ساخت جکوزی در ویلا

ساخت جکوزی در ویلا

در ادامه مطالب و مقالات مربوط به طراحی ویلا امروز قصد داریم طریقه ی ساخت جکوزی در ویلا را توضیح دهیم. همانطور که می دانید شما به راحتی و با صرف اندکی هزینه می توانید جکوزی مورد نظر خود را در هر قسمتی از ویلا که می خواهید بسازید. معمولاً جکوزی در کنار استخر در ویلا ساخته می شود.

هر چند که شما می توانید در اتاق خواب خود نیز جکوزی اختصاصی داشته باشید. کافی است در هنگام آغاز مراحل طراحی ویلا از آرشیتکت خود بخواهید که یک جکوزی کوچک و کاربردی را در اتاق خواب اصلی ویلا پیش بینی نماید.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸  جکوزی مدرن در ویلا  جکوزی مدرن در ویلا  انواع جکوزی

برای ساخت جکوزی علاوه بر آنکه در نقشه های معماری می بایست فضای مشخصی برایش در نظر گرفته شود، حتماً باید به لحاظ تاسیسات و ایمنی هم بررسی شود. زیرا شما می خواهید در اتاق خواب اصلی در ویلای خود جکوزی داشته باشید. بنابراین می بایست مراقب رطوبت ایجاد شده، امنیت لوله های تاسیساتی و ورود و خرج آب باشید.

هر چقدر در هنگام طراحی و مراحل ساخت ویلا دقت بیشتری به خرج دهید، نتیجه کار بسیار عالی تر و ایده آل تر خواهد بود. با سیتاک همراه باشید تا مراحل ساخت جکوزی را با یکدیگر بررسی کنیم. در انتها اگر این مطلب برایتان مفید بود مطالعه آنرا به دوستان خود نیز پیشنهاد دهید.

طراحی جکوزی مدرن
طراحی جکوزی مدرن

خوب طراحی کنید:

برای ساخت جکوزی اولین و مهمترین گام طراحی خوب و مناسب است. شما می بایست به طراح پروژه ویلایی خود نیازها و خواسته های خود را بگویید. فقط در این صورت است که طراحی مطابق با سلیقه ی شما انجام می شود. شما می توانید هر شکل هندسی که در ایده های خود دارید را برای جکوزی در نظر بگیرید.

معمولاً ابعاد استانداردی برای جکوزی های داخل ویلا وجود ندارد. شما بر اساس متراژ اتاق خواب مستر خود می بایست اندازه های متناسب را رعایت نمایید. دایره ای با قطر ۲/۵ متر یا مربعی با ابعاد ۲/۵ در ۲/۵ با عمق ۱/۵ متر برای جکوزی شما مناسب است. این ابعاد به شرطی است که اتاق خواب مستر شما حداقل ۲۰ متر مربع باشد. اشکال هندسی نا متقارن هم می توانند برای جکوزی ایده ی مناسبی باشند.

 به عنوان مثال جکوزی به شکل یک قلب بزرگ یا یک ماهی کوچک در اجرا بسیار زیبا می شود. به هر حال یادتان باشد که شما در قید و بند هیچ ضوابطی نیستید. زیرا جکوزی داخل اتاق اصلاً داخل ضوابط معماری نیست. همین جکوزی با ابعاد بزرگتر نیز قابلیت اجرا در محوطه ی استخر ویلا را دارد. طراحی ویلا کلاسیک ایجاب می کند که شما طرح هندسی و معماری جکوزی را نیز کاملاً متقارن یا دایره طراحی نمایید.

ولی در طراحی ویلا مدرن اینگونه نیست و می توانید تمام قواعد را بشکنید. پیشنهاد می دهیم با هر شرکت طراحی ویلا که کار می کنید بحث های مربوط به طراحی دکوراسیون داخلی را نیز ببندید. شما می بایست یک تصویر کامل و بی نقص از اتاق خواب مستر خود یا محوطه ی استخر ویلا که در آن می خواهید جکوزی را اجرا نمایید، ببینید.

ساخت جکوزی در فضای یاز
ساخت جکوزی در فضای یاز

مراحل اجرایی

۱ – تاسیسات و لوله کشی:

اولین مرحله از اجرا این است که شما لوله های ورودی آب که از رینگ هایی با تعداد دلخواه تشکیل می شود و مسیرهای خروجی آب برای گردش و تصفیه را اجرا نمایید. سایز لوله ها و محل های قرارگیری آنها به شدت مهم هستند. اگر سایزینگ لوله ها را به دقت و طبق نقشه های تاسیساتی اجرا نکنید در هنگام بهره برداری با مشکلات بسیاری روبرو خواهید شد.

ممکن است فشار آب در هنگام ورود به جکوزی که عمل ماساژ را انجام می دهد با افت فشار روبرو شود. برای این منظور با کارشناسان اجرایی سیتاک مشورت نمایید تا بهترین نوع لوله ها را با توجه به کیفیت آنها و تناسبی که برای اجرای جکوزی دارند به شما پیشنهاد دهند.

بهترین نوع لوله ها لوله های پنج لایه هستند. هم به لحاظ مقاومت و هم به لحاظ عمر بالایی که دارند می توانند بهترین گزینه برای جکوزی باشند. پس از انتخاب و اجرای لوله ها می بایست دیواره های جکوزی را اجرا نمایید و لوله ها را بر روی دیواره ها فیکس نمایید.

استفاده از تاسیسات مناسب در ساخت جکوزی ویلا
استفاده از تاسیسات مناسب در ساخت جکوزی ویلا

۲ – اجرای دیواره های جکوزی:

حالا نوبت به اجرای دیواره های جکوزی رسیده است. شما می بایست سطح دیواره ها را با اختلاف ۲۰ سانتی متری برای قرارگیری لوله های خروج آب جکوزی اجرا نمایید. یعنی یک پله ۲۰ سانتی متری از سطح کف بالاتر اجرا نمایید. ساخت دیواره های جکوزی با متریال های متفاوتی قابل اجرا است. آجرها می توانند گزینه ی خوبی باشند.

آجر ها دارای مقاوت زیادی در شرایط فشار هستند. بلوک های سبک بتنی نیز به لحاظ خاصیت آب بند بودن پیشنهاد دیگری برای اجرای دیواره ها است. یادتان باشد طبق نقشه و شکل هندسی معماری جکوزی دیواره ها را اجرا نمایید. شما می توانید تا سطح ۱/۵ متر دیواره های جکوزی را بالا بیاورید.

 اگر اتاق خواب شما در همکف ویلا طراحی شده است می توانید از سطح زیر زمین نیز استفاده نمایید. یعنی ابتدا حجمی برابر با ۱ متر را خاک برداری کنید و سپس دیواره ها را تا ارتفاع ۵۰ سانتی متر بالا بیاورید. این اتفاق برای اتاق خواب هایی که در طبقات بالایی ویلا هستند قابلیت اجرا ندارند.

پس از اینکه دیواره های جکوزی را اجرا نمودید می بایست لوله های ورودی و خروجی آب را بر روی دیواره ها و کف جکوزی فیکس نمایید. اگر بتوانید از بتن برای آب بند کردن کف جکوزی استفاده نمایید عالی است. پس از اجرای پوسته ی دیوار نوبت به عایق کاری می رسد.

اجرای دیواره های مناسب جکوزی
اجرای دیواره های مناسب جکوزی

۳ – عایق کاری کف و دیواره ها:

یکی از مهمترین نکته های ساخت جکوزی در ویلا همین عایق بندی است. اگر عایق کاری کف و دیواره های جکوزی به دقت و به درستی انجام نشود عملاً تمام زحمات شما به هدر رفته است. برای این منظور می توانید ابتدا از قیر و ایزوگام استفاده کنید. یادتان باشد برای عایق کاری صحیح می بایست ۳ مرحله عایق بندی جکوزی را انجام دهید.

مهمترین قسمت عایق بندی عایق کردن دور لوله ها است. دیواره های ساده به راحتی عایق رطوبت می شوند ولی دور لوله ها کمی کار را دشوار می کند. به همین دلیل عایق بندی استخر و جکوزی یکی از امور تخصصی در طراحی ویلا است.

عایق کردن کف و دیواره ها در جکوزی
عایق کردن کف و دیواره ها در جکوزی

۴ – ساخت رینگ:

مرحله ی بعدی ساخت رینگ برای جت آب است. برای اینکه جکوزی با کیفیتی در اختیار داشته باشید می بایست رینگ های مناسبی برای جکوزی در نظر بگیرید. رینگ ها در انواع مختلفی در بازار موجود هستند. استیل، پلاستیک فشرده و گالوانیزه جنس رینگ ها را تشکیل می دهند.

بهترین نوع رینگ ها استیل هست که البته قیمت بالایی نیز دارد. جت ها در جکوزی با توجه به موقعیتی که دارند وظیفه ای بخصوص دارند. جت های پایین برای پمپاژ آب، و جت های بالا برای وارد کردن آب گرم و سرد به کار می روند.

 یک جت هم در انتهای جکوزی با درپوش قابل باز و بسته شدن کار بگذارید تا برای تخلیه آب از آن استفاده کنید. با استفاده از سیستم فاضلاب می توانید کار تخلیه را برای خودتان راحت تر کنید.  در هنگام طراحی نقشه های تاسیساتی با توجه به ابعاد جکوزی می بایست پمپ های آب متناسبی را نیز انتخاب نمایید. البته این امر وظیفه مهندس تاسیسات است. اگر از گروه های تخصصی در طراحی ویلا استفاده نمایید خیالتان از انتخاب نوع و جنس پمپ ها راحت خواهد بود.

ساخت رینگ در جکوزی
ساخت رینگ در جکوزی

۵ – اجرای شلنگ هوا:

شلنگ هوا عاملی است که می تواند کیفیت ماساژ جت را با توجه به حجم هوادهی بالا ببرد. شما می توانید با نظر کارشناسان سیتاک شلنگ هوا را برای تمامی رینگ ها اجرا نمایید. بنابراین دقت نمایید که اجرای شلنگ هوا نیز نیاز به عایق کاری رطوبتی خواهد داشت.

اجرای شلنگ هوا در ساخت جکوزی
اجرای شلنگ هوا در ساخت جکوزی

۶ – نورپردازی:

پس از اینکه تمامی این مراحل را انجام دادید می توانید نازک کاری جکوزی را شروع کنید. البته قبل از اجرای نازک کاری می توانید از چراغ های تزئینی نیز استفاده کنید. چراغ ها و لامپ های تزئینی را می توانید در کنار واتر جت ها و کف جکوزی پیش بینی و اجرا نمایید. اگر بتوانید تناسب و هماهنگی بین دکوراسیون داخلی سقف و شکل هندسی جکوزی ایجاد نمایید عالی است.

در این صورت شما همان شکلی که برای جکوزی طراحی کرده اید را در سقف نیز خواهید داشت. در این صورت نورپردازی معکوس پیشنهاد ویژه ی سیتاک است. نورهای اصلی و عمود را روی جداره های کناف سقفی و نورهای تزئینی و ال ای دی را در دیواره ها و کف جکوزی اجرا نمایید.

نور پردازی در طراحی جکوزی ویلا
نور پردازی در طراحی جکوزی ویلا

۷ – نازک کاری:

در آخر شما می بایست به زیبایی جکوزی نیز فکر کرده باشید. استفاده از کاشی های فیروزه ای پس از اتمام عایق کاری هم برای کف و هم برای دیواره های جکوزی پیشنهاد می شود. کاشی های آبی سرمه ای با تلفیقی از نورهای یخی جلوه ی بسیاری خواهد داشت. کاشی های مخصوص استخر ها و جکوزی در ابعاد ۱ در ۱ سانتی متر ساخته می شوند.

یادتان باشد از تیم های تخصصی اجرای جکوزی کمک بگیرید. زیرا بند کشی این کاشی ها به دلیل ابعاد کوچکی که دارند بسیار مهم است و دقت فراوانی را میطلبد. کناره های جکوزی را نیز می توانید با کاشی های سفید و همینطور بندکشی سفید اجرا نمایید. در خاطر داشته باشید کناره های جکوزی را با محل هایی برای جمع آوری و تخلیه آب همراه کنید.

در انتها اگر طراحی و ساخت جکوزی دلخواهتان کمی سخت به نظر می رسد می توانید از جکوزی های آماده که در بازار موجود هستند استفاده نمایید. کافی است سری به بازار بزنید و جکوزی مورد پسند خود را تا ویلا حمل نمایید. سپس لوله ی خروجی آب را به ورودی فاضلاب یا درگاه تصفیه آب وصل کنید و لوله های ورودی را نیز به لوله ی اصلی بعد از پمپ متصل نمایید. جکوزی شما آماده است.

سیتاک مشاور، طراح و مجری ایده های برتر در طراحی ویلا است.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸      

امیدوارم که این مقاله هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشه و به کمکش تونسته باشید جواب سوالتون رو پیدا کنید. در صورتی که در رابطه با این مطلب سوال یا مشکلی داشتید در بخش دیدگاه‌ها اعلام کنیددر ضمن برای حمایت از ما این مطلب رو لایک کنید و امتیاز بدید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *