نکاتی در مورد نورپردازی نمای ویلا

همانطور که می دانید اولین نقطه ای که می تواند در طراحی ویلا عنصری جذاب باشد و به چشم بیننده می آید، نمای ویلا است. اگر شما ویلای خود را به سبک سنتی و ایرانی ساخته اید یا از سبک کلاسیک استفاده کرده اید و یا حتی سبک مدرن را برای طراحی و اجرای ویلای خود در نظر گرفته اید، باز هم فرقی نمی کند. اولین منطقه ی جذاب ویلای شما نمای آن است. شما باید بدانید در نماها و سبک های گوناگون چطور و از چه طریق باید نورپردازی اصولی را انجام دهید تا ویلای خود را جذاب تر نمایید. سیتاک امروز در این زمینه با شما صحبت خواهد کرد. این مقاله در ابتدا نورپردازی در سبک های مختلف را توضیح می دهد و در پایان تاثیرات نورپردازی اصولی در جذب مخاطب ویلا را بیان خواهد کرد. اگر از مطالعه ی این نوشتار رضایت داشتید لطفاً خواندن آنرا به دوستان خود نیز پیشنهاد دهید. با سیتاک همراه باشید.

                                                                                      مهندس فرهمند

                                                       مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

                                 مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

 

نورپردازی مدرن

اولین و جذاب ترین نما برای ویلا، نماهای مدرن هستند. نماهایی که به تنهایی دارای جذابیت هستند. همانطور که می دانید نماهای مدرن تقریباً بدون قاعده ی خاصی و با ترکیب احجام مختلف هندسی روی نمای ویلا شکل می گیرند. مهمترین توصیه سیتاک برای شما بازبینی نمونه کارهای نمای مدرن است. با اینکار شما ذهنیت قابل قبولی پیدا خواهید کرد. دیدن نماهای مدرن به شما کمک می کند تا بتوانید ایده های خاص خود را داشته باشید. ایده هایی که با خلاقیت شما و بر اساس سلایق شما شکل می گیرد. نورپردازی این نماها بسیار ساده تر از آنچیزی است که تصور می کنید. نکته ی اصلی نظم بصری نماهای مدرن است که در عین بدون قاعده بودن نما وجود دارد. نظم و هماهنگی بین احجام اصلی که عموماً مستطیل ها یا مربع هایی هستند که به صورت مکعبی از پوسته ی نما بیرون زده اند. اگر در نمای ویلای شما این احجام با حدود فاصله ی متغیر طراحی شده اند می توانید نورهای خطی و بسیار روشن را دور این احجام کار کنید. با اینکار زحمت طراح نمای پروژه را هم با ارزش مندی پاسخ خواهید داد. برای نماهای مدرن توصیه می کنیم که حتماً با فاصله ای چند متری از پوسته ی نما از پرژکتوری با لوکس بالا و پهنای نوری زیاد استفاده نمایید. این عمل می تواند ویلای شما را از مسافت های دور هم قابل تشخیص سازد. می توانید منبع نوری برای این طرح را روی زمین یا حتی با استفاده از یک علمک ارتفاع منبع را به ۲ متر برسانید. البته در ویلاهای دوبلکس این ارتفاع می تواند بیشتر هم باشد. یادتان باشد کل سطح نمای ویلا می بایست به صورت یکدست و منظم نوردهی شود. تنها در این صورت است که نورهای خطی می توانند جلوه گری لازم را داشته باشند.

نورپردازی مدرن
                                                                              نورپردازی مدرن

اگر مایل نیستید ویلای شما در شب مانند اجسام منیر بدرخشد می توانید از تکنیک سایه و روشن استفاده کنید. اینکار عملاً پرژکتور را حذف می کند و نورهای ستاره ای را روی پوسته ی نما اضافه خواهد کرد. در این صورت انتخاب رنگ نورهای خطی که دورتادور احجام مکعبی و بیرون زده طراحی کردیم بسیار مهم می شوند. رنگ نورهای خطی در حالت سایه روشن می تواند آبی، بنفش یا حتی زرد باشد. در نقاط سایه ای و تاریک می توانید نورهای خطی سفید را هم جانمایی کنید. نورهای ستاره ای تنها کمکی که به نمای پروژه و جذابیت آن می کنند این است که می توانند تبدیل به المانی مشخص و منحصر به فرد شوند. شما می توانید با تعداد زیادی از این نورها که با خط و ربط مشخص و هماهنگی طراحی شده باشند، شخصیت ویلای خود را تعیین نمایید. مطمئن باشید اینکار برایتان ارزش افزوده بسیار خوبی نیز خواهد داشت.

نورپردازی کلاسیک

نماهای کلاسیک یکی از زیباترین و لاکچری ترین نماها برای ویلا است. اگر سبک کلاسیک مورد پسند شماست باید بدانید که از سبک های محبوب و بسیار سنگین خوشتان می آید. نماهای این سبک عموماً با ابهت هستند و دارای مشخصه های منحصر به فردی می باشند. نماهای کلاسیک انسان را به یاد بزرگی و عظمت پادشاهان روم و مصر باستان می اندازد. نماهایی تمام سنگ که تمام احجام برجسته و با شکوه هستند. اگر تمایل داشته باشید سیتاک می تواند طراحی ویلا کلاسیک را برایتان انجام دهد. اینکار در سیتاک با بیش از ۹ سال تجربه همراه است و دانش طراحی کلاسیک در سیتاک وجود دارد. نورپردازی نماهای کلاسیک نیز می بایست با همین نگاه و نگرش انجام شود. همانطور که حتماً شما هم با من هم عقیده هستید هر نوری با هر رنگی برای نماهای کلاسیک مناسب نیست و حتماً به عظمت و جذابیت نما آسیب وارد می کند. نورهایی رنگی که در رنگ های مختلف می توانیم نماهای مدرن را با آنها نورپردازی کنیم در اینجا هیچ کاربردی نخواهند داشت. اولین نکته در نورپردازی نماهای کلاسیک این است که شما بتوانید کانسپت و مفهوم نمای کلاسیک را نمایش دهید یا حداقل بزرگی و ابهت این نما را برجسته کنید. بنابراین اگر میخواهید سبک ویلای شما کلاسیک باشید باید کمی سخت گیر باشید.

نورپردازی کلاسیک
                                                                       نورپردازی کلاسیک

نورهای سفید یخی برای تاباندن و پوشش دادن ستون های اصلی مناسب است. اگر بتوانید ستون های اصلی و احجام عمودی بکار رفته در طرح را با نورهای سفید یا کرم (بستگی به رنگ سنگ نمای اصلی دارد) پوشش دهید تقریباً ۸۰ درصد نورپردازی را انجام داده اید. برای این منظور شما به نورهایی با قدرت پرتاب بالا نیاز خواهید داشت که در کل طول مسیر نورپردازی، به صورت یکنواخت نوردهی داشته باشند. برای سر ستون ها و تاج نما نیز می بایست از نورهایی با روشنایی بالا استفاده نمایید. تمام زیبایی و جذابیت ویلای شما در شب وابسته به همین نورپردازی است. شما می توانید نور محوطه ی ویلا در سبک کلاسیک را بر اساس نورپردازی نمای اصلی نیز شکل دهید. بر این اساس می بایست نورهای رنگی (سبز یا نارنجی) را برای درختان و نورهایی با رنگ مهتابی را برای محوطه ی ویلا در نظر داشته باشید. یادتان باشد اگر اشتباهی در نورپردازی صورت بگیرد ممکن است تمام هماهنگی عناصر به کار رفته در نمای اصلی بهم بریزد. بنابراین در هنگام نورپردازی توصیه می کنیم حتماً با گروه های تخصصی و حرفه ای مشورت نمایید. نورپردازی نمای اصلی ویلا کم از طراحی نمای پروژه نخواهد داشت.

تاثیر نورپردازی در جذابیت ویلا

تاثیر نورپردازی در جذابیت ویلا
                                                            تاثیر نورپردازی در جذابیت ویلا

فکر نمیکنم خیلی نیاز به توضیح داشته باشد. ویلای شما با نور، جلوه می گیرد و زیبا می شود. منتها اگر این نورپردازی بر اساس اصول و قواعد سبک ویلای شما اجرا شده باشد. اگر نورپردازی را برای نمای ویلای خود درست انتخاب نمایید و در اجرا هم حساسیت های لازم و سختگیری های لازم را داشته باشید کل ویلا را دارای ارزش افزوده کرده اید. یعنی مجموع ویلای شما با محوطه زودتر مشتری پیدا خواهد کرد. اگر هم قصد فروش ویلای خود را نداشتید تجربه ی اقامت در ویلایی لوکس و منحصر به فرد را پیدا خواهید کرد.

شرکت سیتاک، طراح و مجری ایده های برتر در زمینه طراحی ویلا و نورپردازی تخصصی نماهای ویلایی در سراسر کشور است.

                                                                                       مهندس فرهمند

                                                       مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

                                 مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *