نورپردازی در طراحی ویلا(بخش اول)

یکی از مهم ترین مسائلی که طراحان و مهندسین باید به آن توجه کنند نورپردازی در طراحی ویلا است . نورپردازی تاثیرات روانشناسی بسیاری بر روی ذهن افراد دارد به همین دلیل در طراحی دکوراسیون داخلی باید به آن توجه نمود .در ادامه با سیتاک همراه باشید تا تاثیرات نورپردازی در طراحی ویلا را به شما معرفی کند.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

 

معماری داخلی و نور

معماران از دیرباز همراه و همگام با سایر هنرمندان بدنبال تولید فضاهای معماری متفاوت بودند، این در حالی است که توجه به فضاهای داخلی اهمیتی کمتر از کلیت بنا نداشته است. از جمله عناصر این سبک از معماری آرایه بندی فضاهای داخلی، رنگ میزان نور و استفاده از نقاشی و تندیس ها است. به عبارت دیگر، معماری داخلی را مجموعه دانش، فن و هنری تعریف میکند .

تغییر فضا به کمک نور

نور می تواند تاثیر عمده ای بر عمق و مقیاس فضا داشته باشد. اگر اتاق های خواب، نشیمن، پذیرایی با ویلا شما مناسبات معقول و دلنشینی ندارد و مثلا بسیار بزرگ با بسیار کوچک، خسته کننده و یکنواخت، یا ہی نور و تاریک است، با نورپردازی صحیح می توانید برخی از این عیوب را رفع کنید. نکات مطرح شده در این بخش می تواند راهنمای خوبی باشد تا بر اساس صحیح ترین انتخاب ها تصمیم بگیرید و محیط را تا اندازهای دگرگون سازید.
برای آنکه محیط درونی کوچک تر به نظر برسد از نورهای عمودتاب به عنوان منبع اصلی نور اتاق استفاده کنید و از نورانی کردن اطراف اتاق بپرهیزید. این شگرد باعث می شود که توجه و نگاه بیننده به جای معطوف شدن بر اطراف و جوانب متوجه داخلی و مرکز گردد برای تکمیل این شگرده آویزهای سقفی در سطح پایین همین طور لامپ های رومیزی و کف اتاقی را به کار ببرد.

 برای بلندتر به نظر رسیدن سقف می توان از چراغ های زمینی یا دیواری که نور آنها مستقیما به سقف می تابد استفاده کرد تورهای دیواری که رو به بالا کار گذاشته شده باشند برای این منظور مناسب اند. همچنین می توان منبع نور را در پشت گچبری ها یا گوشه هایی در سطوح بالایی دیوار جای داد تا نور به دیوارهای پیرامون بتابد.

کم کردن نور چراغ یا استفاده از آویزهایی که اجازه ی تابیدن نور به سقف را نمی دهند انجام داد. همچنین می توان نگاه و توجه را به اشیایی که در سطح پایین هستند جلب کرد. مثل تابلوهایی که پایین تر از حد معمول برروی دیوار قرار می گیرنده یا لوازمی جذاب و خوش رنگ که در سطح پایین قرار دارند.
حتی تاباندن نور از بالا به تصاویر با پرده هایی که تا کف امتداد می یابند، راهکار خوبی است زیرا می توان به وسیله ی تاباندن تور از بالا به سمت اشیاء یا به کار گرفتن چراغ هایی که روی سطح زمین قرار دارند، به نتیجه ی خوبی رسید.

تغییر فضا به کمک نور
                                                                       تغییر فضا به کمک نور

نور اتاق پذیرایی

شرط اول موفقیت در نورپردازی اتاق های ویلا هماهنگ کردن چراغها با نقشی است که به عهده دارند، پس تامین منبع نور برای ایجاد فضا جنبه امن و راحت است .اتاق نشیمن و پذیرایی به دلیل اینکه محل چندین فعالیت مختلف است، چند نوع منبع نور نیز لازم دارند. نور پردازی در اتاق نشیمن علاوه بر اینکه سیب روشتایی اتاق میشود و آن را از تاریکی در می آورد یکی از عوامل مهم دکوراسیونی است که می تواند آرامش و راحتی را به همراه داشته باشد. رنگ دیوارها و دکوراسیون به هر شکلی باشد تنها در پرتو یک نور پردازی مناسب و اصولی زیباتر و جذاب تر جلوه میکند. روش های نور پردازی ویلا به طور کلی شامل روشنایی عمومی، نور پردازی متمرکز و نور پردازی محدود هستند.. نور پردازی متمرکز تنها بر یک قسمت خاص تمرکز دارد و آن قسمت را روشن و برجسته می کند. از ویژگی این نوع نور پردازی جلب نظرها به سوی خود است، برای مثال نوری که از یک هالوژن روی یک تابلوی هنری به وجود می آید. نور پردازی محدود در زمانی که تمام اتاق تاریک است تنها یک سمت خاصی را روشن میکند مانند نور پردازی بر روی میز غذاخوری توصیه میشود همزمان از سه نوع نور پردازی در ویلا استفاده شود تا در مواقع لزوم بتوان از هر یک از آنها بهره گرفته شود.
هدف از بودن در اتاق پذیرایی با نشیمن آرامش و معاشرت است. پس از نور زیاد که چشم را ناراحت کرده و مانع استراحت و آرامش شما میشود، خودداری کنید. از نور مجرم که درصد زرد آن از آبی بیشتر است، استفاده کنید. برای مطالعه راحت تر به یک چراغ کار نزدیک محل نشستن نیاز دارید با یک چراغ رومیزی روبروی کاناپه با مبل راحتی نور کافی خواهید داشت. چراغ های دارای سایه های مات نور را به پایین منعکس و ایجاد تناقض می کنند در حالیکه سایه های نیمه شفاف نور را ملایم تر انعکاس می دهند. از لامپهای قوی پرنور برای نشان دادن اشیاء خاص مانند تابلوی نقاشی یا تاقچه ی مملو از اشیا زیبا و با ارزش کمک بگیرید. مشعل ها و نورافکن ها راهی برای جلب توجه یک مجسمه یا اثر هنری و معماری است. برای این کار می توانید یک چراغ تزییتی را در یک گوشه یا کنار دیوار طوری قرار دهید که نور آن به طرف بالا یا سقف باشد و به شی برخورد کند.

نورپردازی در اتاق پذیرایی
                                                                     نورپردازی در اتاق پذیرایی

نور آشپزخانه

در میان فضاهای مختلف خانه، آشپزخانه یکی از مهم ترین فضاهایی است که به یک نورپردازی کامل و بی نقص نیاز دارد. در آشپزخانه های امروزی با ردیفی از کابینت ها، اجاق و یخچال جاسازی شده به موازات و در کنار دیوارهای آشپزخانه، نیازمند شیوه ای از نورپردازی می باشد. قسمت اعظم کار در آشپزخانه روی سطح کابینت ها در کنار اجاق گاز یا شیر آب و سینک ظرفشویی انجام میشود که در اغلب آشپزخانه ها همگی در کنار دیوار قرار دارند اما هنوز چراغهای سقفی از وسط سقف آشپزخانه آویزان هستند، در نتیجه افراد اغلب پشت به منبع نور و در زیر سایه خود مشغول به کار هستند و هنگام کار از نور کافی برخوردار نیستند. با توجه به تغییرات ساختار آشپزخانه های امروزی نسبت به گذشته، ما در بخش هایی از آشپزخانه که اغلب محل انجام کار محسوب می شود به نور کافی نیاز داریم. متد سطح روی اجاق گاز، سینک ظرفشویی و سطوح روی کابینت ها که برای آماده سازی وسایل آشپزی و مواد غذایی مورد استفاده قرار میگیرند. فضای کلی آشپزخانه نیز باید از نور کافی برخوردار باشد. همچنین در بسیاری از آشپزخانه ها بعضی از کابینت ها با درهای شیشه ای و به صورت ویترین ساخته شده اند تا از آنها برای به نمایش گذاشتن ظروف زیبا و تزئینی استفاده شود. این کابینت ها نیز نیاز به نورپردازی داخلی دارند. به این ترتیب ما نیاز به یک مجموعه منابع نوری داریم که هر یک به صورت جداگانه قابل کنترل باشند.

نورپردازی در آشپزخانه
                                                                        نورپردازی در آشپزخانه

در ادامه ی بخش بعدی با سیتاک همراه باشید تا با نورپردازی در فضاهای مختلف ویلا آشنا شوید.

سیتاک مشاور و همراه شما در طراحی دکوراسیون داخلی و طراحی ویلا است با ما در تماس باشید.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *