اتاق کودک در طراحی ویلا

یکی از مهمترین طراحی های دنیای امروزه طراحی اتاق کودک است. شما میتوانید در طراحی ویلای خود از این ایده استفاده کنید. سیتاک اینجاست تا به شما کمک کند طراحی جدید و مدرنی را برای اتاق کودک خود در ویلا پیاده سازی کنید.با سیتاک همراه باشید.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

 اصول اولیه طراحی برای کودکان

طراحی برای کودکان، توجه و ملاحظه بیشتری را نسبت به طراحی برای بزرگسالان می طلبد؛ چرا که طراحی برای کودکان با بزرگسالان متفاوت است. از مهمترین موارد تفاوت می توان به موارد زیر اشاره نمود
١. کودکان از نظر فیزیکی با بزرگسالان متفاوت اند: کودکان در سنین مختلف ابعاد متفاوتی دارند. این تفاوت ابعاد و اندازهای کودکان با بزرگسالان لازم است که در همه زمینهای طراحی مخصوص لحاظ شوند تا کودکان از نظر ارگونومیکی در وضعیت های درستی قرار گیرند.

٢. کودکان از نظر شناختی با بزرگسالان متفاوت اند.

٣. کودکان از نظر احساسی با بزرگسالان متفاوت اند.

۴ . کودکان از نظر بینایی و فکری با بزرگسالان متفاوت اند.

در نظر گرفتن فضای شخصی بر اساس مطالعات انجام شده، کودکان تمایل دارند مانند بزرگسالان برای خود فضای شخصی داشته باشند و بیشتر مدت زمان روز را در این فضا سپری کرده و به بازی، مطالعه و استراحت بپردازند. این فضا می تواند اتاق یا حتی گوشهای دنج از یک اتاق بزرگ باشد. نکته ای که باید در نظر گرفت این است که این اتاق باید فضایی روشن، خلوت. رنگارنگ، جذاب، منظم، پر نشاط ولی آرامش بخش و بی خطر باشد تا مورد توجه کودکان قرار گیرد.
بسیاری از کودکان  مبلمان را در فضای شخصی خود خ جست وجو میکنند؛ مانند فضایی در زیر تخت یا میزشان. این فضا حتی میتواند توسط پارچه ای که به گوشه های تخت نصب می شود ایجاد شود. کودکان به دنبال فضایی به اندازه خودشان هستند تا در آن حس آرامش و امنیت داشته باشند. بنابراین بهتر است مبلمان اتاق کودک به گونه ای طراحی شود که بتواند فضای شخصی را برای کودک فراهم کند.

اصول اولیه طراحی برای کودکان
                                                                اصول اولیه طراحی برای کودکان

مبلمان متناسب با سن و توانایی های کودک

وجود مبلمان متناسب با سن کودک باعث تقویت حس اعتماد و مسئولیت پذیری در کودک می شود. متأسفانه بسیاری از والدین هنگام خرید مبلمان برای کودک خود سعی میکنند مبلمانی را انتخاب کنند که او سال ها بتوانند از آن استفاده کند، حال آنکه نیاز کودک در هر مرحله از رشد متفاوت است. ناتوانی در استفاده از مبلمان باعث تضعیف حس اعتماد به نفس در کودک می شود علاوه بر اینکه استفاده طولانی مدت از یک مبلمان کودک را از اتاق خود دلزده می کند. در این موارد بهترین انتخاب مبلمانی است که همزمان با کودک رشد کند و با نیازهای جدید او منطبق شود. به عبارت دیگر شکل و کاربرد خود را متناسب با سن کودک تغییر دهد. علاوه بر مبلمان، کودکان اتاقی را دوست دارند که باثبات و ساختاربندی شده باشد. کودکان مانند بزرگسالان وسایل با اسباب بازیها دارند که دوست دارند آنها را در معرض دید قرار دهند تا هم از دیدن آنها لذت ببرند و هم به آنها دسترسی داشته باشند. فضاهای ذخیره سازی با دسترسی راحت در اتاق کودک می توانند به وی کمک کنند تابهتر بتواند بر محیط اطراف کنترل داشته باشد.

مبلمان متناسب با سن و توانایی های کودک
                                                            مبلمان متناسب با سن و توانایی های کودک

استفاده از تصاویر فانتزی و رنگ های شاد

نقشها و تصاویر فانتزی و خیالی باید در اتاق یک کودک نوپا جایی برای خود داشته باشند؛ زیرا کودکان در این گروه سنی به راحتی بین خیال و واقعیت حرکت می کنند و این کار برایشان بسیار جالب است. در طرحهای اجرا شده با حیوانات اغلب کودکان پس از مدتی با حیوانات روی دیوار صحبت کرده و ارتباط برقرار میکنند. آنها را در تخیلاتشان زنده فرض میکنند و با آنها به بازی میپردازند و نامشان را یاد می گیرند. رنگها بر سلامتی روان کودکان تاثیر بسزایی دارند. در انتخاب رنگ مبلمان کودک نباید از رنگهای  تند و زننده  استفاده کرد. رنگهای بسیار تیره مانند قهوه ای و مشکی و آبی تیره ، بیشتر تاثیر ترس و وحشت دارند و در کودک ایجاد ترس می کنند، تحقیقات مشابهی که در این زمینه انجام شده نیز این نکته را تایید می کند. بچه های کوچک از مبلمانی که طرح های گل و اسباب بازی با حیوانات روی آنها حک شده باشد بسیار خوششان می آید. کودکان پیش دبستانی هم نسبت به رنگ های قهوه ای روشن، قرمز سیر، سبز ملایم و آبی روشن احساس خوبی دارند. نوزادان نیز معمولا از رنگهای شاد لذت می برند. رنگهای روشن به چشم بچه ها باشکوه هستند. آنها مکانی را دوست دارند که ساده، عاری از تنوع زیاد همراه با آرامش، انرژی، نور و حرکت باشد. در نهایت، برای انتخاب طرح و رنگ برای اتاق کودک، باید کودکانه اندیشید و این امکان را فراهم کرد که اتاق کودک مکانی خاص و لذت بخش برای او باشد.

استفاده از تصاویر فانتزی
                                                                      استفاده از تصاویر فانتزی

استفاده از فرم های کودکانه و کارتونی

بر اساس نتایج به دست آمده از تحقیقات کودکان تمایل بیشتری به استفاده از مبلمانی دارند که شکل هندسی و چهارگوش نداشته باشند، مانند مبلمانی به شکل ماشین برای پسرها یا خانه پرنسس برای دخترها. شکل متفاوت این گونه مبلمان ها باعث تشویق کودک به استفاده از آنها و حتی تلاش برای حفظ و نگهداری آنها از جانب کودک می شود.
بازی و یادگیری کودکان در حین رشد و از طریق بازی فرآیند یادگیری را طی می کنند؛ بنابراین فرقی میان بازی و یادگیری نمی گذارند؛ چراکه در حین بازی با اشیا، روند فراگیری نیز انجام می شود. به این دلیل کودک همواره به حرکت و جنبش نیاز داشته و بدان رغبت دارد.
این نیاز و رغبت در کودکان گروه هدف حتی در هنگام استفاده از مبلمان نیز دیده می شود. براساس آمار های نشان داده شده کودکان دوست دارند مبلمان اتاقشان به گونه ای سرگرم کننده باشد، مثلا از آن بالا بروند، بپرند، سر بخورند و یا در آن قایم شوند. چنین مبلمانی علاوه بر اینکه به کودک در تقویت مهارتهایش کمک می کند می تواند او را برای رفتن به مرحله بعدی از رشد نیز آماده کند.

استفاده از فرم های کودکانه
                                                                    استفاده از فرم های کودکانه

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *