طراحی سیستم تهویه و تاسیساتی در ویلا

طراحی سیستم تهویه مطبوع در ویلا
طراحی سیستم تهویه مطبوع در ویلا

همانطور که می دانید یکی از اصلی ترین نقشه ها در طراحی ویلا نقشه های تاسیسات است. در کل برای احداث هر پروژه ی عمرانی نیاز به نقشه های تاسیساتی است. در نقشه های تاسیساتی کلیه سیستم های سرمایشی و گرمایشی و برودتی و سیستم آب گرم و تهویه مطبوع مشخص می شود.

در این نقشه ها حتی مسیر و انشعابات لوله های آبرسانی نیز کاملا مشخص می شوند. امروز سیتاک قصد دارد تا در مورد سیستم تهویه و تاسیساتی در طراحی ویلا با شما صحبت کند. در ابتدا سیستم های مختلف را توضیح و در ادامه ایده های جالبی را به شما پیشنهاد می دهد. مثل همیشه با سیتاک همراه باشید و اگر از خواندن این مطلب رضایت داشتید و آنرا مفید دانستید، مطالعه آنرا به دوستان خود نیز پیشنهاد دهید.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

طراحی سیستم تهویه مطبوع در ویلا
طراحی سیستم تهویه مطبوع در ویلا

کولر آبی:

اولین و قدیمی ترین سیستم تهویه استفاده از کولر آبی است. این سیستم فقط برای شهرهایی با آب و هوای خشک مناسب است. راندمان و بازدهی آن برای فضاهایی کمتر از ۶۰ الی ۷۰ متر مربع مناسب است. یکی از ضعف های این سیستم این است که امکان بهره برداری از خروجی های زیاد در آن میسر نیست.

زیرا تنها با یک منبع عمل برودت را انجام می دهد و تعداد خروجی های زیاد، میزان هوادهی را به شدت کم می کند. به عنوان مثال برای ویلایی با ۴ اتاق خواب و یک سالن اصلی اصلاً مناسب نیست. زیرا شما می بایست حداقل ۵ خروجی مجزا را برای کولر آبی در نقشه های تاسیساتی پیش بینی نمایید. عملاً ۵ خروجی برای یک کولر آبی با حداکثر ظرفیت نیز مناسب نیست.

مبحث بعدی این است که کولر های آبی نیازمند کانال کشی هستند. شما می بایست برای فضاهای مختلف خروجی هایی را به وسیله کانال های کولر مرسوم تعبیه نمایید. این عمل هم هزینه بر است و هم به اتلاف انرژی می انجامد. مخصوصاً اگر جانمایی کولر آبی روی پشت بام به صورت صحیح نباشد. در کل با شرایط امروز پیشرفت تکنولوژی، استفاده از سیستم قدیمی کولر آبی با راندمان پایین توصیه نمی شود.

طراحی سیستم تهویه مطبوع در ویلا
طراحی سیستم تهویه مطبوع در ویلا

کولر گازی (اسپیلت):

کولر های گازی نیز یکی از سیستم های تهویه مطبوع البته به صورت مصنوعی هستند. این سیستم ها به وسیله خنک کردن گاز مبرد اقدام به ایجاد سرمایش می کنند. در طراحی ویلا و نقشه های تاسیسات معمولاً کولرهای آبی و کولر های گازی نیازی به نقشه ندارند.

کولر گازی دارای یک کندانسور هستند که به شکل یونیت خارجی در فضای باز نصب می شوند و به وسیله لوله های مسی با پنل داخلی در ارتباط هستند. لوله های مسی وظیفه دارند تا گاز سرد شده توسط کندانسور را به پنل انتقال دهند و از طریق شبکه لوله ای در پنل هوای محیط را تبدیل به هوایی خنک کنند.

برای استفاده از کولر گازی در ویلا می بایست حتماً جانمایی کندانسور به درستی صورت گیرد. این امر به دلیل افت راندمان بر اثر افزایش طول لوله ها است. اگر محل قرار گیری کندانسور نسبت به پنل فاصله ی زیادی داشته باشد افت راندمان را شاهد خواهیم بود. در طراحی ویلا سیستم های سرمایشی مانند تمام بخش های طراحی دارای اهمیت هستند.

کولرهای گازی از این جهت در دسته ی سیستم های تهویه مطبوع قرار ندارند که هوای خروجی آنها بسیار خشک است. در حقیقت کولرهای گازی رطوبت موجود در هوای محیط را از بین میبرند. بنابراین رطوبت موجود در هوا می بایست از طریق لوله ای مخصوص بنام درین از سینی پنل داخلی که دقیقاً زیر لوله های مسی قرار دارد، خارج شود. این آب بسیار خالص می باشد و از روش تقطیر به دست آمده است که می توانید به پای گلدان هدایت کنید.

کولر های گازی در ظرفیت های مختلفی ساخته شده اند که بر اساس متراژ هر فضا می توان از ظرفیت های مختلف استفاده کرد. به عنوان مثال برای هر ۳۰ متر مربع می بایست ۱ تن تبرید ظرفیت را لحاظ کرد. کولر گازی با ظرفیت های ۱۲۰۰۰ / ۱۸۰۰۰ / ۲۴۰۰۰ / ۳۰۰۰۰ و ۳۶۰۰۰ بی تی یو (BTU) در بازار موجود هستند.

طراحی سیستم تهویه مطبوع در ویلا
طراحی سیستم تهویه مطبوع در ویلا

داکت اسپیلت:

این سیستم کمی از اسپیلت پیشرفته تر است و دقیقاً عملکرد مشابهی دارد. تنها تفاوت داکت اسپیلت با کولر گازی در ظرفیت آنها است. داکت اسپیلت ها برای فضاهای بزرگتر که ظرفیتی بیش از ۳۰۰۰۰ بی تی یو نیاز دارند بکار می رود. یادتان باشد در طراحی ویلا و هنگام طراحی نقشه های تاسیساتی می بایست نوع سیستم تهویه مطبوع را مشخص نمایید.

این امر به دلیل آن است که برای سیستم هایی مانند داکت اسپیلت نیاز به کانال کشی خواهید داشت. داکت اسپیلت ها نیز دارای کندانسور مجزایی هستند که بیرون از فضای داخلی نصب می شوند و از طریق لوله های مسی به پنل های داخلی متصل می شوند. داکت اسپیلت ها دارای انواع مختلفی از پنل های داخلی هستند.

شما می توانید از نوع داکت اسپیلت زیر سقفی برای ویلاهای شمالی کشور استفاده نمایید. این نوع از داکت ها دقیقاً زیر سقف نصب می شوند و از طریق کانال کشی می توانند عمل هوادهی را برای فضاهای مختلف انجام دهند. ظرفیت داکت اسپیلت ها از ۳ تن تبرید که برای ۸۰ متر فضا استفاده می شود شروع شده و تا ظرفیت ۸ تن تبرید نیز موجود است.

در خاطر داشته باشید در هنگام بررسی نقشه ها برای طراحی ویلا به میزان افت انرژی و راندمان واقعی سیستم های تاسیساتی توجه داشته باشید.

طراحی سیستم تهویه مطبوع در ویلا
طراحی سیستم تهویه مطبوع در ویلا

چیلر خانگی:

چیلر خانگی دارای اساس کار متفاوتی نسبت به داکت ها و کولر های گازی است. در چیلرها خروجی که به عنوان پنل داخلی عمل می کند، فن کوئل است. فن کوئل ها وظیفه دارند تا میزان و شدت هوای خروجی را تنظیم نمایند. از طرفی با متصل شدن لاین آب گرم به کوئلِ آنها، می توان از سیستم به صورت گرمایشی نیز استفاده کرد. این خاصیت چیلر ها و مینی چیلر ها بسیار جذاب است.

چیلرها دارای هوایی بسیار مطبوع هستند و بر خلاف کولرهای گازی مقدار جذب رطوبت آنها کمتر است. این سیستم برای یک ویلا با هر متراژی مناسب است. حتی ویلاهای دوبلکس را می توان با استفاده از مینی چیلرها یا چیلرها به تهویه مطبوع مناسب مجهز کرد.

چیلر خانگی دارای مصرف انرژی پایینی است ضمن اینکه سرمایش بسیار مطلوبی در اختیارتان قرار می دهد. شما می توانید در حالت های پیشرفته تر بجای فن کوئل ها از VRV یا VRF استفاده نمایید. این ۲ سیستم می توانند کنترل دما در هر فضا از ویلا را کاملاً تحت کنترل شما قرار دهند. یعنی با استفاده از سیستم می توانید دمای اتاق خواب را روی ۲۰ درجه و دمای سالن پذیرایی را روی ۲۷ درجه سانتی گراد تنظیم نمایید.

این قابلیت در طراحی ویلا باعث ایجاد ارزش افزوده خواهد شد و اگر تمایل به فروش ویلا داشته باشید بسیار سریع تر از ویلاهایی که این سیستم سرمایشی را ندارند موفق به فروش می شوید.

طراحی سیستم تهویه مطبوع در ویلا
طراحی سیستم تهویه مطبوع در ویلا

هزینه های سیستم تهویه:

دقت داشته باشید که هزینه ای که برای هر سیستم انجام می دهید کاملاً متفاوت است. به طور حتم برای سیستم تهویه مطبوع مرکزی مانند چیلر می بایست هزینه های بیشتری انجام دهید. به هر حال به هر میزانی که کیفیت مورد نظرتان باشد به همان اندازه نیز می بایست هزینه نمایید. در اختیار داشتن سیستم های نوین تهویه مطبوع به شرطی رقم خواهد خورد که از ابتدای طراحی ویلا پیش بینی های لازم انجام شده باشد.

در نقشه های تاسیساتی و هماهنگی این نقشه ها با نقشه های معماری به راحتی می توانید سیستم و خروجی ها را جانمایی نمایید. در ضمن به چهره ی بصری در دکوراسیون داخلی ویلای شما نیز آسیبی وارد نمی شود بلکه بسیار اصولی و مدرن نیز خواهد شد.

از جمله هزینه های دیگر برای سیستم های تهویه مطبوع هزینه های مربوط به نگهداری سالیانه است. همانطور که یک کولر آبی در ابتدای فصل گرما نیاز به سرویس و تعویض پوشال دارد، سیستم هایی مانند کولر گازی، داکت اسپیلت و چیلر هم نیاز به سرویس و شارژ گاز خواهند داشت.

برای اینکه هزینه های سرویس و نگهداری را کنترل نمایید پیشنهاد می دهیم از ابتدا و در هنگام خرید سیستم مورد نظر، قرارداد تعمیر و نگهداری را نیز عقد نمایید. امروزه بسیاری از شرکت های فروشنده محصولات تاسیساتی دارای گارانتی و خدمات پس از فروش می باشند.

  • اگر مایلید برای ویلای خود از سیستم های نوین تاسیساتی استفاده نمایید با کارشناسان سیتاک جهت دریافت مشاوره رایگان تماس بگیرید.

سیتاک ارائه کننده انواع سیستم تاسیساتی تهویه مطبوع سرمایش و گرمایش از برترین برندهای داخلی و خارجی است و مشاوره در سیتاک همیشه رایگان است.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

امیدوارم که این مقاله هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشه و به کمکش تونسته باشید جواب سوالتون رو پیدا کنید. در صورتی که در رابطه با این مطلب سوال یا مشکلی داشتید در بخش دیدگاه‌ها اعلام کنیددر ضمن برای حمایت از ما این مطلب رو لایک کنید و امتیاز بدید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *