ایده هایی برای طراحی پارکینگ در ویلا

در ادامه ی مباحث و مقالات در زمینه طراحی ویلا امروز قصد داریم تا در مورد طراحی پارکینگ در ویلا با شما صحبت کنیم. همانطور که می دانید یکی از بخش های مهم طراحی معماری همین طراحی پارکینگ است. امروز چند نکته ی اصلی و مهم که در زمینه طراحی پارکینگ های ویلایی دارای اهمیت است را توضیح می دهیم و سپس به نکات اجرایی پارکینگ در ویلا می پردازیم. همچنان اگر از نوشته های سیتاک راضی هستید مطالعه مقالات را به دوستان خود نیز پیشنهاد دهید. شرکت سیتاک طراح و مجری ایده های برتر در زمینه طراحی ویلا همچنان مشاور شماست و اکنون می توانید از کارشناسان سیتاک مشاوره رایگان دریافت نمایید.

                                                                                                  مهندس فرهمند

                                                              مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

                                          مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

جانمایی پارکینگ

اولین سوال مهم در زمان طراحی پارکینگ این است که در کدام نقطه از محوطه ی ویلا می توانید پارکینگ را جانمایی نمایید. برای پاسخ صحیح به این سوال لازم است تا به محل قرارگیری ساختمان اصلی ویلا دقت نمایید. ممکن است ساختمان اصلی در جنوب زمین ویلا قرار داشته باشد. در این صورت شما می توانید پارکینگ ها را در بخش ورودی از شمال زمین در نظر بگیرید. نکته ی اصلی در جانمایی پارکینگ این است که محل پارک اتومبیل های شما نباید خیلی از ساختمان اصلی دور باشد. در زمین های بزرگ همیشه این مشکل وجود خواهد داشت. شما می توانید در نزدیکی ساختمان ویلا و با فاصله ای مشخص از محوطه ی تفریحی ویلا جانمایی پارکینگ را انجام دهید.

جانمایی پارکینگ
                                                                           جانمایی پارکینگ

ممکن است شما بخشی از محوطه ی نزدیک ساختمان اصلی را برای پارکینگ در نظر داشته باشید که این امر به شما اجازه ی ساخت آلاچیق یا استخر در محوطه ی اصلی را ندهد. بنابراین نکته ی دیگری که ملزم به رعایت آن در مراحل طراحی هستید این است که ابتدا محوطه ی تفریحی ویلا را طراحی نمایید و سپس در کنار عناصر اصلی در محوطه ی باز بخش کوچکی را برای پارکینگ در نظر بگیرید. حتماً با سیتاک هم عقیده هستید که پارکینگ همانند آلاچیق یا سایبان یا استخر اهمیت ندارد. سیتاک در بخش طراحی تمام این فضاها را با هماهنگی بصری و محیطی طراحی خواهد کرد تا بیشترین رضایت را برای شما فراهم نماید. با سیتاک همراه باشید.

ساخت رمپ

یکی از ایده های موجود برای طراحی پارکینگ استفاده از رمپ اختصاصی است. شما می توانید با مشاوره سیتاک رمپ ورودی پارکینگ را تا محل پارک طراحی و اجرا نمایید. معمولاً تصور بر این است که برای ویلاهایی که اختلاف سطح با خیابان اصلی دارند باید رمپ ساخت. در صورتی که سیتاک طراحی مسیر اختصاصی عبور اتومبیل از درب اصلی تا محل پارک را باعث ایجاد ارزش افزوده برای ویلای شما می داند. مهم این است که مسیر درستی برای رمپ انتخاب شود. اگر ویلای شما دارای اختلاف سطح با جاده ی اصلی است که حتماً رمپ پارکینگ را لازم دارید. اگر هم، هم سطح است می توانید از مسیر پارکینگ استفاده نمایید. رمپ ورودی می بایست از درب اصلی تا نزدیکی ساختمان ویلا طراحی شود.

ساخت رمپ
                                                                                       ساخت رمپ

شما می توانید رمپ ورودی را به صورت قوس دار طراحی نمایید. این عمل باعث خلق فضاهای جدید در محوطه ی ویلاهای بزرگ خواهد شد. شما می توانید در کناره ی رمپ پارکینگ از نورپردازی و کاشت گیاهان تزئینی نیز استفاده نمایید. این امر زیبایی محوطه ی ویلای شما را چندین برابر می کند. برای اینکه بتوانید در کنار رمپ پارکینگ فضایی همیشه سبز داشته باشید باید آبیاری اصولی را طراحی و اجرا نمایید. بهترین پیشنهاد برای آبیاری محوطه ی سبز شما آبیاری قطره ای است که باعث می شود آب مورد نیاز گیاهان به صورت دائمی و اصولی تامین شود. یادتان باشد در کنار رمپ پارکینگ ایده های بسیاری وجود دارند که می توانند به زیبایی هر چه بیشتر محوطه ی ویلایی شما کمک کنند. استفاده از نورپردازی نیز قابلیت جذابیت ویلای شما در شب را نیز بالا می برد.

پارکینگ مسقف

حتماً برای شما نیز مهم است که پارکینگ مسقف در ویلای خود داشته باشید. اینکار به روش های مختلف انجام می شود. شما می توانید خیلی ساده و با استفاده از قوطی های فلزی و صفحه پلیت، سازه ای طراحی نمایید و جوشکار برایتان اجرا کند. ولی اگر می خواهید سازه ای که طراحی می کنید هماهنگی لازم با محوطه و نمای ویلای شما داشته باشد می بایست نکات دکوراتیو را رعایت نمایید. اول به این نکته توجه کنید که حتماً برای ساخت سایبان های سنتی می بایست از سازه ی فلزی استفاده نمایید. پس از اجرای سازه می توانید از چوب های ترموود برای دیزاین و کاور کردن سازه ی فلزی استفاده نمایید.

پارکینگ مسقف
                                                                               پارکینگ مسقف

حتماً در مراحل طراحی نیاز به تعداد پارکینگ را مشخص نمایید. شما می بایست بر اساس نیاز خود تعداد پارکینگ مشخصی را در نظر داشته باشید و همان تعداد را بر اساس متراژ محوطه ی ویلای خود اجرا نمایید. پارکینگ ها می توانند با استفاده از پوشش گیاهی نیز طراحی و اجرا شوند. یکی از مهمترین نکات در طراحی ویلا این است که شما بتوانید تمام بخش ها را با یکدیگر در هماهنگی کامل طراحی و اجرا نمایید. هماهنگی بصری حتی در سازه ی پارکینگ نیز دارای اهمیت است. زیرا بخشی از دیزاین محوطه محسوب می شود که به لحاظ بصری با نمای ساختمان اصلی ویلا در ارتباط است. تعداد پارکینگ را برای زمان هایی که میهمان دارید پیش بینی نمایید. ولی معمولاً این امر برای ویلاهایی بزرگ اتفاق می افتد. اگر زمین ویلای شما کوچک است می توانید یک آشیانه ی زیبا برای اتومبیل خود طراحی و اجرا نمایید. سیتاک در این زمینه مشاور شماست و تا رسیدن به سلیقه ی نهایی شما در طرح کنارتان است.

نورپردازی پارکینگ

معمولاً پارکینگ ها نیازی به نورپردازی ندارند و خیلی در محاسبات دکوراتیو جایی ندارند. ولی سیتاک پیشنهاد می دهد شما از جزئیات به سادگی عبور نکنید. ویلای شما یکبار طراحی و اجرا می شود. بنابراین دقت کنید که از کوچکترین جزئیات بتوانید فضاهایی چشم نواز خلق کنید. معمولاً نورپردازی پارکینگ ها برای ایجاد احساس خوب بصری انجام می شود. با استفاده از نورهای نواری و شلنگی در چاکراها و شیارهایی که روی سازه تعبیه می کنید به راحتی عمل نورپردازی انجام می شود. اگر بر روی سقف پارکینگ خود از گیاهان پوششی استفاده می کنید می توانید نور را با فاصلی چند متری از سازه ی پارکینگ بتابانید. این امر باعث می شود پارکینگ ویلای شما مانند یک کلبه ی سبز گیاهی دیده شود. استفاده از نورهای رنگی پرژکتوری نیز بسیار تاثیر گذار و جذاب است. همین نورهایی که در پارک های تهران بر روی درختان تابانده می شود. سیتاک با چندین سال تجربه و داشتن تخصص در امر نورپردازی می تواند هر فضایی را تبدیل به فضایی لوکس و مدرن نماید.

نورپردازی پارکینگ
                                                                                نورپردازی پارکینگ

شرکت سیتاک ایده پرداز و طراح و مجری پروژه های لاکچری ویلایی در سراسر ایران

                                                                                               مهندس فرهمند

                                                         مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

                                      مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *