اصول معماری در طراحی ویلا

اصول معماری در طراحی ویلا

سیتاک امروز قصد دارد تا در مورد طراحی ویلا با شما صحبت کند. حتماً شما نیز با سیتاک هم عقیده هستید که طراحی ویلا می بایست دارای اصول و قواعدی باشد که رعایت کردن آنها در مرحله طراحی باعث خواهد شد ویلای شما دارای ارزش افزوده شود. معمولاً ویلاهایی که از ابتدا با تعریف مفهوم و کانسپتی طراحی شده است بیشتر دارای این خصیصه هستند. شما نیز اینگونه ویلاها را به ویلاهای معمولی ترجیح می دهید و با آنها ارتباط احساسی بیشتری برقرار می کنید.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

منظور از اصول معماری در طراحی ویلا و آنچیزی که نگاه اصولی در طراحی می تواند به بالا بردن بار کیفی پروژه شما کمک کند در این مقاله از نظر شما خواهد گذشت. امیدواریم از تجربه و تخصص سیتاک بهره ببرید و با تعامل با کارشناسان طراحی سیتاک بتوانید ایده ها و سبک های اصولی در طراحی ویلا را تجربه کنید. ما قصد داریم تا در مورد مسائل مختلف طراحی ویلا مانند شناخت فضاهای اصلی معماری و طراحی دکوراسیون داخلی آنها و همچنین بحث زیبایی شناختی در نمای ویلا صحبت کنیم.

همانطور که می دانید زیبایی ویلا یکی از مشخصه های هر ویلایی است. ویلایی که به لحاظ نما و طراحی پلان داخلی زیبا نباشد عملاً ارزش پروژه ای ویلایی را ندارد. امروز به بررسی راهکارهای رسیدن و در اختیار داشتن ویلایی زیبا می پردازیم. ویلایی که دارای شخصیت باشد حتماً اصول معماری در طراحی ویلا را رعایت کرده است. سیتاک وظیفه دارد تا سلایق و خواسته های شما را با ضوابط و اصول معماری تطبیق دهد و در نهایت آنچیزی که ایده آل شماست را خلق نماید.

اصول معماری در طراحی ویلا
اصول معماری در طراحی ویلا

فضاهای اصلی:

یکی از اصول معاری در طراحی ویلا مانند تمام کاربری های دیگر توجه به خلق فضاهای اصلی به گونه ای صحیح می باشد. از نظر سیتاک طرحی مناسب برای اجرا است که در آن فضاهای مختلف از یکدیگر تفکیک شده باشند یا حداقل ارتباط بصری و حرکتی خوبی با یکدیگر داشته باشند. بهتر است قبل از اینکه فضاهای اصلی را در طراحی ویلا به چالش بکشیم آنها را به دو دسته عمومی و خصوصی تقسیم بندی کنیم. ویلای شما می بایست دارای فضاهای عمومی مانند لابی، سالن پذیرایی اصلی و بخش نمایش یا سرگرمی باشد.

اینگونه فضاها می بایست در ابتدا و به صورت اصولی در پلان ویلا جانمایی شوند. این مطلب که شما میخواهید سالن بدنسازی یا بیلیارد ویلای خود را تبدیل به یک فضای عمومی تر کنید که تمام میهمانان شما بتوانند از آنها استفاده کنند یا خیر، سلیقه ای است.

طراحان حرفه ای ویلا برای اینکه بتوانند ویلایی با نقشه ای خاص طراحی کنند می بایست به نقطه نقطه ی ویلای شما در طرح فکر کنند. زمانی که شما با شرکتی قرارداد طراحی ویلا را منعقد می کنید می بایست خیالتان از طراحی بدون نقص پروژه راحت باشد. پس از جانمایی فضاهای عمومی نوبت به فضاهای کمی خصوصی تر می رسد.

اتاق نمایش فضایی است که هم شما و هم میهمانان کمی صمیمی تر با شما می توانند از آن استفاده کنند. مطمئناً بخشی از پلان ویلا که قرار است میزبان کاربری فضای نشیمن باشد حتماً باید با دیگر فضاهای عمومی و خصوصی به صورت صحیح در ارتباط باشد. دسترسی به این فضا نباید از مجاورت یا مقابل اتاق خواب ها باشد. زیرا اتاق خواب های ویلای شما از بخش های کاملاً خصوصی ویلای شماست.

 

شرکت سیتاک موضوعاتی مانند اجرای ویلا، ساخت ویلا و طراحی ویلا را به صورت تخصصی انجام می دهد

فضاهای اصلی در طراحی ویلا
فضاهای اصلی در طراحی ویلا

تفکیک فضاها:

اینکه طراح کدام فضای خاص را در کجای پلان قرار می دهد تا حدودی به ابعاد و اندازه های زمین شما نیز بستگی دارد. ولی اتفاقی که در ویلاهای لاکچری می افتد این است که از ورودی ویلا تا فضاهای مورد نیاز شما در بنای مفید و همچنین محوطه بتوان یک ارتباط معنا دار بصری و حرکتی ایجاد کرد. در واقع زمانی که صحبت از اصول معماری در طراحی ویلا می شود توجه به همین نکات و خلق پلان معماری که بتواند با محوطه و ورودی ویلا در تعامل باشد ضروری است.

این تعامل می تواند در سبک های طراحی نما، طراحی نقشه معماری و محوطه سازی ویلای شما از یک سبک خاص پیروی کند. به عنوان مثال ویلاهایی که با سبک مدرن طراحی می شوند از نمای اصلی گرفته تا طراحی دکوراسیون داخلی تماماً از سبک مدرن پیروی می کنند. شما می بایست بتوانید ارتباط بصری هماهنگی بین تمام بخش های یک ویلا برقرار نمایید. تنها در این صورت ویلای شما ویلایی لاکچری خواهد شد. البته استفاده از متریال در جه ۱ هم بی تاثیر نیست.

دسترسی ها:

این مطلب را به خاطر داشته باشید که تفکیک فضاها یکی از مهمترین اقدامات طراح است. دسترسی از ورودی اصلی در لابی که یک فضای عمومی به حساب می آید شروع می شود، سپس دسترسی به فضاهای نیمه خصوصی در پلان ها دیده می شود و در نهایت نیز جداسازی فضای خصوصی در ویلای شما اتفاق می افتد.

معمولاً کلیه اتاق خواب های مستر در یک بخش از پلان در نظر گرفته می شود و در مجاورت آن فضای نشیمن و سالن نمایش تعریف می شود. سالن اصلی پذیرایی می تواند در طبقه اول یک ویلا طراحی گردد. جایی که میهمانان شما مجبور نباشند برای رسیدن به آن از مقابل اتاق خواب ها عبور کنند. این تفکیک فضایی به شما امنیت خاطر می دهد و می توانید از طراحی لاکچری ویلای خود لذت ببرید.

تفکیک فضاها در طراحی
بهترین تاسیسات برای ویلا

تراس ها و مناظر:

نظر شما چیست؟ دوست دارید در طراحی پلان های اولیه ویلا فضاهای سبز طبیعی به عنوان مناظر اصلی در نظر گرفته شوند؟ یا دوست دارید به فراخور محل قرارگیری ویلا از مناظر طبیعی لذت ببرید؟ این انتخاب شما در طراحی محوطه تعیین کننده است. این شمایید که به طراح اجازه می دهید تا بتواند با در نظر گرفتن حداکثر ارتفاع مجاز مناظری بکر را برایتان طراحی کند.

سیتاک پیشنهاد می دهد حتماً در بخشی از فضای باز محصور ویلای خود فضاهای سبز را بگنجانید. در نظر گرفتن استخر های روباز که معمولاً در حیاط جانمایی می شوند نیز تابعی از شرایط و امنیت حریم ویلای شماست. به هر حال شما می توانید در اتاق خواب ها یا انتهای سالن پذیرایی تراس هایی بزرگ و دلباز داشته باشید.

پس از تعریف مناظر می بایست اندازه ی تراس ها به نسبت متراژ اتاق خواب ها یا سالن اصلی تعیین شود. تراس هایی برای ویلای شما مناسب تر هستند که با در نظر گرفتن این تناسب در طراحی دیده شده باشند. نگران نباشید. ضروریات و نیاز های شما در تراس در مرحله طراحی در نظر گرفته می شود و مطمئناً نقشه های تاسیسات برق و مکانیک نیز بر اساس همین نیازها و ضروریات طراحی خواهد شد. شما می توانید در فصول گرم سال از تراس ها و بالکن ها طراحی شده در پلان ویلای خود لذت ببرید.

تراس ها اگر به صورت اصولی در طراحی ویلاهای بزرگ در نظر گرفته شوند می توانند ارزش افزوده مناسبی برای ویلا ایجاد کنند. یکی از اهداف طراحی ویلاهای لاکچری رسیدن به همین ارزش افزوده است. شما می توانید با طراحی و اجرای ویلای خود توسط سیتاک به این ارزش افزوده دست پیدا کنید.

تراس در طراحی ویلا
تراس در طراحی ویلا

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

امیدوارم که این مقاله هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشه و به کمکش تونسته باشید جواب سوالتون رو پیدا کنید. در صورتی که در رابطه با این مطلب سوال یا مشکلی داشتید در بخش دیدگاه‌ها اعلام کنیددر ضمن برای حمایت از ما این مطلب رو لایک کنید و امتیاز بدید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *