تفاوت های طراحی ویلا و آپارتمان

سیتاک امروز قصد دارد تا در مورد نقاط مشترک و وجه تمایزاتی که در طراحی ویلا و طراحی آپارتمان وجود دارد با شما صحبت کند. همانطور که می دانید طراحی نقطه ی شروع و پایه برای خلق پروژه ای ساختمانی است. اگر قصد طراحی ویلا یا آپارتمان مسکونی را دارید می بایست تفاوت های طراحی معماری و مشخصه های فنی هر کدام را بدانید تا بتوانید ساختمانی ویژه خلق نمایید. البته سیتاک در تمام مراحل از ابتدای طراحی معماری تا تحویل پروژه در کنار شماست. اگر مطالعه این نوشتار برایتان سودمند بود خواندن این مطلب را به دوستان خود نیز پیشنهاد دهید.

                                                                                               مهندس فرهمند

                                                       مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

                                 مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

 

تفاوت در کاربری

اولین نکته ای که در طراحی ویلا و طراحی آپارتمان وجود دارد این است که اساساً کاربری ویلا و آپارتمان متفاوت است. شما در آپارتمان به مدت طولانی سکونت خواهید داشت و عموماً مباحث رفاهی در معماری برایتان اهمیت زیادی نخواهد داشت. این در حالی است که ویلا کاربری تفریحی دارد. شما برای هدفی ویلا طراحی می کنید. رسیدن به آرامش و گذراندن تعطیلات در برخی از ماه های سال هدف شما از طراحی ویلا است. بنابراین در طراحی، ابتدا می بایست به این وجه تمایز بسیار مهم دقت داشت. شما در آپارتمان فضاهای مشخصی خواهید داشت که در ویلا می توانید آنها را ادغام و یا حذف و اضافه نمایید.

تفاوت در پلان معماری

دومین نقطه ی اختلاف میان یک ویلا و آپارتمان پلان معماری است. شما ممکن است بر اساس متراژ بالا در آپارتمان خود فضاهای مختلف را به صورت سریالی و بر طبق اصول و قواعد طراحی نمایید ولی در ویلا این قواعد شکستنی هستند. شما می توانید بر اساس نیازهای خود هر متراژی که لازم است را به فضاهای مختلف اختصاص دهید. شما می توانید اتاق خواب کودکتان در ویلا را بر اساس نیازها و فضای مورد نیازش در نظر بگیرید. این در حالی است که در آپارتمان ممکن است نتوانید اتاق هایی خارج از قواعد طراحی نمایید.

پلان معماری ویلا
                                                                              پلان معماری ویلا

بنابراین دقت کردن به پلان معماری و در نظر گرفتن تفاوت های ویلا و آپارتمان در زمان طراحی بسیار مهم است. شما می توانید در پلان معماری ویلا، اتاق مخصوص بازی و سرگرمی طراحی نمایید در حالی که در آپارتمان امکان این موضوع بسیار محدود تر است. سیتاک در زمینه طراحی ویلا و طراحی آپارتمان مشاور شماست و می توانید سوالات خود را از کارشناسان سیتاک بپرسید.

پلان معماری آپارتمان
                                                                            پلان معماری آپارتمان

تفاوت در محوطه و بالکن

به خاطر داشته باشید طبق قوانین و ضوابط شهری در آپارتمان ها می بایست بالکن یا نورگیر تعبیه نمایید. یعنی زمانی که طراحی پلان معماری انجام می شود می بایست حتماً فضایی را به عنوان نورگیر و در ملک های جنوبی بخشی را به عنوان تراس یا بالکن در نظر بگیرید. در صورتی که در طراحی ویلا می توانید این قابلیت را بر اساس سلایق خود در پلان معماری بگنجانید. به این دلیل که استفاده از محوطه و فضای سبز در طراحی ویلا مرسوم است معمولاً ساختمان و بنای ویلا به نورگیر یا تراس احتیاجی نخواهد داشت. ولی اگر مایل باشید می توانید بالکن اختصاصی رو به باغ را در طراحی پلان معماری ویلا جای دهید.

طراحی بالکن در ویلا
                                                                                       طراحی بالکن در ویلا

بالکن ها در آپارتمان ها معمولاً فضاهایی هستند که به خشک کردن البسه و نگهداری از گل و گیاه اختصاص دارند در حالی که بالکن در ویلا فقط قابلیت بصری خواهد داشت. شما در ویلای خود محوطه ی بزرگی خواهید داشت که می توانید آنرا گلکاری نمایید. تنها جای بالکن در ساختمان ویلا خالی است که بتوانید دقایقی را به تماشای محوطه و فضای سبز بگذرانید. در هر دو حالت یادتان باشد که می بایست حفاظ مناسبی برای بالکن در نظر بگیرید. تعبیه کردن نرده هایی به عنوان جانپناه چه در آپارتمان و چه در ویلا الزامی است.

طراحی بالکن در آپارتمان
                                                                       طراحی بالکن در آپارتمان

معمولاً در طراحی ویلا به طراحی محوطه (لنداسکیپ) توجه ویژه ای می شود. حتماً شما هم خواهان در اختیار داشتن ویلایی سبز با محوطه ای که به سبک های مختلف دیزاین شده باشد، هستید. سیتاک مشاور شماست تا بتواند ایده های مناسبی برای داشتن فضایی سبز اختصاصی و مدرن در ویلا و حتی آپارتمان در اختیارتان قرار دهد. یادتان باشد در آپارتمان خود هم می توانید بخشی پوشیده از گیاهانی که به آنها علاقه مند هستید را داشته باشید. سیتاک از مرحله شروع طراحی تا عایق بندی کامل و اجرای فضای سبز مسکونی در کنار شماست.

ویلایی هوشمند یا آپارتمانی معمولی

نقطه ی اشتراک ویلا و آپارتمان در ۲ نکته است. ابتدا متریال هایی که با آنها می خواهید ویلا و آپارتمان خود را بسازید و در مرحله دوم هوشمند بودن آپارتمان و ویلای شماست. در قسمت بعدی بحث متریال ها را توضیح خواهیم داد. ولی نقطه اشتراکی که گاهاً به نقطه ی تفاوت هم تبدیل می شود همین هوشمند سازی است. شما می توانید به روش های مختلف ویلای خود را هوشمند نمایید. روش کینیکس که در هنگام ساخت ویلا نیاز به سیم کشی و اجرای هوشمند سازی دارد و روش دوم که به وسیله امواج وای فای و کاملاً وایرلس عمل هوشمند سازی اتفاق می افتد.

طراحی ویلای هوشمند
                                                                              طراحی ویلای هوشمند

اگر بخواهید می توانید آپارتمان خود را نیز به روش وایرلس هوشمند کنید. ولی معمولاً ویلاها به دلیل اینکه صاحبان آنها از آنها دور هستند بیشتر نیاز به هوشمند سازی دارند. شما در سال میخواهید چند بار از ویلای خود استفاده نمایید. در حالی که در آپارتمان خود سکونت دارید. هوشمند سازی و ایمن سازی ویلا یکی از موارد و نقطه اختلافات آن با آپارتمان است. شما می توانید با استفاده از دوربین های مدار بسته و تنظیم آنها روی سیستم هوشمند سازی ویلای خود امنیت ویلا را بیشتر کنید. به این ترتیب شما هر جای دنیا که باشید می توانید ویلای خود را ببینید.

طراحی آپارتمان معمولی
                                                                طراحی آپارتمان معمولی

تفاوت در متریال ها

متریال آپارتمان
                                                                                    متریال آپارتمان

یکی دیگر از تفاوت های طراحی ویلا و آپارتمان در فاز ۲ است. شما برای اجرای کامل هر پروژه ی ساختمانی نیاز به نقشه های فاز ۲ خواهید داشت. نقشه های فاز ۲ تمام جزئیات اجرا را برایتان مشخص می کند. ممکن است در طراحی ویلا کلاسیک یا طراحی ویلا مدرن متریال هایی پیش بینی شده باشد که لزوماً در طراحی آپارتمان وجود نداشته باشد. این ۲ مقوله کاملاً از هم جدا هستند. هر چند که شباهت هایی هم دارند. به عنوان مثال برای طراحی ویلا در شهر های شمالی و مرطوب مطمئناً طرح نمای ویلا با آپارتمان متفاوت است. شما ممکن است نمای ویلای خود را تماماً از چوب بسازید ولی نمای آپارتمان شما فقط از سنگ و آجر باشد. یا اینکه شما در ویلای خود از متریال هایی مانند بتن اکسپوز استفاده نمایید که در آپارتمان امکان استفاده از آنرا ندارید. به هر حال تفاوت در متریال ها نیز نیاز به دقت بیشتر دارد.

متریال ویلا
                                                                                متریال ویلا

حرف آخر

نگران نباشید سیتاک هم طراحی ویلا را تخصص خود می داند و هم در بحث طراحی و اجرای ساختمان های مسکونی دارای تجربه ی خوبی است. کافی است با سیتاک تماس بگیرید تا بتوانیم هم ویلا و هم آپارتمان شما را مجدد طراحی نماییم. هدف سیتاک از این نوشتار این است که به شما بگوید می توانید در یک لحظه هم آپارتمانی در سبک مورد نظر خود داشته باشید و هم می توانید ویلایی هماهنگ با سلایق خود طراحی و اجرا نمایید. جهت لطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان سیتاک با ما تماس بگیرید.

                                                                                               مهندس فرهمند

                                                       مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

                                 مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *