ساخت آلاچیق در ویلا

ساخت آلاچیق در ویلا

ساخت آلاچیق در ویلا مستلزم ارائه نقشه در زمان طراحی ویلا نیست. همانطور که می دانید در بحث طراحی ویلا نقشه های اصلی در ۴ گرایش طراحی می شوند. طراحی معماری، طراحی سازه، طراحی تاسیسات برق و مکانیک از جمله نقشه های اصلی هستند. نقشه های دیگر مانند طراحی دکوراسیون داخلی و طراحی فضای سبز ویلا و همچنین طراحی نمای ویلا از جمله نقشه هایی هستند که در زمان اجرای ویلا نیز می توان به آنها پرداخت.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸      

امروز سیتاک در بحث محوطه سازی در ویلا و در مورد ساخت آلاچیق در ویلا با شما صحبت می کند. امیدواریم این مطلب برای شما مفید باشد. شما می توانید این مطلب را برای مطالعه به دوستان خود نیز معرفی نمایید. با سیتاک همراه باشید.

محوطه سازی آلاچیق در ویلا
محوطه سازی آلاچیق در ویلا

۱ – نقطه یابی برای ساخت آلاچیق:

یکی از بدیهیات در ساخت آلاچیق این است که شما کجای محوطه در ویلای خود می خواهید آلاچیق داشته باشید. اولاً می بایست این مطلب را بدانید که در ویلاهای کوچک ساخت سایبان بهتر از ساخت آلاچیق است. زیرا در محوطه های کوچک المان های دیگری وجود دارند که بیشتر از آلاچیق مورد نیاز شما باشند.

ولی در ویلاهای بزرگتر با مساحت بیشتری در محوطه و فضای سبز این امکان وجود دارد که آلاچیق در ابعاد های مختلف ساخته شود. در نقطه یابی برای آلاچیق می بایست نکاتی را رعایت کنید که مهمترین آن بحث نور طبیعی و آفتابگیر بودن آلاچیق است. معمولاً در محلی آلاچیق را بسازید که خیلی در تابش مستقیم نور خورشید نباشد. اگر آلاچیق شما در مرکز محوطه و بدون سایبان باشد عمر مفید آن کوتاه تر شده و در فصل گرما استفاده از آلاچیق را دشوار می سازد.

بهتر است در گوشه های ویلا، آلاچیق را جانمایی کرد. البته این جانمایی به این شرط است که در طراحی محوطه بتوانید مسیر های مشخصی را برای شاخص کردن آلاچیق و ایجاد دسترسی مناسب در نظر بگیرید. معمولاً نقاط دنج برای آلاچیق طرفداران بیشتری دارد. نکته ی دیگر در نقطه یابی آلاچیق این است که از هر طرف حداقل فضای ۲ متری برای عبور را در نظر داشته باشید.

آلاچیق را خیلی به دیواره های ویلا نزدیک نکنید. همانطور که مرکزیت آلاچیق در محوطه مشکل ساز است، ساخت آلاچیق در کنار دیوارهای محوطه نیز ممکن است خیلی جالب نباشد.

پیدا کردن بهترین نقطه برای ساخت آلاچیق
پیدا کردن بهترین نقطه برای ساخت آلاچیق

۲ – طراحی آلاچیق:

پس از اینکه مکان مورد نظر برای ساخت آلاچیق در ویلا را مشخص کردید می بایست طرح مورد نظر برای آلاچیق را بکشید. طراحی آلاچیق خیلی سخت نیست فقط کمی خلاقیت لازم دارد. در ابتدای طراحی، متراژ مورد نیازتان را کاملاً مشخص نمایید. چه متراژی داخل آلاچیق برایتان کافی است. پیشنهاد می دهیم اگر خانواده ای پُر جمعیت هستید فضای مفید داخلی آلاچیق را بیشتر در نظر بگیرید. آلاچیق ها می توانند فضای بسیار مناسبی برای بزم های شبانه و دورهمی های ساده خانوادگی باشند.

پس از مشخص ساختن ابعاد و اندازه ها نوبت به طراحی شکل ظاهری آلاچیق می رسد. اگر شما از طرفداران معماری سنتی باشید حتماً آلاچیق های کلاسیک را انتخاب خواهید کرد. یادتان باشد آلاچیق های کلاسیک معمولاً پُر هزینه تر خواهند بود. اگر شما طراحی ویلا مدرن را بیشتر می پسندید، شکل ظاهری آلاچیق می تواند مدرن و با اشکال هندسی دایره یا استوانه نیز طراحی گردد.

این امر کاملاً سلیقه ای است. پیشنهاد می دهیم قبل از انتخاب نهایی حتماً نمونه هایی از آلاچیق های ساخته شده را ببینید. آلاچیق های آماده در بازار می توانند به شما ایده هایی برسانند که ممکن است شما را شگفت زده کنند. در طراحی ویلا کلاسیک و مدرن سیتاک مشاور شماست تا بتوانید ایده های خود را ببینید و با خیال راحت انتخاب نمایید.

طراحی مدرن آلاچیق در ویلا
طراحی مدرن آلاچیق در ویلا

۳ – عایق بندی سقف:

حتماً در زمان طراحی آلاچیق در ویلا فکری به حال عایق بندی سقف آلاچیق بکنید. این امر باعث می شود عمر آلاچیق شما زیاد شود و در شرایط جوی مختلف بتوانید به راحتی از آلاچیق در ویلای خود استفاده نمایید. راهکارهایی برای عایق بندی سقف وجود دارد که در بخش اجرای آلاچیق توضیح خواهیم داد.

عایق بندی سقف در آلاچیق
عایق بندی سقف در آلاچیق

۴ – اجرای سازه آلاچیق:

این بخش حتماً نیاز به تخصص دارد. زیرا امری بسیار حساس است. شما می بایست امنیت را در ساخت آلاچیق لحاظ نمایید. استفاده از صفحه پلیت که در عمق ۳۰ سانتی متری سطح محوطه اجرا می شود الزامی است. شما قرار است وزنی بالغ بر ۲۰۰ الی ۵۰۰ کیلوگرم را بر روی این صفحه ها بارگذاری نمایید.

پس از اینکه صفحه پلیت را بر اساس اندازه های اولیه اجرا کردید، می توانید آهن آلات سبک (قوطی) را بر روی صفحه پلیت ها اجرا نمایید. اگر آلاچیق محکم و استواری را می خواهید بسازید حتماً از ۴ صفحه پلیت استفاده نمایید. ولی اگر شکل هندسی مورد نظرتان دایره یا استوانه است حتماً باید از ۳ صفحه پلیت استفاده نمایید.

پس از اینکه آهن آلات سازه را اجرا نمودید می بایست سازه سقف آلاچیق را هم به وسیله جوش محکم نمایید. شما می توانید آهن آلات سقف آلاچیق را به صورت مخروطی شکل اجرا نمایید. این امر به استحکام سقف آلاچیق و عایق بندی بسیار ساده تر آن کمک زیادی می کند.

پیشنهاد می دهیم کف آلاچیق را نیز با جوش دادن آهن آلات با یک پله ارتفاع و اختلاف با سطح اصلی محوطه اجرا نمایید. دلیل این امر این است که در شرایط هوای بارانی کف آلاچیق آسیب نبیند و همیشه خشک باشد.

طراحی آلاچیق در فضایی دلنشین
طراحی آلاچیق در فضای دلنشین

۵ – اجرای دیواره های آلاچیق:

معمولاً در ساخت آلاچیق می بایست از متریال های سبک استفاده نمایید. متریال هایی مانند چوب های ترموود هم سبک هستند و هم ضد آب. پیشنهاد می دهیم بین آهن آلاتی که روی صفحه پلیت ها اجرا کردید از چوب های ترموود استفاده نمایید. البته استفاده از چوب های ارزانتر و ساده تر نیز مشکلی ایجاد نخواهد کرد، ضمن اینکه چوب ها قابلیت رنگ پذیری نیز دارند. فقط ممکن است به دلیل پوسیدگی چوب مجبور باشید هر چند سال یکبار آنها را تعویض نمایید.

راهکار دیگری نیز برای اجرای دیواره های آلاچیق وجود دارد. شما می توانید از رابیتس و سیمان کمک بگیرید. رابیتس را در عرض سازه بچرخانید و روی آنها را با سیمان بپوشانید. شما می توانید اشکال مختلفی را بر روی دیواره های سیمانی اجرا نمایید. حتی می توانید طرح های طبیعی چوب را بر روی دیواره ها اجرا کنید و سپس با رنگ قهوه ای آنها را رنگ کنید. هر چه سعی کنید دیواره ها را شبیه به متریال های طبیعی کنید جذابیت بصری بیشتری را برای آلاچیق ایجاد نموده اید.

استفاده از سنگ های تراورتن و ساخت دیوارهای کوتاه نیز پیشنهاد دیگر سیتاک است. این روش زمان بیشتری نیاز دارد ولی استحکام تضمین شده ای را برای آلاچیق شما به همراه خواهد داشت. گاهی اوقات استفاده از متریال آجر برای دیواره های بیرونی که نمای آلاچیق محسوب می شوند نیز می تواند گزینه ی خوبی باشد. آلاچیق های سنتی بیشتر به این شکل ساخته می شوند و از آجر های مخصوص نما بر روی دیواره ها استفاده می کنند.

توجه به دیواره های آلاچیق
توجه به دیواره های آلاچیق

۶ – استفاده از شیشه در آلاچیق:

شما می توانید آلاچیق هایی با دیواره های کوتاه داشته باشید. ولی اگر بخواهید از سرمای هوا در فصول سرد نیز در امان باشید می توانید روی دیوارهای کوتاه تا سقف آلاچیق را شیشه کار کنید. استفاده از شیشه هم می تواند مانع از نفوذ سرما و گرد و غبار به داخل آلاچیق شود و هم دید طبیعی شما به فضای محوطه ی ویلا را کور نمی کند.

در ساخت ویلا شما در هر لحظه می توانید محوطه و فضای سبز یا استخر در ویلای خود را ببینید و از حضور در آلاچیق لذت ببرید. یادتان باشد شیشه های مورد نظر حتماً می بایست با ضخامت بیشتری انتخاب شوند. استفاده از شیشه های سکوریت می تواند گزینه ی بهتری نسبت به شیشه های ساده باشند.

استفاده از شیشه آلاچیق در ویلا
استفاده از شیشه آلاچیق در ویلا

۷ – تنظیم نور آلاچیق:

آخرین مطلبی که برای ساخت آلاچیق در ویلا می بایست در نظر بگیرید، طراحی و تنظیم نور آلاچیق است. شما می توانید نورپردازی را بر حسب سبک مورد نظر دکوراسیون داخلی ویلا انجام دهید. استفاده از نورهای مخفی در جداره های بیرونی و بخش نمای آلاچیق و استفاده از نور اصلی کلاسیک برای داخل آلاچیق توصیه دیگر سیتاک در این بخش است.

شما می توانید از پروژکتور هایی با لوکس بالا برای روشن ساختن محوطه ی ویلا نیز بهره ببرید ولی یادتان باشد آلاچیق ویلای شما نیازی به نور زیاد ندارد. البته می توانید با استفاده از تیرک در نزدیکی آلاچیق خود آلاچیق را نورانی کنید و نقطه ای که آلاچیق در آن واقع شده است را پر نور جلوه دهید.

یادتان باشد حتماً تعادی پریز را برای داخل آلاچیق در نظر بگیرید. این امر باعث می شود بدون تردد بین آلاچیق و داخل ویلا بتوانید نیازهای برقی خود را رفع نمایید یا از وسایل برقی در داخل آلاچیق استفاده نمایید. معمولاً بالای مبلمان داخلی در ارتفاع ۳۵ سانتی متری نصب پریز ها انجام می شود.

شرکت سیتاک طراح و ایده پرداز در امر طراحی ویلا است و همیشه مشاور شما باقی خواهد ماند.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸      

استفاده از شیشه آلاچیق در ویلا

امیدوارم که این مقاله هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشه و به کمکش تونسته باشید جواب سوالتون رو پیدا کنید. در صورتی که در رابطه با این مطلب سوال یا مشکلی داشتید در بخش دیدگاه‌ها اعلام کنیددر ضمن برای حمایت از ما این مطلب رو لایک کنید و امتیاز بدید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *