نورپردازی در ویلا (بخش دوم)

در بخش قبلی راجب به نورپردازی در فضاهای مختلف ویلا صحبت کردیم. در این بخش میخواهیم به ادامه ی نورپردازی در طراحی ویلا بپردازیم. با سیتاک همراه باشید .

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

نور اتاق ناهارخوری

اتاق ناهارخوری باید آنقدر پرنور باشد تا غذا به راحتی دیده و میل شود. ممکن است بخواهید برای خوردن غذایی رومانتیک نوری ملایمتر داشته باشید، نورهای تنظیم شونده برای این منظور مناسب هستند. از لوستر در بالای میز غذا به عنوان نقطه مرکزی استفاده کنید. اگر میز بزرگ است، آویزهای چندتایی، لوستر و چلچراغهای جدید یا سنتی برای این منظور ظاهر زیبایی خواهد داشت. استفاده از هالوژنها گزینه دیگری برای ایجاد نوری یکنواخت است. نور به همه جا میرسد و گوشه های میز در تاریکی نمی ماند. برای ایجاد حس خوشامدگویی و دعوت به شام، شمع ها  را در دو طرف میز قرار دهید و میهمان ها را به شام دعوت کنید.

نور اتاق خواب

اتاق خواب از آن اتاق هایی است که نور یکی از اصلی ترین اجزای آن است و رکن اساسی آن به حساب می آید. نور پردازی در اتاق خوابها باید ملایم و آرام بخش باشد، به همراه کلیدی که از روی تخت خواب قابل دسترسی است. هم چنین مناسب است در اتاق خوابها نور مطالعه مناسبی در اختیار باشد که در صورت لزوم با کم و زیاد کردن قدرت آن، بتوان به کارهای دیگری نیز پرداخت . چراغ مطالعه در کنار تخت به معنی مزاحم خواب دیگران نشدن است. دیوارکوب اطراف آینه نوری بدون سایه برای آرایش ایجاد میکند. در یک اتاق خواب کوچک، آینه ها با انعکاس نور فضا را بزرگتر و روشنتر نشان میدهند. (ریز نکته های دکوراسیونی). اگر جزو افراد خوش شانسی هستید که اتاق خواب بسیار بزرگی دارید، استفاده از دیوار کاذب به صورت نیمه محیط را جمع و جورتر نشان میدهد ضمن آن که میتوانید از قسمت پشت برای پرو و گذاشتن وسایل شخصی استفاده کنید. اگر تختی زیبا و رویایی دارید میتوانید دیوار بالای تخت را نورپردازی کنید. برای داشتن نور بیشتر از چراغ در وسط اتاق استفاده کنید.

نور اتاق خواب
                                                                             نور اتاق خواب

نور اتاق خواب کودکان

یکی از مسائل مهمی که در اتاق خواب کودک باید به آن توجه شود، وضعیت نور اتاق است. البته کودک درسخوان شما باید در اتاق خصوصی خود که معمولا تکالیف مدرسه را هم در آنجا انجام میدهد، نور کافی داشته باشد اما اهمیت نور، فراتر از خصوصیات فردی و شخصیتی کودک است. نور، عنصر لازمی است که هیچ کودکی نباید از آن محروم بماند و هر انسانی، چه کودک و چه بزرگسال برای ادامه حیات به آن نیاز دارد. به طور کلی، وضعیت نور اتاق خواب کودکان به لحاظ نیازهای خاص این سنین، توجه و حساسیت بیشتری نسبت به اتاق خواب بزرگسالان مبطلید. کودک نیز مانند فرد بزرگسال، باید نوری در اتاق خواب داشته باشد که هنگام روز، انجام کارهایی از قبیل پوشیدن لباس و پیدا کردن اشیا را به خوبی انجام دهد و امکان تشخیص رنگها را به او بدهد و برای کارهایی همچون نقاشی و مطالعه و نوشتن تکالیف درسی، مقدار کافی و جهت مناسبی داشته باشد؛ مثلا جهت تابش نور – چه از پنجره و چه از چراغ مطالعه – نسبت به میز تحریر برای فارسی زبانها که جهت خط نوشتاری آنها از راست به چپ است، باید از چپ به راست باشد. هنگام شب نیز باید آنقدر نور در امان باشد که کودک هم بتواند خوب استراحت کند و هم در صورت نیاز به برخاستن از تختخواب در خیمه شب، توانایی تشخیص اشیای پیرامون خود را داشته بلند. مهمترین نکته ای که در مورد نور مصنوعی اتاق کودک باید مورد توجه قرار بگیرد.

نور اتاق خواب کودکان
                                                                      نور اتاق خواب کودکان

نور در حمام و سرویس بهداشتی

نور پردازی در سرویس بهداشتی باید بگونه ای باشد که سبب شود افراد چهره خود را بصورت واضح در آینه مشاهده کنند. نور موجود نیاید هیچ تغییری بر چهره و حالت واقعی افراد بگذارد تا افراد بتوانند بدون سایه های مزاحم چهره خود را برای آرایش در آینه ببینند. نور پردازی سرویس بهداشتی و حمام باید کاملا روشن باشد، لامپ هایی با نور سفید و لامپهایی که نوری نزدیک به نور طبیعی خورشید دارند گزینه مناسبی برای این نوع مکان ها هستند. در حمام و دستشویی علاوه بر چراغ های سقفی که برای تامین روشنایی محیط مورد استفاده قرار میگیرنده نصب یک چراغ دیواری در بالای آینه نیز ضروری است اما توجه داشته باشید که برای این منظور از چراغ های فلوئورسنت استفاده نکنید زیرا نور این چراغ ها موجب تغییر برخی از رنگها شده و تصویر شما را با رنگهای غیرواقعی در آینه منعکس می کنند.

نور در حمام و سرویس بهداشتی
                                                                    نور در حمام و سرویس بهداشتی

باتوجه به اینکه همه انسان ها علم و شناخت کامل به علم و روانشناسی رنگ و نور ندارند و در نتیجه باساخت بنا و معماری داخلی از روی علاقه شخصی خود و در نظر نگرفتن چگونگی نور و رنگ در روان ، آرامش و احساسات، بعد از مدتی همان مکانی که با لذت ساخته شده بود به مکانی خسته کننده تبدیل می شود.

لذا باید طوری فرهنگسازی کرد که همه برای مشاوره برای دکوراسیون منزل یا محیط کارشان از یک معمار مشورت خواسته تا معمار هم با علم و تجربه های خود و با در نظر گرفتن کارایی و عملکرد آن فضا هم نور و هم رنگ مناسب آن فضا را توضیح داده و اجرا کند. پس با توجه به مطالبی که آورده شد و مطالعاتی که در این زمینه انجام شد بهتر است برای استفاده بهینه از فضای مورد نیاز آنگونه که نیاز یک ساختمان است به صورتی چشم نواز از منابع نور طبیعی و مصنوعی استفاده شود.

چگونگی پرداختن به امر نوررسانی درطراحی دکوراسیون داخلی، اثر روانی بسیار زیاد در نگاه افراد به محیط دارد. ناگفته پیداست که نور کافی و متناسب اثری جز تقویت روحیه ندارد و برخلاف آن هم صادق است. شاید تجربه کرده باشید که نور ناکافی در یک محل چه اثر ناخوشایندی بر ذهنتان به هنگام استفاده از آن فضا میگذارد. نورپردازی محبوب نیازهای انسان را برآورده میکند، خاطر او را آسوده می سازد، و احساس آسایش و امنیت ایجاد می کند. همچنین با پس زمینه فضا تناسب می یابد و به بافت، رنگ و شکل (فرم) اسباب و لوازم اتاق جلوه ای زیبا می دهد. برخلاف این حالت، نورپردازی ناصحیح است که در فرد حسی آزاردهنده ایجاد می کند. نورپردازی نامناسب می تواند محل را آکنده از جوی ناراحت کند یا ساکنان آن محل را عصبی، نگران و مضطرب سازد؛ فرد مدام این حس را دارد که گویی عاملی در میانه، درست و به قاعده نیست. حتی ممکن است نور کم و حساب نشده موجب سردرده لجستگی چشم، اضطراب یا حتی تصادم به دلیل دید کم شود.
نورها، سایه ها یا تاریکی ها به این صورت است که عناصر تزیینی لازم الإجرایی هستند که باید بدانیم چگونه آنها را ایجاد کنیم. به علاوه زمانیکه نور طبیعی رو به کاستی می رود، نورپردازی مصنوعی باید این امکان را به ما بدهد که فعالیت های روزمره خود را ادامه دهیم توصیه می شود به خاطر بسپاریم که نور، انواع متفاوتی از محیط های پیرامونی را خلق می کند و اینکه محیط روشن با احساس رضایتمندی، انرژی و حرکت ما مرتبط است همچنین نورپردازی ملایم منجر به آسودگی ما می شود.

سیتاک بهترین مشاور شما در زمینه طراحی ویلا است.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *