ساخت ویلا به روش مدیریت پیمان

اجرای ویلا به روش مدیریت پیمان

ساخت ویلا به روش مدیریت پیمان
ساخت ویلا به روش مدیریت پیمان

طراحی ویلا یکی از امور تخصصی در حوزه ی ساختمان است که نیاز به دانش و خلاقیت دارد. اگر می خواهید ویلا بسازید پیشنهاد می دهیم در بخش طراحی هر چقدر زمان و انرژی لازم است، بگذارید. اگر ویلای شما به درستی و بر اساس اصول، طراحی نشود، مطمئناً نتیجه ی اجرای پروژه نیز مورد توجه شما نخواهد بود.

در حال حاضر شرکت های تخصصی بسیاری هستند که طراحی ویلا کلاسیک و همینطور طراحی ویلا مدرن را بر اساس سلایق شما و ضوابط موجود در بحث طراحی ویلا، انجام می دهند. پس از اینکه نقشه های ویلا آماده شد، نوبت به اجرا می رسد. شما باید ویلای خود را بسازید. شرکت ها و گروه های مختلفی با روش های متعددی در زمینه ساخت ویلا فعالیت می کنند.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

برای اینکه بتوانید یک شرکت مناسب برای اجرا را پیدا کنید و با آن شرکت وارد قرارداد شوید، می بایست رزومه اجرایی و تخصصی آنرا بررسی نمایید. در صورتی که نمونه کارها را به صورت حضوری بازدید کردید و همه چیز مورد توافق شماست، می بایست روش اجرا را قرارداد ببندید. شما می توانید خودتان ویلای خود را اجرا نمایید. ولی در خاطر داشته باشید اشتباهی در اجرا هر چند که کوچک باشد، ممکن است خسارات بسیاری را بوجود بیاورد.

بنابراین روش های واگذاری قرارداد اجرای ویلا را مطالعه نمایید و سپس تصمیم بگیرید. یکی از بهترین روش های اجرایی، روش مدیریت پیمان است. امروز در مورد ساخت ویلا به روش مدیریت پیمان صحبت خواهیم کرد. اگر مطالعه ی این مطلب برایتان مفید بود، خواندن آنرا به دوستان خود نیز پیشنهاد دهید. با سیتاک همراه باشید.

ساخت ویلا به روش مدیریت پیمان

ساخت ویلا به روش مدیریت پیمان
ساخت ویلا به روش مدیریت پیمان

۱ – انتخاب پیمانکار:

در روش مدیریت پیمان چه برای طراحی و اجرای ویلا باشد و چه برای فعالیت های دیگر ساختمانی نظیر بازسازی ساختمان، شما با یک پیمانکار طرف قرارداد هستید. در حقیقت یکی از جذابیت های قراردادهای مدیریت پیمان برای کارفرمایان محترم این است که با اکیپ ها و گروه های مختلف اجرایی در شاخه های مختلف درگیر نیستند و فقط مسئولیت اجرایی کار را از یک شخص یا شرکت می خواهند.

سر و کله زدن با گروه هایی نظیر آلماتور بند، پیمانکاران اجرای سازه، گچکار، برقکار، جوشکار، لوله کش، بنا و کارگر و … بسیار زمانبر است و اگر تخصص و تجربه ی کافی نداشته باشید می تواند هزینه های پروژه را نیز به شدت بالا ببرد.

 در واقع مدیریت پیمان بر این پایه استوار است که شخص یا گروهی که شما انتخاب کرده اید، با توجه به خواسته ها و نیاز های شما و همینطور نقشه های اجرایی، برآورد دقیقی از هزینه ها و زمان اجرای پروژه به شما اعلام می کند. سپس شما بر اساس هزینه های اعلام شده و زمانبندی مقرر، کار اجرا را واگذار می نمایید و فقط وظیفه دارید هزینه های اجرایی پروژه را تامین نمایید.

ملاک انتخاب پیمانکار بررسی رزومه، حسن شهرت و میزان درصدی است که برای اجرا معین می شود. با در نظر گرفتن این ۳ عامل می توانید مدیر پیمان در ساخت ویلای خود را انتخاب نمایید.

اجرای ویلا به روش مدیریت پیمان

ساخت ویلا به روش مدیریت پیمان
ساخت ویلا به روش مدیریت پیمان

۲ – تعیین درصد مدیریت پیمان:

همانطور که می دانید عرف درصد در مدیریت پیمان ساختمان و همینطور قرارداد های طراحی ویلا بستگی به نوع پروژه و مدت زمان اجرایی آن خواهد داشت. شما می خواهید قرارداد ساخت ویلای خود را از این طریق واگذار نمایید. بنابراین هر چقدر درصد پایین تری را توافق نمایید به سود شما خواهد بود. ولی نکته ای که وجود دارد این است که هر چیزی می بایست بر اساس منطق تعیین و توافق شود.

اگر درصد مدیریت پیمان در نظر شما با میزان درصدی که مجری در نظر دارد، خیلی متفاوت باشد، معمولاً قراردادی امضا نخواهد شد یا در صورت توافق اجباری با مجری، کیفیت پروژه تحت تاثیر این عامل قرار خواهد گرفت.

به هر حال پیشنهاد می دهیم از صفر تا صد اجرای ویلای خود را با درصدی فی ما بین ۱۵ الی ۲۰ درصد قرارداد ببندید. این درصد برای شرکت هایی می باشد که از فیلتر های سخت شما برای انتخاب پیمانکار اجرایی گذشته باشند. شرکت هایی که دارای رزومه ای قوی و تخصص کافی در این زمینه باشند.

ممکن است این درصد در ابتدا زیاد به نظر برسد. ولی باور کنید اگر پیمانکار در مدیریت پیمان را درست انتخاب کرده باشید، کل هزینه های اجرایی با احتساب هزینه های مربوط به مدیریت پیمان، بازهم از حالتی که خودتان بخواهید پروژه را اجرا نمایید، کمتر در خواهد آمد. زیرا اولاً کیفیت مطلوبی در اجرا به دست خواهد آمد و ثانیاً طبق زمانبندی اعلام شده پروژه تحویل شما می شود. یادتان باشد تاخیر در تحویل پروژه همیشه به ضرر کارفرما است.

ساخت ویلا به روش مدیریت پیمان

ساخت ویلا به روش مدیریت پیمان
ساخت ویلا به روش مدیریت پیمان

۳ – تحویل زمین به مجری و تجهیز کارگاه:

پس از اینکه قرارداد مدیریت پیمان خود را نوشتید می بایست زمین پروژه را به مجری تحویل نمایید. اینکار را حتماً طی صورتجلسه ای که خودتان تنظیم می کنید انجام دهید. از لحظه ای که صورتجلسه ی تحویل زمین را تنظیم کردید، تمام مسئولیت های افراد شاغل در کارگاه به عهده ی مجری خواهد بود.

مجری وظیفه دارد تا بر اساس شرایط موجود در زمین محل اجرای پروژه اقدامات اولیه را انجام دهد. اقداماتی نظیر تسطیح زمین، تعیین شیب بندی کار به صورت اجرایی و طبق نقشه های مصوب و مشخص کردن محل احداث بنای ویلا از وظایف اولیه مجری در ساخت ویلا است. دقت داشته باشید از زمان تحویل زمین به مجری تا تحویل پروژه، نقش شما به عنوان کارفرما، فقط نقش تامین کننده هزینه ها خواهد بود. بنابراین حضور شما در کارگاه اجرایی امری غیر ضروری و در برخی موارد خطرناک است.

تجهیز کارگاه نیز یکی از وظایف اولیه مجریان در روزهای آغازین پروژه است. مجری وظیفه دارد تا محلی را برای اسکان و اقامت کوتاه مدت کارگران فصلی آماده نماید. معمولاً بخشی نیز برای رسیدگی به امور دفتری و حسابهای پروژه آماده سازی می شود. ساخت سرویس بهداشتی موقت نیز از اقداماتی است که در وظایف مجریان محترم تعریف شده است.

ساخت ویلا به روش مدیریت پیمان

ساخت ویلا به روش مدیریت پیمان
ساخت ویلا به روش مدیریت پیمان

۴ – شروع عملیات اجرایی طبق نقشه ها:

پس از تجهیز کارگاه و خرید لوازم کار و ایمنی، فعالیت اصلی آغاز خواهد شد. ساخت ویلا پروسه ای دارد که زمان آن در قرارداد مدیریت پیمان آورده شده است. مجری وظیفه دارد تا بر اساس نقشه های تایید شده و مصوب اقدام به ساخت ویلا نماید. مطمئن باشید طبق نقشه های اجرایی خرید های متریال مانند میلگرد و آهن و بتن انجام خواهد شد.

تنها مطلبی که به آن اشاره نکردیم این است که در هر بازه ی زمانی مورد توافق در قرارداد مدیریت پیمان، صورت وضعیت اجرا از سوی مجری به شما ارائه خواهد شد. شما پس از بررسی صورت وضعیت و سرکشی به کارگاه می بایست طبق تعهدات مالی خود، دوره ی جدید تنخواه کارگاه را پرداخت نمایید.

اگر هزینه های پروژه را طبق قراداد و بر اساس صورت وضعیت پرداخت نمایید، پروژه را راس زمان مقرر و شاید هم زودتر تحویل خواهید گرفت. در پروژه های اجرایی ساختمانی عاملی که سرعت اجرای پروژه را بالا میبرد، وجود پول در کارگاه و حساب مجریان پروژه است.

شرکت سیتاک مشاور، طراح و مجری پروژه های ویلایی در سراسر کشور است.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

امیدوارم که این مقاله هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشه و به کمکش تونسته باشید جواب سوالتون رو پیدا کنید. در صورتی که در رابطه با این مطلب سوال یا مشکلی داشتید در بخش دیدگاه‌ها اعلام کنیددر ضمن برای حمایت از ما این مطلب رو لایک کنید و امتیاز بدید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *