایید. هتل شما بجز طراحی خلاقانه می بایست دارای نامی زیبا و جذاب هم باشد. برای اینکه بتوانید مراحل طراحی هتل را آغاز نمایید می بایست ابتدا با این مراحل آشنا شوید.

مراحل طراحی هتل

 • طراحی کانسپت

 • طراحی نقشه معماری

 • طراحی نقشه های سازه، تاسیسات برق و مکانیک

 • طراحی نما

 • طراحی محوطه و فضاهای عمومی

 • طراحی دکوراسیون داخلی هتل

 • طراحی مشاعات و فضاهای رفاهی

به طور کلی در بحث طراحی هتل این ۷ بخش را می بایست طراحی و اجرا نمایید. مسلماً طراح هتل شما اگر درست انتخاب شود قطعاً از تجربه و خلاقیت خود برای بهبود کیفیت فضاها و بالا بردن راندمان معماری استفاده خواهد کرد. پیشنهاد می دهیم با چند مشاور خبره در این زمینه صحبت نمایید. استاندارد های روز جهان را در طراحی هتل مطالعه نمایید و برای طراحی ساختمانی زیبا و کارآمد که هدف آن کسب درآمد است از افراد و گروه های متخصص استفاده نمایید.

شما می بایست کلیه فضاها را بر اساس استاندارد های جهانی در طراحی هتل و خلاقیت در جانمایی فضاها طراحی نمایید. هرچه فضاهای مختلف با متراژ های صحیح طراحی شده باشند بیشترین رضایت مندی نزد مشتریان و مسافران هتل ایجاد می شود و این اتفاق به جذب افراد جدید جهت اقامت در هتل شما کمک میکند. بدون اینکه هزینه ای برای تبلیغات و بازاریابی پرداخت کرده باشید.

در این بخش اجازه دهید تقسیم بندی فضاهای یک هتل را بررسی نماییم

 • فضاهای خصوصی

 • فضاهای پنهان (پشتی)

 • فضاهای اداری

 • فضاهای ورزشی

 • فضاهای رفاهی

 • پارکینگ

 • محوطه و فضای سبز

فضاهای خصوصی (اتاق ها)

فضاهای خصوصی در طراحی هتل به فضای اتاق ها اطلاق می شود. هتل ها به نسبت متراژی که به زیر بنا اختصاص می دهند و تعداد طبقاتی که ساخته می شوند دارای تعداد مختلفی اتاق می باشند. هتل شما می تواند ۲۰ اتاق تا ۱۰۰ اتاق داشته باشد. امری که مهم است این است که تعداد اتاق ها با ظرفیت پذیرش در محل جغرافیایی هتل همخوانی داشته باشد.

سیتاک مشاور شماست تا بر اساس شاخص های گردشگری در کشور تعداد مناسبی اتاق در نقشه ها جانمایی نماید. نکته ی دیگری که اهمیت دارد این است که نسبت ظرفیت استفاده در هر اتاق بر اساس استاندارد جهانی باشد. مسلماً تعداد اتاق های ۱ تخته با اتاق های ۲ یا ۳ تخته در یک هتل متفاوت است. شما می توانید بر اساس تعداد و گزینش آماری مسافران در هر ماه نسبت به مشخص کردن تعداد اتاق ها در هر طبقه اقدام نمایید.

مسئله ی بعدی متراژ اتاق ها که به نسبت ظرفیت هر اتاق محاسبه می شود. شما می توانید به کمک طراحان سیتاک اتاق های ۱ تا چند نفره را در طبقات مختلف هتل خود جانمایی نمایید. این امر باعث پخش شدن مسافران شما در تمام طبقات هتل می گردد. از طرفی می بایست به سلیقه مسافران در استفاده از دید و منظر هتل در طبقات بالایی هم دقت کرد.

شاید مسافران شما دوست داشته باشند از منظره ی اطراف هتل شما لذت ببرند. بنابراین می بایست تعداد اتاق ها با ظرفیت های مختلف را در کل طبقات در نظر داشته باشید. اتاق های ۱ الی ۳ تخته را در کل طبقات و سوئیت های لاکچری را در طبقات فوقانی جانمایی نمایید. این امر به برندینگ هتل شما هم کمک می کند.

فضاهای پنهان (پشتی)

در طراحی هتل دقت و توجه به فضاها با کاربری خدماتی بسیار اهمیت دارد. رختشورخانه یا لاندری، آشپزخانه که محلی برای تهیه نمودن منوی رستوران می باشد از این دست فضاها هستند. فضاهایی که معمولاً از دید مستقیم مسافران دور است و فقط پرسنل مربوطه حق رفت و آمد را دارند. این فضاها نیز دارای استاندارد هایی به لحاظ متراژ مفید هستند.

البته این استاندارد ها باز هم به زیربنای مفید هتل شما باز می گردد. هر چه هتل شما بزرگ تر باشد می بایست فضاها و ابزارهای بیشتری برای کاربری های مختلف ایجاد نمایید. شستن ملافه ها و پرده ها و همچنین اتو کردن آنها عملی است که می بایست هر روزه انجام شود. بهداشت در هتل ها و استفاده از عناصر و ملزومات هر اتاق به رنگ سفید به جذب مسافران بیشتر کمک بزرگی خواهد کرد.

بنابراین در نقشه ها می بایست تاسیسات مناسبی از فاضلاب و برق را برای این فضاها در نظر گرفت. البته آشپزخانه یا مطبخ می بایست دارای تاسیسات اگزاست و هواکش هم باشد که در نقشه های تاسیسات حتماً مورد نظر قرار خواهد گرفت. در آشپزخانه ها نکته ی مهم دیگری که می بایست رعایت شود بحث شوتینگ زباله ها است.

معمولاً یک درب مجزا برای آشپزخانه در نظر می گیرند یا یک مسیر کوتاه به بیرون هتل برای شوتینگ زباله لحاظ می کنند. توجه به برق و سیستم تهویه مطبوع این فضاها نیز دارای اهمیت بسیاری است. پیشنهاد می دهیم با شرکت هایی برای طراحی هتل خود مشورت نمایید که دارای رزومه ای قوی باشند. این عمل از هدررفت منابع مالی و زمان شما به شدت جلوگیری خواهد کرد.

فضاهای اداری

بخش دیگری از خدمات سیتاک در طراحی هتل توجه به فضاهای اداری می باشد. سیتاک موظف است نقشه هایی طراحی نماید که در آن پلان جانمایی صحیح بخش اداری نیز گنجانده شده باشد. بخش اداری هتل شامل دفتر مدیریت، امور مالی، امور مشتریان و بخش تبلیغات و بازاریابی می باشد.

نقشه ای قابلیت اجرایی را دارد که در آن به صورت کاملاً روشن و صحیح کلیه ی این فضاها جانمایی شده باشد. معمولاً در طبقه ی همکف، فضای اداری را در نظر می گیرند. اتاق مدیریت هتل و بخش ارتباط با مشتریان لزومی ندارد که خیلی به یکدیگر نزدیک باشند. شما می بایست بخش CRM و بخش امور مالی را در دسترس مشتریان قرار دهید. معمولاً این ۲ بخش از فضاهای اداری بیشتر مورد نیاز و مراجعه مسافران قرار دارد.

طراحی فضاهای اداری با در نظر گرفتن متراژ مناسب شروع می شود و با طراحی دکوراسیون داخلی ادامه پیدا می کند. نکته ای که در فضاهای اداری وجود دارد این است که می بایست بر اساس سبک طراحی هتل نسبت به طراحی دکوراسیون آنها نیز اقدام کرد. شما می توانید اتاق مدیریت را به گونه ای طراحی نمایید که هنگام مراجعه مشتریان، مدیران آژانس های مسافرتی و دیگر افراد مرتبط احساس خوبی به آنها دست دهد و برای همیشه نوع طرح داخلی هتل در ذهن آنها باقی بماند.

 مشاوره رایگان، طراحی و اجرای فضاهای اداری در هتل ها از جمله خدمات اصلی شرکت سیتاک است. در فضاهای اداری یک هتل هماهنگی رنگ و نور و عناصر با یکدیگر حرف اول را در خلق زیبایی میزند. کارشناسان بخش دکوراتیو سیتاک ایده هایی جالب و جدید را برای ساخت فضایی کاملا اداری و جذاب در اختیارتان قرار می دهند.

فضاهای ورزشی

برای ساخت هتلی با شکوه توجه به اکثریت خواسته ها و نیازهای مشتری الزامی است. طراحی هتل بدون در نظر گرفتن فضاهای ورزشی ارزشی ندارد. فضاهایی مانند استخر، سونا، سالن بدنسازی، سالن سلاریوم، سالن ماساژ و سالن بیلیارد از جمله این فضاها می باشند. هر مسافری می تواند یکی از این اماکن را انتخاب کند، زیرا علاقه مندی های افراد با یکدیگر متفاوت است.

هر چه بتوانید تعداد سلیقه های بیشتری را پوشش دهید، مشتریان وفادارتری هم خواهید داشت. برای ایجاد سالن های ورزشی که متراژ قابل توجهی از مشاعات را به خود اختصاص می دهند، می بایست یا طبقات منفی استفاده نمایید یا اینکه فضایی جدا از ساختمان اصلی هتل را در محوطه ایجاد نمایید.

بهترین راه این است که طبقات منفی را برای سالن های ورزشی جانمایی نمایید. حتماً در نقشه های تاسیسات متراژ مورد نیاز برای موتور خانه تعیین خواهد شد و همه چیز طبق نقشه های تطبیق پیدا کرده اجرا خواهد شد. یکی دیگر از نکته هایی که در طراحی اماکن ورزشی باید به آن دقت شود بحث ایمنی است. در فضاهای مرطوبی مانند استخر و سونا می بایست تاسیسات برق به گونه ای طراحی و اجرا شود که خطر جانی برای افراد نداشته باشد.

ضمن اینکه معمولاً هتل های لاکچری دنیا به دلیل استفاده صحیح از منابع انرژی به صورت هوشمند طراحی می شوند. قطع جریان برق در صورت بروز خرابی یا خطر و یا محدود کردن مصرف انرژی در مواقع غیر ضروری از مزایای هوشمند سازی هتل است. حتماً برای شما هم مهمترین بخش های هتل فضاهایی است که مشتریان شما به صورت مستقیم با آنها در ارتباط هستند. این نیاز یک هتل در طراحی است.

فضاهای رفاهی

عموماً به فضاهایی اطلاق میشود که جنبه آسایش و رفاه را برای مشتریان و مسافران هتل فراهم میکند. میتوان با کمی تخفیف فضاهای رفاهی و فضاهای ورزشی را در طراحی هتل ادغام کرد. استخر و سونا و سیستم های پیشرفته جکوزی هم در دسته بندی ورزشی جای دارند و هم در دسته بندی رفاهی. شما می توانید بخش های کوچکی از شهربازی را در طراحی هتل خود در نظر بگیرید.

اگر هتل شما در مناطق اداری شهر بنا می شود می توانید مهد کودک کوچکی نیز در هتل در نظر بگیرید. این امر به رفاه مسافران شما بیشتر کمک می کند. در طراحی هتل تفکیک این فضاها و جانمایی آنها بسیار مهم و حیاتی است. اگر این جانمایی فضاها و متراژی که برای آنها در نظر میگیرید صحیح انتخاب نشوند شما را به چالش بزرگی می اندازند.

هیچ چیز بدتر از این نیست که مسافران شما از محل قرارگیری فضاهای مختلف ابراز ناراحتی و نارضایتی کنند. هر چقدر که می توانید در مورد شرکت طراحی مورد نظرتان تحقیق کنید. شرکت سیتاک به شما کمک میکند تا نقشه هایی در اختیار داشته باشید که از هر جهت روی آنها فکر شده است و شما هیچ نگرانی نسبت به رعایت استاندارد های بین المللی در هتل خود نخواهید داشت.

طراحی هتل امری بسیار تخصصی است زیرا مستقیماً در بخش تفریحی هر خانواده قرار دارد. شما می بایست مردمان مختلفی را با سلیقه های متنوع راضی نگه دارید. رستوران هتل شما یا فضای کافی شاپ نیز در دسته بندی رفاهی قرار دارد. حتی المقدور می توانید رستوران را در بخش پشتی هتل و کافی شاپ را جایی به لابی جانمایی نمایید.

پارکینگ

همانطور که میدانید و احتمالاً مسئله ی اصلی خود شما در مواجهه با هتل های مختلف بوده، بحث پارکینگ است. پارکینگ یک هتل می بایست مانند دیگر بخش های هتل با ایده ای اولیه و ظرفیتی مناسب نسبت به تعداد ظرفیت پذیرش داشته باشد. یعنی اگر هتل شما می تواند ۲۵۰ نفر مسافر را به صورت همزمان در خود جای دهد شما شما می بایست ۵۰ الی ۶۰ واحد پارکینگ را در نقشه ها جانمایی نمایید.

این تعداد حداقل میزان پارکینگ مورد نیاز هتل شما در زمان های ترافیک پذیرش و فصل مسافرت است. می توانید در طبقات منفی پارکینگ ها را جانمایی و با طراحی مناسب امکان دسترسی پارکینگ ها به بخش پذیرش و میانی هتل را ایجاد نمایید. بنابراین طراحی نقشه های معماری پیش نیاز طراحی نقشه های تاسیسات است. هر جا که نیاز باشد می بایست زیرساخت های تاسیسات برق و مکانیک آماده باشد.

یک راهکار ساده تر نسبت به ایجاد و ساخت فضاهای تخصصی در هتل های داخل شهر و کوچک این است که شما از پارکینگ های تخصصی که می توانید در نزدیکی ساختمان هتل ایجاد نمایید، استفاده کنید. پارکینگ ها می توانند تکه زمین خالی در اطراف هتل شما باشند. اگر میخواهید زمینی را برای طراحی و احداث هتل ایجاد نمایید حتی از قبل از شروع مراحل طراحی به فکرش باشید. شما می توانید از طبقات منفی استفاده های بهتری نسبت به اختصاص پارکینگ ببرید.

سالن های همایش و آمفی تاتر و همچنین طراحی و ساخت بخش های زیر ساختی خدماتی می توانند از گزینه های جایگزینی برای فضای مورد نیاز پارکینگ هتل باشند. امیدواریم توضیحاتی که در این متن ارائه میکنیم بتواند میزان اهمیت طراحی پارکینگ ها را شرح دهد. یکی از خدمات اصلی سیتاک در طراحی هتل، طراحی پارکینگ بر اساس ضوابط است.

محوطه و فضای سبز

یکی از راهکارهای بسیار مناسب برای جذب مسافران بیشتر نسبت به رقبا طراحی و اجرای فضای سبز و محوطه آزاد هتل است. اگر فضای کافی برای اینکار وجود داشته باشد پیشنهاد می دهیم فضای سبز اصلی را برای هتل خود در نظر داشته باشید. فضای سبز اصلی می تواند بسیار در روحیه کارمندان هتل و همچنین مسافران هتل تاثیر گذار باشد.

استفاده از نورپردازی جهت جلوه گری در شب و همینطور استفاده از آبنماهای بزرگ برای محوطه، از ایده هایی است که می تواند قدرت جذب هتل شما را بالا ببرد. با کمترین هزینه می توانید هتل خود را به مراتب زیبا تر از هتل های رقیب در شهر طراحی نمایید. هر چه در طراحی هتل بیشتر به جزئیات ساخت فضاهای لاکچری دقت شود، می توان گفت که طراحی موفقیت آمیز تری انجام شده است.

زیرا در نهایت شما با احساس مشتریان خود سر و کار دارید و برای اینکه بتوانید آنها را تبدیل به مشتریان وفاداری نمایید می بایست بتوانید برای آنها لحظات زیبا و خاطرات خوبی بسازید. ممکن است در مراحل طراحی ایده های جدید تری نیز به سراغتان بیاید. زیرا احساسی ترین بخش هتل می تواند همین فضای سبز و محوطه ی هتل شما باشد. حتی اگر فضای کافی برای اینکار را در اختیار ندارید می توانید از طراحی و ساخت روف گاردن استفاده نمایید.

روف گاردن ها فضاهای سبز دوست داشتنی تری هستند. ضمن اینکه چون روی بام هتل قرار دارند فضایی دنج تر و خصوصی تر به شمار می روند. مسافران شما می توانند از آبنمایی که در روف گاردن در نظر گرفته اید و فضایی که برای آرامش آنها طراحی کرده اید استفاده نمایند. یکی دیگر از ایده های مناسب برای طراحی هتل استفاده از کافه روف گاردن است.

طراحی کافه روف گاردن در هتل

امروزه چاره ای جز ادغام فضاها با یکدیگر نداریم. دلیل این ناچاری استفاده حداکثری از تمام فضاهای هتل است. برای اینکه بتوانید از ذره ذره زمین هتل خود استفاده ای بهینه داشته باشید می توانید کافی شاپ و روف گاردن را با یکدیگر ادغام نمایید. کافی شاپی در دل یک روف گاردن شیک و لاکچری روی بام هتل شما. به نظر میرسد ایده ی مناسبی است.

ولی برای داشتن کافه روف گاردن می بایست ابتدا تاسیسات آنرا بررسی و طراحی نمایید. شما برای سرمایش هتل خود که بحث بسیار مهمی نیز هست می بایست سیستم های مرکزی را در نظر بگیرید. تنها با استفاده از سیستم های سرمایش مرکزی است که شما می توانید بام گسترده با حداکثر مساحت را در اختیار داشته باشید.

زمانی طراحی هتل قابل دفاع و قابل اجرا خواهد بود که تمام نقشه ها با یکدیگر سازگاری داشته باشند. صرف استفاده صحیح از فضاها برای جذب تعداد بیشتری از مسافران در یک هتل نمی تواند قانع کننده باشد. هماهنگی تاسیسات با سازه و معماری یکی از اصول طراحی هتل است.  دیگر مراکز اقامتی نیز به همین صورت هستند.

بیش از اینکه یک مرکز اقامتی معماری پیچیده ای داشته باشد تاسیسات مکانیکی و برقی پیچیده ای دارد. کافه روف گاردن هتل شما نیز از این قاعده جدا نیست. تاسیسات آب سرد و گرم مصرفی، تاسیسات فاضلاب و همچنین تاسیسات برق از جمله مواردی است که در کافه روف گاردن شما می بایست لحاظ گردد و به دقت بررسی و طراحی شود.

ورود و خروج به هتل

در نظر گرفتن محل ورود و خروج مسافران و جانمایی کانتر هایی مانند پذیرش و صندوق در نزدیکی آن امری ضروری است. شما می بایست مسافران هتل را عموماً از یک مکان برای ورود و خروج هدایت نمایید. مشتریان شما پس از ورود به هتل شما اولین محلی را که می بینند بخش پذیرش برای ثبت اطلاعات است.

در نهایت پس از اقامت آنها باز آخرین مکانی که قبل از خروج به آنجا مراجعه میکنند نیز پذیرش است. زیرا باید مدارک هویتی خود را تحویل بگیرند. شما از درب ورود تا رسیدن به کانتر پذیرش را می توانید با نیروی انسانی پوشش دهید. هتل شما در طراحی معماری می تواند پس از ورود، لابی شیک و مجللی را جانمایی کرده باشد و پس از گذشتن از لابی به کانتر پذیرش دسترسی ایجاد شود.

 مشاوره و هماهنگی بازدید: ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

نمونه کارها
روال اجرای پروژه
مراحل طراحی هتل
نقشه برداری از زمین مورد نظر
پیگیری اخذ جواز ساخت هتل
طراحی نقشه های معماری وسازه
طراحی های نقشه های تأسیسات برق و مکانیک
طراحی تصویر ۳ بعدی از فضاهای مختلف
طراحی فضا های رفاهی مانند استخر و لابی و رستوران و...
مشاوره در تجهیز هتل و خرید لوازم از برترین برند های دنیا
اجرای پروژه در قالب قرار داد مدیریت پیمان
تحویل پروژه
نمونه کار طراحی نما-طراحی نما-اجرای نما-تاییدیه نما از شهرداری
چوب در اتاق خواب
طراحی لابی هتل
خدمات سیتاک
طراحی ویلا

طراحی کامل نقشه های ویلا با بیش از ۱۰۰ پروژه طراحی شده در کشور

صنایع چوب سیتاک

طراحی و اجرای کلیه خدمات دکوراتیو چوبی اعم از کابینت آشپزخانه و ساخت مصنوعات چوبی

طراحی دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی منزل خود را با شیوه ها و طرح های خلاقانه انجام دهید.

مشاوره در طراحی و ساخت

سیتاک در کنار شماست و در بخش طراحی تا آخرین روز اجرا مشاور شما خواهد بود.

بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان های اداری و مسکونی در سبک های کلاسیک و مدرن تخصص سیتاک است.

دکوراسیون مغازه

ارائه جدیدترین طرح ها برای دکوراسیون مغازه شما بر اساس نوع محصولات و طیف مخاطبان شما در جهت افزایش فروش

مقالات
خانه هوشمند
خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمند به خانه ای اطلاق می شود که به صورت اتوماتیک و بدون نیاز به حضور فیزیکی شخصی خواسته های شما را اعمال کند. معمولاً خانه ها را در

ادامه »
راه های ارتباطی

۰۲۱-۸۶۰۸۵۶۷۲

۰۹۱۲۶۷۵۲۲۷۹

info@sitakdesign.com

آدرس

تهران، ونک، گاندی شمالی، پلاک ۴، واحد ۳

شنبه تا پنج شنبه

از ساعت ۹ تا ۲۰

۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸ - ۰۹۱۲۶۷۵۲۲۷۹