تلفیق کاربری ها در ویلا

برای اینکه بتوانید ویلایی دلخواه را در سبک مورد نظرتان طراحی و اجرا نمایید می بایست کاربری های هر فضا را با دقت بررسی نمایید و بر اساس نیازها و خواسته های خود کاربری ها را تعریف نمایید. سیتاک در این نوشتار ابتدا به توضیح کاربری های احتمالی در طراحی ویلا با شما صحبت می کند و در ادامه به تلفیق کاربری ها و راه کارهای آن اشاره خواهد داشت. در انتها نیز دستاورد های این تلفیق کاربری را بیان خواهد کرد. امیدواریم بتوانیم مشاور خوبی جهت طراحی و اجرای ویلا برایتان باشیم. با سیتاک همراه باشید و اگر مطالعه این نوشتار را سودمند میدانید مطالعه آنرا به دوستان خود نیز توصیه نمایید.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

تعریف کاربری های احتمالی در ویلا

۱ – اتاق های اختصاصی

اتاق خواب یکی از مهمترین فضاها و کاربری ها در ویلای شماست. شما می توانید بر اساس سن و تمایلات افراد خانواده خود اتاق خواب هایی با ابعاد و اندازه های گوناگون برای استفاده افراد مختلف طراحی نمایید. در طراحی ویلا نیازهای شما و پاسخ مناسب به آنها در اولویت هستند. اتاق خواب اصلی شما که می بایست مستر باشد و حمام اختصاصی در داخل آن طراحی شود. اتاق خواب کودک تان که می تواند ابعاد کوچکتری داشته باشد و نیازی به وجود حمام در آن نیست و اتاق خواب میهمان که برای اسکان میهمانان شما در نظر گرفته می شود. شما می بایست اتاق خواب میهمان را نیز مستر طراحی نمایید.

برای رفاه بیشتر می توانید اتاق خواب میهمان را به ۲ صورت مختلف دیزاین نمایید. با این ایده زمان هایی که میهمان ندارید میتوانید از اتاق خواب میهمان استفاده های دیگری مانند اتاق بازی و سرگرمی یا اتاق کار هم داشته باشید. اینکار با استفاده از مبلمان تاشو انجام شدنی است. شما می توانید تخت خواب تاشو را برای اتاق خواب میهمان در نظر بگیرید. در مواقعی که تخت خواب بسته است می توانید میزهای متحرک یا کنسول های بازی را بجای آن در نظر داشته باشید و از آنها استفاده کنید.

طراحی اتاق خواب در ویلا
                                                                      طراحی اتاق خواب در ویلا

۲ – فضاهای عمومی و مشاع

استخر و جکوزی و سالن پذیرایی و تالار عکس و فضاهایی برای سرگرمی و بازی همه در زمره فضاهای عمومی و مشاع هستند. شاید کلمه عمومی شما را به اشتباه بیاندازد ولی در نظر داشته باشید عمومیت در ویلای شما شامل بخش هایی است که همه ی افراد خانواده حق استفاده مجزا از آن را دارند. البته شما می توانید برنامه زمانبندی برای استفاده کاربران از این فضاها را داشته باشید.

امروز سیتاک سعی می کند تا با ایده های جدید راه های داشتن ویلایی تلفیقی را برایتان باز نماید. تا بتوانید با هزینه های بسیار پایین تر در ساخت ویلا و هزینه های کمتر در خرید زمین های کوچک تر ویلای دلخواه خود را داشته باشید. با سیتاک همراه باشید.

کدام فضاها برایتان اهمیت بیشتری دارد؟

همانطور که در مقالات قبلی مطالعه کرده اید طراحی و اجرای ویلا می بایست در جهت ایجاد آرامش و رفاه بیشتر شما و خانوادتان باشد. بنابراین می بایست فضاهای مختلف کاربری و نیازی که به متراژ مفید هر کدام از فضاها دارید را به صورت کامل بشناسید. برای این منظور ابتدا به افراد خانواده خود نگاهی بیاندازید. آنها در کدام گروه سنی هستند؟ نیازهای آنان ایجاب می کند که برای هر شخص اتاقی مجزا در نظر گرفته شود؟ آیا به اتاق بازی و سرگرمی در ویلای شما نیازی هست؟ اگر بتوانیم نیازهای مشترک آنان را با فضاهای کمتری پوشش دهیم عملاً تلفیق کاربری ها در ویلا را اجرا کرده ایم. به عنوان مثال اگر شما ۲ فرزند خردسال داشته باشید می توانید از یک اتاق خواب و بازی به صورت همزمان و برای استفاده هر ۲ نفر طراحی و اجرا نمایید. اینکار را با طراحی مبلمان و تخت اختصاصی برای فرزندانتان انجام دهید. طرحی که بر اساس اتاق کودک شما کشیده شده باشد.

طراحی اتاق کودک در ویلا
                                                                   طراحی اتاق کودک در ویلا

همچنین کاربری های دیگری مانند استخر و سونا یا سالن پذیرایی اصلی هستند که بسیار ساده و با راهکارهای عملی می توان آنها را با یکدیگر تلفیق کرد. هدف از ادغام فضاها و کاربری ها با یکدیگر پایین آمدن سطح اشغال بنای مفید ویلا و در نتیجه پایین آمدن هزینه های مالی برای ساخت ویلا خواهد بود. بنابراین یادتان باشد سیتاک قصد ندارد تا ویلای شما را کوچکتر بسازد، بلکه در کنار شما می خواهیم ویلایی بسازیم که در طراحی آن با استفاده از خلاقیت بتوان از فضای موجود استفاده های بیشتری کرد.

آیا برای شما مهم است که سالن پذیرایی از فضای نشیمن جدا باشد؟ معمولاً برای دورهمی های ساده از اتاق نشیمن استفاده می شود و برای میهمانی ها و جشن ها از سالن پذیرایی اصلی استفاده می شود. حال اگر موافق باشید می خواهیم در طراحی ویلا برایتان این ۲ کاربری را با یکدیگر ادغام نماییم. اگر بتوانیم نوع چیدمان مبلمان مخصوص این فضا را به گونه ای طراحی کنیم که بتوان همزمان از هر ۲ نوع کاربری استفاده کرد عالی است. با این کار هر زمانی که نیاز به دورهم بودن را احساس کردید می توانید کنار خانواده خود در TV Room اختصاصی یا فضای نشیمن خود بنشینید و هر زمانی هم که میهمانان بیشتری داشتید می توانید در همین فضا و با استفاده از مبلمان و دکور دیگری از میهمانان خود پذیرایی نمایید.

جکوزی داخل اتاق خواب

یکی دیگر از راهکارها برای کاهش متراژ مفید در ویلا و استفاده بهینه تر از فضاهای اصلی این است که با ساخت جکوزی های کوچک و پر قدرت در داخل اتاق خواب، جکوزی اصلی کنار استخر را حذف نمایید. با این کار متراژ استخر شما در طبقات پایین ویلا بزرگتر خواهد شد و شما رفاه بیشتری را تجربه خواهید کرد. ضمن اینکه جکوزی در اتاق خواب شما می تواند خیلی برایتان مفید باشد. این ایده برای افرادی که نیاز به آب درمانی دارند بسیار مفید و عملی است. شما بدون آنکه از اتاقتان خارج شوید می توانید از جکوزی فانتزی خود استفاده نمایید.

دیزاین اتاق خواب را نیز می توانید بر اساس قرارگیری جکوزی داخل اتاق خواب طراحی نمایید. نوع چیدمان مبلمان و تخت خواب و کمدهای دیواری و کمد های لباس بر همین پایه انتخاب می شوند. شما می توانید داخل اتاق خواب ۴۰ الی ۵۰ متری خود حدود ۱۵ متر را به جکوزی اختصاص دهید. تخت خواب شما نیز حدود ۵ متر فضا را اشغال می کند که با احتساب کمدهای پای تخت می توانید متراژ ۱۰ الی ۱۲ متر مربع را برای آن در نظر بگیرید. همچنین نورپردازی اتاق خواب نیز بر اساس حضور جکوزی داخل اتاق شکل می گیرد.

شما می توانید نورهای خطی و لایتینگ های کم نور را برای قسمت جکوزی و نورهای موسوم به نور خواب را برای بخش تخت خواب در نظر بگیرید. شما می توانید کنسول آینه را نیز در داخل اتاق قرار دهید تا بتوانید کاربری اتاق خواب را به همان شکل حفظ نمایید.

جکوزی داخل اتاق خواب
                                                                    جکوزی داخل اتاق خواب

تلفیق کاربری آشپزخانه و مطبخ

یکی دیگر از راهکارهای تلفیق کاربری ها استفاده از فضای آشپزخانه است. معمولاً در آشپزخانه های ویلایی ست کامل کابینت آشپزخانه دیده می شود. یک آشپزخانه ساده که برای پذیرایی های ساده در نظر گرفته شده است. معمولاً ویلاهای لوکس بخش مطبخ را هم دارد. فضایی حدودا ۵۰ متری که تهیه و طبخ غذاهای مختلف در آن صورن میگیرد. حال اگر بخواهید و بتوانید این ۲ فضا را با یکدیگر ادغام نمایید میتوانید به بهینه سازی فضاها دسترسی پیدا کنید.

شما می توانید با جانمایی صحیح آشپزخانه و قراردادن اگزاست فن مناسب این ۲ کاربری مشابه را با یکدیگر ادغام نمایید. یادتان باشد برای این اقدام می بایست حتماً از سیستم های تهویه مطبوع ویژه آشپزخانه استفاده نمایید. کابینت های آشپزخانه در ویلای شما می بایست به گونه ای طراحی شوند تا تمام ظرف و ظروف و وسایل مورد نیاز در آنها جانمایی شوند. رویه کابینت ها می بایست این قابلیت را داشته باشند تا بتوان وسایل برقی مورد نیاز مانند قهوه ساز یا چایی ساز یا آبمیوه گیری را روی آنها قرار داد. داخل کابینت ها می بایست قابلیت جا دادن بیشترین وسایل ریز در کمترین فضای ممکن را داشته باشد. نور آشپزخانه نیز می بایست با فضای کناری آن که می تواند میهمان سرای اصلی یا فضای نشیمن باشد در هماهنگی کامل باشد.

تلفیق کاربری آشپزخانه و مطبخ
                                                                     تلفیق کاربری آشپزخانه و مطبخ

بنابراین داشتن ویلایی که در آن کاربری های مختلف با هم تلفیق شده اند و از کمترین فضای ممکن بیشترین بهره وری صورت می گیرد، میتواند جذاب و هیجان انگیز باشد. یکی از ایده های سیتاک در طراحی ویلا این است که شما معماری داخلی را به گونه ای برنامه ریزی نمایید که بتوانید از اتاق خواب، اتاق پذیرایی، بخش تفریح و سرگرمی و حتی کتابخانه و بار در یک مکان استفاده نمایید. پارتیشن ها در این مسیر می توانند بیشترین کمک را به شما کنند. گاهی اوقات استفاده از پاروان ها در طراحی ویلا مدرن و استفاده از مبلمان های مختلف در طراحی ویلا کلاسیک می تواند شما را به این هدف نزدیک نماید.

شرکت سیتاک اراده دهنده جدید ترین طرح ها و ایده ها در طراحی ویلا است و سیتاک همیشه مشاور شما خواهد بود.

با ما در تماس باشید.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *