استخر در طراحی ویلا

استخر در طراحی ویلا

یکی از مواردی که در بحث طراحی ویلا دارای اهمیت بسیاری است، طراحی و ساخت استخر است. اگر تمایل داشته باشید در ویلای خود استخر داشته باشید می توانید با توجه به علم روز و طراحی های نوین امروزی اقدام به طراحی و ساخت استخر کنید. یادتان باشد برای  طراحی استخر در ویلا از افراد با تجربه یا تیم های تخصصی کمک بگیرید، زیرا سپردن کار به افراد ناشی ممکن است باعث خراب شدن کار در طراحی ویلا شود. با سیتاک همراه باشید تا در مورد مراحل طراحی و ساخت استخر بیشتر با هم صحبت کنیم.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

۱ – ابتدا طراحی را انجام دهید:

داشتن استخر در ویلا بسیار عالی است. برای این منظور می بایست ابتدا شکل و شمایل استخر مورد نظر را طراحی کنید. می خواهید استخر ویلای شما دایره ای شکل باشد یا مستطیل؟ هر شکل هندسی که مورد نظر شماست امکان طراحی و اجرا را دارد. بنابراین با مشورت با دیگر استفاده کنندگان از ویلا طرح هندسی اولیه استخر را مشخص کنید.

شما می توانید با دیدن نمونه کارهای متفوت از طراحی و اجرای استخر های لوکس و مدرن به ذهنیت مشخص و روشنی برسید. اینکار در وقت شما هم صرفه جویی می کند. کاری که از ابتدا مشخص باشد که به چه شکلی انجام می شود، همیشه سریعتر انجام خواهد شد. طراحی ویلا با ذوق و سلیقه شما انجام می شود.

طراحی استخر مدرن در ویلا
طراحی استخر مدرن در ویلا

۲ – خاکبرداری از محل:

دومین کاری که باید انجام گیرد خاکبرداری است. میزان عمق گود برداری دقیقاً در طراحی فنداسیون استخر مشخص شده است. شما به کمک یک نقشه بردار می توانید محل های مشخص شده برای گودبرداری را مشخص و شروع به گود برداری کنید. اندازه های استخر در طراحی ویلا کاملاً مشخص شده هستند.

یعنی شما به کمک طراحتان این اندازه ها را مشخص می کنید. اندازه ی استخر تابعی از محوطه ی ویلای شماست. خاکبرداری را به کمک گروه های تخصصی انجام دهید. معمولاً ماشین آلات صنعتی بخصوص بیل مکانیکی اینکار را به راحتی انجام می دهند. پس از اینکه عمق استخر را آماده کردید و خاک های برداشته شده را به خارج از ویلا حمل کردید نوبت به مرحله سوم می رسد.

خاک برداری از محل استخر
خاک برداری از محل استخر

۳ – شیت بندی و صاف کردن کف استخر:

یکی از مهم ترین قسمت ها همین شیت بندی و صاف کردن کف استخر است. عمق مورد نظر شما در طراحی استخر چقدر است. از سطح ویلا تا عمق مورد نظر فضایی است که به عنوان استخر ویلای شما در حال ساخته شدن است. بنابراین کف استخر را صاف کنید و مطمئن شوید که شیب دلخواه شما و البته استاندارد را رعایت کرده اید. هر چه فضای استخر را بزرگتر در نظر بگیرید، متعاقباً هزینه های شما نیز بالاتر می رود.

گروه های تخصصی ساخت استخر در این بخش به شما کمک می کنند. طراحی استخر در طراحی ویلا بحثی کاملاً تخصصی است و هیچ تفاوتی ندارد که طراحی ویلا مدرن را می پسندید یا طراحی ویلا کلاسیک را. ساخت استخر دارای مقدماتی است که می بایست رعایت شوند و با رعایت هر کدام از نکات اجرایی در ساخت ویلا به کیفیت بالاتری دست پیدا خواهید کرد.

 

۴ – پیکر بندی و آرماتوربندی کف استخر:

پس از طی کردن مراحل اولیه طراحی استخر می بایست پیکره استخر را تعیین کنید. اینکار را برای استحکام بیشتر استخر انجام می دهند. آرماتور ها را در کف استخر ببندید به گونه ای که آماده بتن ریزی باشد. نفوذ آب به سایر قسمت های ویلا بحثی است که اگر پیکر بندی و آرماتور بندی را به صورت صحیح انجام نداده باشید، ممکن است اتفاق بیفتد که این خیلی به ضرر شما خواهد بود.

پیکربندی و آرماتوربندی کف استخر
پیکربندی و آرماتوربندی کف استخر

۵ – جایگذاری سیستم لوله کشی:

سیستم لوله کشی استخر را در این مرحله انجام دهید. لوله های ورود و خروج آب را مشخص نمایید. بحث تصفیه آب در طراحی استخر اهمیت دارد. مطمئناً شما نمی خواهید هر چند وقت یکبار کل آب استخر را تعویض کنید. می توانید مسیر لوله ها را به گونه ای تعریف کنید که محوطه و باغچه ویلا نیز از آب استخر بی نصیب نمانند.

اگر مایل هستید استخر آب گرم داشته باشید می بایست سیستم لوله کشی را تا موتورخانه ترسیم و اجرا کنید. در لوله کشی استخر از لوله های مخصوص اینکار با ظرفیت گردش بالا استفاده کنید تا در آینده مشکلی پیش نیاید. برای عبور از این مرحله می بایست دقیقاً بر اساس نقشه های تاسیسات مکانیک عمل نمایید. نوع و لیست پمپها و پایپینگ استخر از جمله مهمترین موارد هستند.

۶ – کابل کشی و جایگذاری فریم چراغ ها و واتراستاپ ها:

روشنایی استخر بسیار مهم است. پس از مشخص شدن بحث لوله کشی استخر می بایست کابل کشی برق را نیز انجام دهید. فریم چراغ ها را در داخل استخر کاملاً مشخص کنید. آنها را با فواصل استاندارد در نظر بگیرید. در این مرحله فقط کافی است محل های قرارگیری چراغ های استخری را مشخص نمایید و کابل کشی را انجام دهید. شما می توانید از چراغ های لوکس و تزئینی برای داخل استخر و نورهای روشنایی برای محوطه استخر استفاده نمایید.

کابل کشی و گذاشتن چراغ در استخر
کابل کشی و گذاشتن چراغ در استخر

۷ – بتن ریزی کف استخر:

نوبت به بتن ریزی کف استخر رسیده است. از تولید کننده های بتن آماده، بتن بخرید و از طریق ماشین های حمل بتن آنها را در درون استخر پمپاژ کنید. سعی کنید شیب بندی استخر را در این مرحله حفظ کنید. بتن ریزی را کاملاً اصولی و صحیح انجام دهید. بتن اجازه نفوذ آب به زیر سطح استخر را نمی دهد و خیال شما از این بابت تا چند سال راحت خواهد بود.

 

۸ – ساخت دیواره ها:

دیواره استخر را بوسیله سیمان های ضد آب بپوشانید. عملاً برای دیوارها نوعی زیرکار اجرا می کنید. پس از اینکه دیواره استخر را به ضخامت ۱ تا ۲ سانتی متر با سیمان مخصوص پوشاندید می توانید کاشی های استخری را نیز روی دیواره ها اجرا کنید. اینکه تمایل دارید استخر شما چه رنگی باشد را در مرحله خرید کاشی مورد نظر داشته باشید.

 عایق کاری و ایزوگام دیواره و کف استخر را نیز فراموش نکنید. کاشی های استخری کاشی های مخصوصی هستند که شما می توانید هم در کف استخر و هم روی دیواره ها از آنها استفاده کنید. یادتان باشد فریم چراغ ها و محل های ورود آب را مسدود نکنید. اگر بخواهید سیتاک در مرحله طراحی ویلا و ساخت ویلا به شما مشاوره های لازم را می دهد تا بتوانید رویاهای خود در طراحی ویلا را اجرا نمایید.

بتن ریزی کف استخر
بتن ریزی کف استخر

۹ – آب بندی و اتمام دیوارها:

از طریق ملات های آب بند می توانید دیواره ها را آب بندی کنید. این آب بندی در ادامه فرایند طراحی و ساخت استخر بسیار با اهمیت است. بنابراین سعی کنید اینکار به درستی و با نظارت خودتان انجام شود. پس از آب بندی تقریباً کار استخر شما تمام شده است.

 

۱۰ – ساخت محوطه و قسمت برگشت آب به داخل استخر:

در آخر می بایست محوطه انتظار و استراحت را در کناره های استخر طراحی و اجرا کنید. به فاصله ی ۱ متر از لبه استخر را محوطه در نظر بگیرید. این فاصله تا حدودی دست شماست. اگر می خواهید فاصله بیشتری در کناره ی استخر داشته باشید، محدودیتی وجود ندارد. سعی کنید در این محوطه سازی از متریال های ضد آب استفاده کنید.حتماً فضایی را برای برگشت آب بیرون ریخته از استخر در کنار دیواره ها را پیش بینی کنید.

با هر بار استفاده از استخر حجم قابل توجهی آب به بیرون استخر ریخته می شود که با تدبیر شما دوباره به استخر برمی گردد. البته می توانید مسیر دیگری را نیز برای این آب ها در نظر داشته باشید. مسیری برای آب رسانی به گیاهان و باغ در محوطه ویلا. استخر شما آماده و قابل استفاده شده است. چراغ های ضد آب را در داخل استخر درون فریم ها ببندید. کافی است آبگیری را انجام داده و از استخر در محوطه ویلای خود لذت ببرید.

ساخت محوطه در طراحی ویلا
ساخت محوطه در طراحی ویلا

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

امیدوارم که این مقاله هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشه و به کمکش تونسته باشید جواب سوالتون رو پیدا کنید. در صورتی که در رابطه با این مطلب سوال یا مشکلی داشتید در بخش دیدگاه‌ها اعلام کنیددر ضمن برای حمایت از ما این مطلب رو لایک کنید و امتیاز بدید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. مهراد صابری
  ۱۱:۴۴ ۱۳۹۷/۰۹/۲۶

  سلام
  بنده علاقه زیادی به داشتن یک استخر در ویلایم دارم
  زیرزمین ویلای من یه سالن خالی و ساده هست
  میشه اونجا استخر در اورد؟؟
  براورد هزینش چقدر میشه؟