ساخت محوطه و فضای سبز هوشمند در ویلا

اصلی ترین هدف از اجرا و طراحی ویلا رسیدن به آرامش و فرار کردن از هیاهوی شهر است. حتماً شما نیز مایل هستید تا در ویلای خود محوطه و فضای سبز اصولی داشته باشید. سیتاک امروز در ادامه مطالب طراحی ویلا سعی دارد تا در مورد طراحی محوطه و فضای سبز هوشمند با شما صحبت کند. در ابتدای این نوشتار امکانات مختلف در یک محوطه ی ویلایی استاندارد را بررسی می کنیم و سپس به بحث هوشمند سازی محوطه می پردازیم. امیدواریم همچنان همراه سیتاک باشید و همانند گذشته اگر نوشته های سیتاک مورد نظر شما بود مطالعه ی آنها را به دوستان خود نیز پیشنهاد دهید. شما می توانید به راحتی مطالب و موضوعات عمومی و تخصصی منتشر شده در سیتاک را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

                                                                                             مهندس فرهمند

                                                             مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

                                      مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

چرا محوطه سازی؟

همانطور که بیان شد هدف اصلی ساخت ویلا رسیدن به آرامش بیشتر و فرار از شلوغی های شهری است. اگر ویلای شما دارای زمین بزرگی است می توانید با استفاده از ایده های جدید شیک ترین محوطه و فضای سبز را داخل زمین ویلای خود داشته باشید. یادتان باشد قصد نداریم تمام قسمت های خالی زمین شما را تبدیل به محوطه و فضای سبز نماییم. برای طراحی فضای سبز اصول و قوائدی وجود دارد که امروز آنها را بیان می کنیم. مهم ترین نکته برای خلق فضایی سبز و آرامش بخش داشتن ایده های جدید است که تمام زوایای آنها بررسی شده باشد.

محوطه سازی فضای سبز در ویلا
                                                                محوطه سازی فضای سبز در ویلا

شما با داشتن محوطه ی اختصاصی، هم می توانید آرامش بیشتری را با نگاه کردن به گیاهان مختلف و المان های دکوراتیو درک نمایید و هم می توانید برای استراحت عصر یا ورزش صبح از محوطه ی سبز و هوشمند خود بیشترین استفاده و لذت را ببرید. سیتاک پیشنهاد می دهد قبل از شروع هر کاری با تیم های تخصصی در این زمینه مشورت نمایید. برای داشتن محوطه ای اصولی داشتن نقشه و طرح و برنامه بسیار اهمیت دارد. اگر بدون نقشه و ایده کار را آغاز نمایید می بایست هزینه های بیشتری را متحمل شوید و در نهایت ممکن است از نتیجه کار رضایت کامل نداشته باشید. سیتاک مشاور شماست.

تقسیم بندی محوطه

یکی از روش ها برای طراحی و اجرای محوطه و فضای سبز این است که ابتدا پلان دقیق محوطه را برداشت نمایید و سپس روی کاغذ مسیر هایی جهت پیاده روی از ساختمان اصلی ویلا تا درب ورودی اصلی تعریف نمایید. اینکار می تواند بدون هیچ قاعده ای از طرف شما انجام شود. حتی می توانید روی پلان کاغذی که در اختیار دارید کل محوطه را به اشکال هندسی مختلفی تقسیم بندی نمایید. مطمئن باشید می بایست چند بار از پلان محوطه کپی بگیرید و هر بار روی یکی از آنها طرح مورد نظر خود را بکشید. شما می توانید برای هر بخش به صورت مجزا کاربری معینی تعریف نمایید. مثلاً بخشی که به ساختمان اصلی ویلا نزدیک تر است را با کاربری باغچه که دارای آلاچیق است تعریف کنید و بخش ابتدایی زمین ویلا که به سمت درب اصلی ورودی نزدیک تر است را فضایی برای پارکینگ در نظر داشته باشید.

تقسیم بندی محوطه در ویلا
                                                                           تقسیم بندی محوطه در ویلا

مهم این است که سلیقه ی شما چیست؟ هر آنچیزی که در ذهن شما باشد در سیتاک پردازش می شود و در نهایت طرحی اصولی و زیبا آماده خواهد شد تا شما بتوانید قبل از شروع کار محوطه سازی پروژه تمام شده را ببینید. شرکت سیتاک از آلترناتیو های گوناگونی که وجود دارد بنا به سلیقه و نظرات شما آلترناتیو نهایی را آماده می کند و از آن تصاویر ۳ بُعدی را به شما نشان خواهد داد. با این روش شما امکان بازدید از آنچیزی که قرار است با هزینه ی شما ساخته شود را خواهید داشت و می توانید دوباره آنرا با سلیقه ی خود کامل نمایید. پس از اینکه به نوعی تقسیم بندی محوطه را روی کاغذ انجام دادید می توانید المانهایی را انتخاب نمایید و بنا به نیاز خود در بخش های مختلف جا نمایی کنید. این وسایل دکوری می تواند صندلی های مخصوص محوطه یا یک تاب ۲ نفره زیبا باشد. یادتان باشد هیچ محدودیتی برای محوطه سازی و طراحی ویلا وجود ندارد. از داشتن آلاچیق های لوکس که می توانند دارای دیوارهای سبز باشند بگیرید تا باغچه هایی که در امتداد یک مسیر زیبا از جلوی درب اصلی تا درب ورودی ساختمان ویلا ادامه خواهد داشت. در واقع الان ایده ای در اختیار دارید که می تواند با استفاده از چوب های ترموود و ستون های فلزی شکل بگیرد.

طراحی آلاچیق های لوکس در ویلا
                                                        طراحی آلاچیق های لوکس در ویلا

طراحی مسیری پر از گل

این ایده بسیار جذاب است. شما همواره از درب اصلی ویلا تا جلوی ساختمان را در مسیری سرسبز و پوشیده از گل قدم خواهید زد. این ایده ی جالب با هزینه ی بسیار ناچیزی انجام شدنی است. کافی است شما نیز بخواهید تا این اتفاق برایتان بیافتد. شما برای اینکار ابزار کار بسیار ساده ای نیاز دارید. کافی است پروفیل هایی را به صورت عمودی با کمک صفحه های پلیت روی زمین کار کنید و با استفاده از توری های فلزی آنها را از پشت به یکدیگر متصل نمایید. در انتها باکس های باریک برای کاشت گل های رونده را در امتداد مسیر تعبیه کنید و از این به بعد فقط حواستان به پرورش گیاهان در این مسیر اختصاصی باشد. بعد از چند وقت خواهید دید که مسیری پوشیده از گل و گیاه سبز خواهید داشت. اینکار به تنهایی می تواند برای ویلای شما ارزش افزوده نیز ایجاد نماید.

طراحی مسیری پر از گل
                                                                     طراحی مسیری پر از گل

طراحی برکه

یکی دیگر از ایده های جالب برای محوطه سازی طراحی و ساخت برکه است. شما می توانید در عمق زیر ۸۰ سانتی متر برکه ای با طرح هندسی خاص ایجاد نمایید و با نورپردازی خاصی زیبایی آنرا دوچندان نمایید. نگران نباشید. امروزه استفاده از ایده های جدید خیلی چالش برانگیز نیست. کافی است تا جلبک ها پهن را در روی آب برکه شناور کنید تا ببینید چه اتفاقی می افتد.

طراحی برکه
                                                                           طراحی برکه

هوشمند سازی برق محوطه

اولین قدم در راه هوشمند سازی محوطه و فضای سبز، هوشمند سازی روشنایی محوطه است. شما می توانید به روش کینیکس و با کمک رله اینکار را انجام دهید. رله ها توسط یک اپلیکیشن که قابلیت نصب بر روی انواع گوشی ها را دارد، هدایت می شوند. شما می توانید به راحتی و از طریق گوشی تلفن همراه خود برق محوطه را کنترل نمایید. هر بخشی از محوطه ی باغ را که خواستید روشن و هر بخش دیگر را خاموش کنید. شما می توانید زمانبندی روشن و خاموش شدن روشنایی باغ را نیز انجام دهید. به این معنی که در ساعات مشخصی تعدادی از روشنایی های باغ که آنها را نیز خود شما تعیین می کنید روشن یا خاموش شوند.

هوشمند سازی برق محوطه
                                                                 هوشمند سازی برق محوطه

معمولاً بجای کنترل روشنایی محوطه به وسیله رله ای از چراغ های فتوسل نیز استفاده می کنند. این چراغ ها به محض اینکه روشنایی هوا از مقدار معینی کمتر شود، عمل می کنند و چراغ ها به صورت اتوماتیک روشن می شوند. و در هنگام روز و روشن شدن هوا نیز برعکس عمل کرده و خاموش می شوند. این فرایند به کنترل هزینه های برق مصرفی منجر می شود و در صرفه جویی انرژی نیز بسیار تاثیر گذار است.

نورپردازی استخر
                                                                              نورپردازی استخر

شما می توانید از تقسیم بندی اولیه فضاها برای تعریف روشنایی هر فضا نیز استفاده کنید. مثلاً نورپردازی استخر یا برکه با نورپردازی آلاچیق یا فضای سبز متفاوت است. به همین خاطر می توان مسیرهای مجزا و قابل کنترلی را بر روی تلفن همراه تعریف کرد و تنها با یک کلیک روشنایی کل محوطه را کنترل و نظارت کرد. شرکت سیتاک در بحث اختصاصی طراحی ویلا و همینطور طراحی محوطه و فضای سبز هوشمند مشاور شماست. کافی است با کارشناسان سیتاک تماس بگیرید.

                                                                                                      مهندس فرهمند

                                                             مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

                                    مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. مجتبی
  ۳:۳۴ ۱۳۹۸/۰۴/۱۲

  فوق العاده مطلب ها تخصصی و زیبا بیان شده بود . لذت بردم . مشتاق برای همکاری با این مجموعه هستم.

  • تحریریه سیتاک
   ۴:۱۳ ۱۳۹۸/۰۴/۱۲

   مجتبی عزیز ممنونیم از همراهی گرمتون