بهترین ویلاها در اروپا (بخش چهارم)

همراه سیتاک باشید تا در ادامه ۲ تا از زیباترین ویلاها در قاره ی اروپا را با هم بررسی کنیم. سیتاک بهترین مشاور و مجری شما در زمینه طراحی ویلا است. کافیست از ویلاهای زیر ایده گرفته و پیاده سازی طرح آن بر روی ویلا های خود را به سیتاک بسپارید. سیتاک با معماران و کارشناسان حرفه ای خود آماده خدمت رسانی به شماست.

                                                                                           مهندس فرهمند

                                                       مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

                                 مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

 

طراحی ویلای MQ توسط معماران دفتر O در ترملو، بلژیک

طراحی ویلای MQ توسط معماران دفتر O

طراحی ویلای MQ توسط معماران دفتر O در ترملو، بلژیک
                                                   طراحی ویلای MQ توسط معماران دفتر O در ترملو، بلژیک

معماران دفتر O ویلای MQ را در ترملو، بلژیک طراحی کرده‌اند. این ویلا مینیمالیستی برای زوجی با دو فرزند طراحی شد که می‌خواستند در ویلا ای متفاوت از بقیه‌ی ویلا ها زندگی کنند. که قطعاً همین‌طور است. از سطح خیابان ویلا شبیه به دیوار محکمی است که هیچ ورودی واضحی ندارد، تنها مجموعه‌ای منحنی‌های دراماتیک دارد. اما نیم سطح پایین‌تر از سطح خیابان، می‌توانید از راهی شیب‌دار با چارچوب بتنی به ورودی ویلا برسید که اطراف آن مناظر مصنوعی است و اگرچه ممکن است به نظر نرسد، اما ورودی ویلا با نور طبیعی پرشده است.

طراحی ویلا با نمای ساده
                                                                         طراحی ویلا با نمای ساده

این ویلای بزرگ در ترملو (بلژیک) در زمینی بزرگ با مرزی از درختان کاج واقع‌شده است. ویلا برای زوجی (با دو بچه) طراحی شد که چیزی خاص می‌خواستند. با توجه به مقررات ساختمان، در اطراف برنامه‌های موردنظر، سنگ‌تراشی ویلا را شروع کردیم، با عناصر و اصول اساسی معماری (شکل، فضا و …) بازی کردیم، و با استفاده از دیوارهای منحنی شکل، سقف‌های بلند، نور و غیره از شکل‌های معمول دوری کردیم.

طراحی فضای نشیمن و اتاق تلویزیون
                                                           طراحی فضای نشیمن و اتاق تلویزیون

خطوط سیال نقشه سرتاسر پنج سطح باز رها می‌شوند. ورودی ویلا که نیم سطح پایین‌تر از سطح خیابان است، با سراشیبی در داخل چارچوبی بتنی در منظره‌ای مصنوعی در دسترس است. اگرچه این برنامه‌ها باهم ترکیب می‌شوند، نور طبیعی فضایی منحصربه‌ فرد در هر سطحی ایجاد می‌کند. پخش دائمی نور روی دیوارهای منحنی شکل بر چارچوب نامحسوس تکیه می‌کند. نرده‌های شیب‌دار با کابل‌های سهمی شکل ترکیب فضاهای مختلف را تشدید می‌کند. در سطح بعدی به آشپزخانه می‌رسیم که به باغچه متصل است و با سطحی شیب‌دار به اتاق نشیمن می‌رسد. طاقی ممتد در سطح شیب‌دار به بلندترین سطح اشاره دارد که اتاق بچه‌ها است. در این سطح، همچنین حمام را به‌عنوان نتیجه طبیعی همه‌ی انتخاب‌های قبلی پیدا می‌کنیم.

طراحی آشپزخانه
                                                                    طراحی آشپزخانه

ابتدا فضا کوچک می‌شود (فضای گردش)، سپس دسترسی سریع‌تر می‌شود (پله‌ها به‌عنوان راه ارتباطی طبقات)، و دوباره گسترده می‌شود و تأثیری برجسته روی فضا می‌گذارد. زبان بصری بالا احساس و ظرافت شناسایی می‌شود. نماهایی که دور شبکه ثابت پیچیده شده‌اند، بااین‌حال به‌وضوح شکل‌گرفته و به عقب فشرده‌شده‌اند. این بر شکل‌های اصلی تکیه می‌کند. حجم به‌ظاهر بالا رفته موجب حس‌گرانشی بزرگی می‌شود. زندگی آغاز می‌شود، از ویلا دور می‌شود و به سمت باغ جریان پیدا می‌کند. مناظر مصنوعی که درون دیوار ساخته‌شده‌اند، به‌خوبی تعریف‌ شده و به چمن‌های اطراف برمی‌گردد.

طراحی ویلای M توسط معماران GRAFT در برلین، آلمان

طراحی ویلای M توسط معماران GRAFT

طراحی ویلای M توسط معماران GRAFT در برلین، آلمان
                                            طراحی ویلای M توسط معماران GRAFT در برلین، آلمان

معماران GRAFT ویلای M با ظاهری غیرمعمولی را در برلین آلمان طراحی کرده‌اند. این فرصتی بود تا آن‌ها ویلا ای سنتی خصوصی را دوباره طراحی کنند و آن‌ها این فرصت را گرفتند. در نگاه اول، ویلای M به‌ جای ویلا، به تخته‌سنگی شبیه است که اثری است که با نمای صفحات سرامیکی به آن می‌رسیم. اطراف آن زمین‌های سرسبزی با مناظر زیبایی هست که کمک می‌کند تا ارتباط بصری با مناظر اطراف ویلا ایجاد شود.

طراحی GRAFT برای ویلای خصوصی در محدوده Grunewald برلین، تفسیری برجسته و مدرن از زندگی راحت در شهر را نشان می‌دهد. شکل ذوزنقه‌ای مجسمه‌ای و زبان معماری مدرن، نشان‌دهنده تخته‌سنگی در مناظر یخبندان اطراف است و آن را از همسایگان خود متمایز می‌کند. شکل مجزا و سه‌بعدی این ساختمان چهار طبقه به نظر می‌رسد از زمین بیرون می‌آید. برای طراحی آن، GRAFT قوانین طراحی کلاسیک ویلا را خلاصه کرد و آن‌ها را با پدیده‌های طبیعی ترکیب کرد تا ساختمان شناسی ویلا را تغییر دهد.

طراحی ویلا با متریال مرغوب
                                                             طراحی ویلا با متریال مرغوب

نما با صفحات سرامیکی پوشیده شده است که تصور تخته‌سنگ بزرگ را تقویت می‌کند. برش‌های افقی در سطح نما برای ایوان‌ها و شیشه‌های پنجره‌های قدی، ازنظر استراتژیکی برای ایجاد ارتباط بصری با محیط سبز اطراف قرارگرفته‌اند و درعین‌حال حریم خصوصی را حفظ می‌کنند. این ظاهر نامتقارن در داخل ویلا نشان می‌دهد که جریان‌های بین اتاق‌ها حس باز بودن را ایجاد می‌کند. پله‌ های داخلی و شومینه مخصوصاً قوانین مرسوم طراحی را می‌شکنند. مرکز ویلا اتاق نشیمن است، فضایی باز و بزرگ که برای راحتی بیشینه طراحی‌شده است. جدا از آشپزخانه و نشیمن، دو اتاق اضافی در طبقه همکف هست، اتاق‌خواب مستر و همچنین راهروی بزرگ، تراس و چهار اتاق‌خواب دیگر در طبقه بالایی است. طبقه بالا فضایی مستقل است که می‌تواند با تغییرپذیری از آن استفاده شود. ورودی، دو گاراژ، انباری و حمام وان در زیر زیمن قرار دارند. کف‌پوش سنگی تراورتن (آهک) نیز اتصالات با تخته‌سنگ را تقویت می‌کند.

نقشه طبقه برای انعطاف‌پذیری طراحی‌شده است، پس می‌توانند با تغییر شرایط زندگی ساکنین سازگار شوند. طبقات می‌توانند به‌عنوان آپارتمان‌های جداگانه استفاده شوند که از طریق راه‌پله در دسترس هستند. مواد مورداستفاده بادوام و بازیافتی هستند و گرما ویلا با سیستم زمین‌گرمایی تأمین می‌شود. جهت ساختمان برای بهره ری انرژی بهینه‌شده است و عملکرد انرژی ساختمان بهتر از تقاضاهای قانون انرژی فعلی است.

طراحی ویلای ریتکا توسط استودیو Pha در ریتکا، جمهوری چک

طراحی ویلای ریتکا توسط استودیو Pha

طراحی ویلای ریتکا توسط استودیو Pha در ریتکا، جمهوری چک
                                           طراحی ویلای ریتکا توسط استودیو Pha در ریتکا، جمهوری چک

استودیو Pha ویلای ریتکا را در شهر ریتکا در جمهوری چک طراحی کرده‌اند. این ویلا ۵۲۷۴ فوت مربع زیربنا در دوطبقه دارد. بلافاصله متوجه می‌شوید که سنگ‌های در معرض برای تکیه دیوار خارجی ویلا استفاده‌شده‌اند، اما از داخل ویلا نیز دیده می‌شوند. طرح کلی ویلا به شکل U است که استخری کوچک در داخل ویلا و وسط آن است.

طراحی اتاق نشیمن
                                                                      طراحی اتاق نشیمن

ایده اولیه نوعی محوطه‌سازی در داخل و بیرون ساختمان است و از زمین شیب‌دار استفاده‌شده است تا ساختمان به دوطبقه مسکونی اصلی در بالای زمین و زیرزمین تقسیم شود، که زیرزمین شامل گاراژها و ورودی است که پایین‌تر از سطح شیب‌دار هستند. نتیجه ویلا ای دوطبقه با سقفی مسطح است و در بالای “دیوار محافظ” بتنی ساختار پایین‌تر قرارگرفته است. نقشه ویلا U شکل است یا می‌تواند به‌عنوان مستطیلی با اتاق اصلی داخلی تعریف شود که چشم‌انداز مناظر اطراف است.

طراحی اتاق خواب و سرویس بهداشتی
                                                   طراحی اتاق خواب و سرویس بهداشتی

درون اتاق اصلی استخر کوچکی هست که خنک کردن این فضا را تضمین می‌کند و با سیستم پرده‌های پنجره‌ای در برابر خورشید تقویت می‌شود. وزن سقف با کاشی‌ها افزایش می‌یابد و به‌نوعی مناظر تراس را شکل می‌دهد که سطوح گلدان‌های گل پر از حس زندگی را حفظ می‌کند. درنتیجه ساختمان  حتی اگر از بالای جاده اصلی دیده شود مثل مجموعه اصلی جمع‌وجور با ظاهری قابل‌قبول نمایان می‌شود. به این طریق، سقف نمای پنجم ساختمان می‌شود.

طراحی آشپزخانه
                                                                       طراحی آشپزخانه

                                                                                       مهندس فرهمند

                                                       مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

                                 مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *