آشپزخانه در طراحی ویلا

طراحی ویلا با آشپزخانه ای مدرن

آشپزخانه در طراحی ویلا
آشپزخانه در طراحی ویلا

یکی از فضاهایی که در پلان معماری بسیار دارای اهمیت می باشد، آشپزخانه است. برای اینکه یک پلان ارزشمند و کاربردی داشته باشیم، می بایست تمامی فضاها و کاربری ها را در آن تفکیک نماییم. طراحی ویلا نیز از این قاعده جدا نیست. شما باید از آرشیتکت پروژه ی خود بخواهید، فضاهایی مطابق با نیازهای شما طراحی نماید. بنابراین قبل از طراحی ویلا نیاز دارید تا فضاها و کاربری های مورد نیاز خود را تعیین نمایید.

اتاق خواب ها و ابعاد مورد نظرتان، سالن اصلی پذیرایی و اندازه های آن، اتاق نشیمن خصوصی و TV Room و آشپزخانه را به صورت کامل مشخص نمایید. یادتان باشد چیدمان فضاها و همینطور مسیر های ارتباطی بین آنها را، آرشیتکت پروژه مشخص می نماید. سیتاک از ابتدای بحث طراحی ویلا و طراحی پلان معماری در کنار شماست. امروز قصد داریم تا در مورد آشپزخانه در طراحی ویلا صحبت کنیم. با سیتاک همراه باشید.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

طراحی ویلا با آشپزخانه ای کلاسیک

آشپزخانه در طراحی ویلا
آشپزخانه در طراحی ویلا

آشپزخانه در ویلاهای ۱ طبقه:

حتماً به متراژ مفید زیر بنا دقت کنید. اگر متراژ مفید زیر بنای ویلای شما کمتر از ۸۰ متر مربع است، می بایست متراژی حدود ۱۲ تا ۱۶ متر مربع را به آشپزخانه اختصاص دهید. در ویلایی ۸۰ متری در اختیار داشتن آشپزخانه ای نقلی بسیار شیک است. اگر ویلای شما بالای ۱۰۰ متر مربع بنای مفید است، می توانید از ۱۸ الی ۲۳ متر مربع را، برای آشپزخانه در نظر بگیرید. امروزه با اُپِن شدن آشپزخانه ها و امکان دسترسی بیشتر به ظروف، خیلی متراژ آشپزخانه مهم و در اولویت نیست.

ولی به هر حال یکی از نیازهای بانوان ایرانی داشتن آشپزخانه های بزرگ در آپارتمان و ویلاهای شخصی است. معمولاً در پلان ویلاهای ۱ طبقه، آشپزخانه در بخشی از ساختمان اصلی تعریف می شود که به سالن اصلی و نشیمن نزدیک تر باشد. این امر به این دلیل است که در هنگام استراحت و تماشای تلویزیون و همینطور پذیرایی از میهمانان، بتوان سریعتر و راحت تر عمل پذیرایی را انجام داد.

یکی دیگر از مشخصه های آشپزخانه در ویلاهای ۱ طبقه این است که حتماً می بایست سیستم کابینت مجهز و کاملی داشته باشد. آشپزخانه، محلی برای پخت و پز است. محلی برای نگهداری ظروف اصلی در هنگام سرو غذا است.

آشپزخانه قلب یک آپارتمان یا ویلا است. هر چقدر هم ویلایی شیک و مدرن طراحی و اجرا نمایید ولی به آشپزخانه اهمیت ندهید، باز انگار که کاری صورت نگرفته است. آشپزخانه ای کامل است که اولاً در محل مناسبی قرار گرفته باشد و ثانیاً دارای سیستم کابینت آشپزخانه کامل و مجهزی باشد.

طراحی ویلا با آشپزخانه ای مدرن

آشپزخانه در طراحی ویلا
آشپزخانه در طراحی ویلا

آشپزخانه در ویلاهای دوبلکس:

اگر قصد طراحی و اجرای ویلا آنهم به صورت دوبلکس را دارید، باید بدانید که قضیه کاملاً متفاوت خواهد بود. شما می توانید آشپزخانه را در طبقه ی همکف و نزدیک به سالن اصلی پذیرایی و اتاق نشیمن جانمایی نمایید. در این حالت نقشه های معماری بسیار بهتری را در اختیار خواهید داشت. اتاق خواب ها تماماً به طبقه ی دوم منتقل می شوند. سالن پذیرایی، اتاق نشیمن و سرویس نیز در طبقه ی پایین قرار می گیرند.

نکته ای که وجود دارد این است که شما می بایست در پلان معماری برای طبقه ی دوم هم یک آشپزخانه ی کوچک جانمایی و طراحی کنید. ممکن است در مواقعی که در طبقه ی دوم هستید، به آشپزخانه نیاز پیدا کنید. بهتر است فضایی معادل ۵ متر مربع با چند تکه کابینت را در طبقه ی دوم طراحی کنید. ولی آشپزخانه ی اصلی در طبقه ی اول باقی خواهد ماند. آشپزخانه ای که بتوانید در آن عمل پخت و پز غذاهای مختلف را انجام دهید.

طراحی ویلا با آشپزخانه ای کلاسیک

آشپزخانه در طراحی ویلا
آشپزخانه در طراحی ویلا

دکوراسیون آشپزخانه:

یکی از مواردی که در طراحی ویلا اهمیت فراوانی دارد این است که طراحی دکوراسیون داخلی ویلا مطابق با سلیقه های شما و در سبک اصلی ویلای طراحی شده باشد. شما باید نمای ویلا و دکور داخلی را با یکدیگر هماهنگ نمایید. اگر طراحی ویلا کلاسیک را برای ویلایتان بیشتر می پسندید، می بایست طراحی داخلی ویلا را نیز با سبک کلاسیک طراحی و اجرا نمایید. بنابراین در سبک کلاسیک به آشپزخانه ای کلاسیک احتیاج دارید. متریال هایی که می توانید با آن آشپزخانه ای کلاسیک را اجرا نمایید یا تمام چوب هستند یا ممبران.

 کابینت آشپزخانه طیف وسیع و گسترده ای دارد. مهم این است که شما در چه سبکی ویلا طراحی کرده اید. طراحی ویلا مدرن نیز به همینگونه است. کابینت های هایگلاس از جمله متریال های مدرن برای ویلاهای مدرن به حساب می آید. شما می توانید با استفاده از مشاوره هایی که کارشناسان سیتاک در اختیارتان قرار می دهند سبک مورد نظرتان در طراحی ویلا را بشناسید و بر اساس آن طراحی آشپزخانه را انجام دهید.

در خاطر داشته باشید هماهنگی در عناصر، یکی از مهمترین اقداماتی است که سیتاک برای ویلای شما انجام می دهد. قبلاً راجع به هماهنگی بصری در اجزای مختلف ویلا با یکدیگر صحبت کرده ایم.

طراحی ویلا با آشپزخانه ای مدرن

آشپزخانه در طراحی ویلا
آشپزخانه در طراحی ویلا

نورپردازی آشپزخانه:

نورپردازی آشپزخانه نیز به اندازه ی طراحی ویلا اهمیت دارد. زیرا آشپزخانه های بسیار معمولی با یک نورپردازی صحیح و اصولی جلوه ی بسیار بهتری خواهند گرفت. برای نورپردازی آشپزخانه در ویلا باز هم می بایست به سبک طراحی رجوع نمایید. در سبک کلاسیک، نورپردازی به صورت خطی و بسیار ساده انجام می شود.

به این صورت که نورهای خطی در بالای کابینت ها و روی سقف آشپزخانه جانمایی می شوند. شما می توانید زیر کانتر ها و قفسه های آشپزخانه را نیز با نورهای نقطه ای تزئین نمایید. نور اصلی آشپزخانه در سبک کلاسیک می بایست نورهای لایت با روشنایی زیاد باشند. البته می بایست نورگیر طبیعی نیز در آشپزخانه وجود داشته باشد.

نورپردازی به سبک مدرن هم چیزی جز خلاقیت نیست. استفاده از نورهای LED یخی در قاب کابینت های آشپزخانه و استفاده از نورهای هالوژنی برای سقف آشپزخانه توصیه سیتاک است. در نورپردازی مدرن می توانید از سقف های یکپارچه که با متریال کشسان اجرا می شوند نیز استفاده نمایید. این متریال تاثیر بسیار زیادی روی زیبایی دکوراسیون داخلی ویلا و آشپزخانه ی شما خواهد داشت.

تصویری دلخواه بر پارچه ای با فناوری کشسان چاپ خواهد شد و با استفاده از سقف کناف اجرا خواهد شد. در این حالت، شما نیازی به نورهای هالوژنی نخواهید داشت. سقف های کشسان دارای نورهای SMD بسیار قوی هستند که می توانند در شب، نور بسیار مناسبی برای آشپزخانه  تامین کنند. این لامپ ها دارای مصرف بسیار پایینی نیز هستند.

شرکت سیتاک طراح و مجری ایده های برتر پروژه های ویلایی در سراسر کشور است و همیشه آماده ارائه مشاوره رایگان می باشد.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

امیدوارم که این مقاله هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشه و به کمکش تونسته باشید جواب سوالتون رو پیدا کنید. در صورتی که در رابطه با این مطلب سوال یا مشکلی داشتید در بخش دیدگاه‌ها اعلام کنیددر ضمن برای حمایت از ما این مطلب رو لایک کنید و امتیاز بدید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *