بهترین تاسیسات برای ویلا

بهترین تاسیسات برای ویلا

بهترین تاسیسات برای ویلا چیست؟ در طراحی ویلا یکی از مهم ترین نکات رسیدن به راهکاری برای تاسیسات سرمایش و گرمایش است. البته تاسیسات مکانیکی ویلا نیز بسیار مهم است. تاسیسات استخر و جکوزی یا تاسیسات آبیاری محوطه و فضای سبز.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

سیتاک امروز قصد دارد تا سیستم های نوین تهویه مطبوع و تاسیسات مکانیکی ویلا را بررسی نماید. پیشنهاد می کنیم در این مطلب نیز همراه سیتاک باشید. امیدواریم بتوانیم نکات مبهم و چند گزینه ای را که ممکن است در تاسیسات ویلا با آنها روبرو شوید را بیان کنیم و این نکات برایتان مفید باشد. شما برای دریافت مشاوره رایگان می توانید با سیتاک در ارتباط باشید. مشاوره همیشه در سیتاک رایگان است.

تاسیسات در طراحی ویلا
تاسیسات در طراحی ویلا

۱ – ابتدا تاسیسات استخر را طراحی نمایید:

استخر در طراحی ویلا جایگاه خاصی دارد. شما چه بخواهید ویلایی را از ابتدا طراحی نمایید چه بازسازی ساختمان را در دستور کار خود داشته باشید، می بایست از تاسیسات استخر شروع نمایید. تاسیسات استخر بر اساس ظرفیت گنجایش آن می تواند متفاوت باشد. معمولاً ظرفیت گنجایش استخر در طراحی ویلا بر حسب گالن یا متر مکعب می باشد.

شما می توانید برای استخر در ویلای خود از تاسیسات گردش آب، مدارهای تصفیه کننده آب، هیتر برای گرم کردن آب استخر و جکوزی به صورت جداگانه، آبنما و فواره و تجهیزات روشنایی و سیستم کنترل استفاده نمایید. دقت کنید تمام این بخش های تاسیساتی به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می گیرد و بر طبق اصول مهندسی تاسیسات طراحی می شود. یادتان باشد تاسیسات استخر به صورت اتوماتیک طراحی گردد زیرا در مواقعی که شما در ویلا نیستید خیالتان راحت باشد.

در طراحی ویلا استخر، سونا و جکوزی از بخش های رفاهی محسوب می شود. شما می توانید استخر ویلای خود را در انواع اشکال هندسی طراحی نمایید. ولی باید بدانید که به همه ی بخش های تاسیساتی نیاز خواهید داشت. این نکته که آب استخر از چه منبعی تامین شود و برای چه مصارفی باز تولید شود بسیار مهم است. شما می توانید از چاه اختصاصی استفاده نمایید که این کار را توصیه نمی کنیم.

یا اینکه از شرکت های فروش آب به صورت تانکر، آب خریداری نمایید. اگر استخر را به تصفیه کننده های اتوماتیک و سیستم های گردش آب مجهز نمایید، می توانید از یکبار پُر کردن آب استخر تا ۳ ماه استفاده نمایید. پس از این زمان می توانید آب استخر بدون کُلر را برای مصارف آبیاری فضای سبز در نظر بگیرید. شرکت سیتاک مشاور و همراه شماست.

طراحی تاسیسات استخر ویلا
طراحی تاسیسات استخر ویلا

۲ – فکری به حال خروجی آب استخر نمایید:

یکی از مسائلی که حتماً با آن روبرو خواهید شد این است که آب استخر را کجا تخلیه نمایید؟ سوال اصلی اینجاست که آب مصرفی استخر را برای چه مصارفی در نظر بگیرید. اگر به آب استخر در ویلای خود کُلر نزنید و سیستم های تصفیه هوشمند را طراحی نمایید می توانید آب خروجی استخر را برای مصارفی مانند آبیاری باغچه ها و فضای سبز استفاده نمایید.

ولی اگر دل خوشی از سیستم های هوشمند برای تصفیه و گردش آب استخر ندارید می توانید منبعی برای تجمیع آب خروجی استخر در نظر بگیرید که در بخش طراحی سازه ویلای شما به آن پرداخته می شود. این منبع می تواند مصارفی چون شستشوی اتومبیل و حتی شستشوی حیاط و محوطه سنگی را در بر داشته باشد. در بخش طراحی تاسیسات ویلا می توانید از خروجی آب کف استخر به منبعی راه دهید که این امکان را برایتان فراهم نماید.

در نظر داشتن پمپ های صحیح و میزان توان آنها نیز بسیار اهمیت دارد. اگر پمپ هایی با توان خروجی مناسب را انتخاب نکنید و در واقع در طراحی تاسیسات ویلای شما در نظر گرفته نشود، ممکن است با مشکلات زیادی روبرو شوید. سیتاک بهترین تاسیسات برای ویلا را به شما پیشنهاد می کند.

قرار دادن خروجی برای تخلیه آب استخر
قرار دادن خروجی برای تخلیه آب استخر

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸      

۳ – سیستم گرمایش:

یکی از مهمترین نکات تاسیساتی توجه به تاسیسات گرمایش ویلا است. معمولاً در طراحی ویلا تمام توجه ها به طراحی معماری ویلا است. همیشه نکات ریز بسیار زیادی وجود دارد که اگر به آنها توجه کافی نشود و به دقت مورد بررسی و انتخاب قرار نگیرند، مشکلاتی در استفاده از ویلا ایجاد می کنند. ویلا با هدف داشتن آرامش و رفاه بیشتر ساخته یا خریداری می شود. حال تصور نمایید در نقطه ای سردسیر مشکل ویلای شما گرم نشدن است.

 اگر تاسیسات گرمایش ویلا را بر اساس ضوابط و نیاز مساحت ویلای خود در نظر نگیرید، این مشکل ایجاد خواهد شد. معمولاً استفاده از شومینه در ویلاها مرسوم است. ولی آیا ویلای شما به تنهایی با شومینه گرم می شود؟ پیشنهاد سیتاک این است که از چند روش و چند سیستم تاسیساتی برای گرم کردن ویلا استفاده نمایید.

شما می توانید همزمان ویلای خود را با شومینه، شوفاژ و سیستم گرمایش از کف، گرم نمایید. تکلیف شومینه که مشخص است. در بخش اصلی پذیرایی یا نشیمن ویلا در نظر گرفته می شود. دارای بازدهی پایین و مصرف انرژی بسیاری است. ولی به دلیل زیبایی و احساس خوبی که منتقل می کند در ویلاهای ایرانی جای خود را باز کرده است.

سیستم گرمایش ویلا
سیستم گرمایش ویلا

۴ – شوفاژ و سیستم گرمایش از کف:

سیستم گرمایش از کف از شبکه های مارپیچ لوله های آب تشکیل می شود که در سطح، کار می شوند. با جریان آب گرم در لوله ها گرمایش مطلوبی را ایجاد می کنند. این سیستم گرمایش مناسب و بسیار مطلوبی را ایجاد می کند زیرا گرمایش ایجاد شده از طریق لوله ها از کف ویلا به بالا هدایت می شود. این سیستم برای فضاهایی مانند سالن اصلی، نشیمن یا TV ROOM و اتاق خواب ها مناسب است. فضاهایی که شما بیشتر زمان خود را در زمستان ها در این نقاط سپری خواهید کرد.

شوفاژ ها نیز یکی دیگر از سیستم های پیشنهادی برای گرمایش ویلا هستند. شما می توانید از طریق پکیج آب گرم سیستم لوله کشی را انجام دهید و شوفاژ را در زمستان برای انتقال گرمایشی مناسب تنظیم نمایید. دقت داشته باشید تعداد پره های شوفاژ متناسب با متراژ فضای مورد نظرتان باشد. معمولاً برای هر ۲ متر مربع یک پره شوفاژ نیاز داریم. شوفاژ ها انوع مختلفی دارند که می توانید از آنها استفاده نمایید. شوفاژ هایی با پره های آلمینیومی بهترین نوع شوفاژ ها به حساب می آیند.

سیستم گرمایش از کف
سیستم گرمایش از کف

۵ – سیستم سرمایش ویلا:

سیتاک بهترین تاسیسات برای ویلا را به شما پیشنهاد می دهد. سیستم های سرمایش یا همان تهویه مطبوع نیز از درجه اهمیت بالایی برخوردارند. بخصوص در شرایطی که ویلای شما در شهرهای گرمسیر واقع شده باشد. بهترین و مطلوب ترین سیستم سرمایش با توجه به متراژ ویلا و نقشه تاسیسات قابل برداشت است.

سیتاک برای ویلاهای بزرگ استفاده از چیلر و فن کوئل (چیلر خانگی) را پیشنهاد می دهد. چیلرها سیستم های تصفیه هوا و ایجاد سرمایش مطلوب هستند. چیلر بوسیله خنک کردن گاز و از طریق مبرد آب خنک و از درگاه فن کوئل هوای مطلوب و خنک مورد نیاز در تابستان را فراهم می کند. شما می توانید از سیستم داکت اسپیلت نیز استفاده نمایید.

داکت ها عموماً دستگاه هایی دارای یک کندانسور هوا خنک می باشند که مجدداً از طریق فن کوئل به تامین هوای خنک می پردازند. شما می بایست برای استفاده از داکت اسپیلت کانال کشی را انجام دهید. کانال های کولر با ورق های گالوانیزه که از محل تعبیه فن کوئل ها تا نقاطی که می خواهید هوای خنک داشته باشند، کشیده می شوند.

یادتان باشد داکت اسپیلت ها مانند کولر های سنتی عمل میکنند. یعنی به صورت همزمان تمام نقاطی که با یک داکت اسپیلت درگیر هستند، خنک می شوند. شما عملاً نمی توانید کنترلی بر سرمایش نقاط مختلف داشته باشید. در صورتی که در سیستم چیلر و فن کوئل به این صورت نیست. شما می توانید سرمایش خروجی هر فن کوئل را به صورت درجه بندی شده و مجزا کنترل نمایید.

سیستم سرمایش ویلا
سیستم سرمایش ویلا

۶ – تاسیسات آبیاری فضای سبز:

یکی دیگر از بخش های تاسیسات در طراحی ویلا بخش فضای سبز است. شما می بایست برای آبیاری فضای سبز و درختان در ویلا برنامه مشخص و دقیقی داشته باشید. یکی از روش های نوین استفاده از سیستم آبیاری قطره ای است. با این سیستم لوله کشی از منبع آب غیر آشامیدنی تا پای تک تک درختان انجام می شود.

به وسیله شیرهای برقی میزان آبیاری برای هر درخت تنظیم شده و به صورت اتوماتیک عمل آبرسانی فضای سبز انجام می شود. حتی شما می توانید برای بخش های چمن کاری شده از سیستم آبیاری فواره ای نیز استفاده نمایید. خاطرتان باشد این سیستم توسط مهندس تاسیسات با نظارت و مشاوره مهندس کشاورزی با تعیین نوع درختان قابل انجام است.

در انتها پیشنهاد می دهیم از سیستم های هوشمند تاسیساتی بهره ببرید. این سیستم ها در ابتدا کمی هزینه های شما را افزایش می دهند ولی بسیار مفید هستند و مطمئن باشید هوشمند سازی تاسیسات ویلا در آینده ارزش افزوده خواهد داشت. حتی ممکن است هزینه های مازادی که در اجرای سیستم های تاسیساتی متقبل شدید را برگرداند.

سیتاک طراح، ایده پرداز و مشاور شما در بحث طراحی ویلا و طراحی سیستم های تاسیساتی است.

آبیاری فضای سبز ویلا
آبیاری فضای سبز ویلا

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

امیدوارم که این مقاله هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشه و به کمکش تونسته باشید جواب سوالتون رو پیدا کنید. در صورتی که در رابطه با این مطلب سوال یا مشکلی داشتید در بخش دیدگاه‌ها اعلام کنیددر ضمن برای حمایت از ما این مطلب رو لایک کنید و امتیاز بدید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. farhad
  ۱۱:۰۷ ۱۳۹۷/۰۹/۲۶

  با سلام و عرض خسته نباشید
  پیشنهادتون برای یک سیستم گرمایش و سرمایش مناسب که هم سریعا نصب بشه و هم نیازی به خراب کردن دیوار های ویلا وکثیف شدن ویلا نباشه چیه؟؟؟

  • تحریریه سیتاک
   ۷:۱۸ ۱۳۹۷/۱۰/۰۲

   سلام و ادب اقای فرهاد عزیز
   بهترین پیشنهاد خرید و نصب اسپیلت در تمامی ظرفیت هاست. ولی اگر سیستم تهویه مطبوع میخواهید میتوانید از چیلر استفاده کنید.
   برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید از طریق صفحه تماس با ما با کارشناسان مجموعه تماس حاصل بفرمایید.
   با تشکر