نیازهای معمارانه در ویلای کوچک

بررسی نیازهای معمارانه در ویلای کوچک

خیلی از افراد جامعه کنونی ایران هستند که بسیار دوست دارند ویلایی شخصی داشته باشند. حتی ویلایی کوچک که در تملک خودشان باشد و بتوانند داخل و بیرون آنرا آنچنان که می خواهند بسازند. برای اینگونه افراد که دنبال ساخت ویلای کوچک هستند مطالعه این مطلب را پیشنهاد می کنیم. امروز میخواهیم نگاهی کوتاه به نیازهای معمارانه در ویلاهای کوچک داشته باشیم.

اگر قرار باشد ویلای شما کوچک باشد بنابراین می بایست بر اساس نیازهای اولیه و مهم طراحی شود. شرکت سیتاک مقوله ی مهم طراحی ویلا را با دیدگاه تخصصی انجام می دهد.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸      

یعنی در ابتدا به دنبال شناسایی نیازهای شما برای فضاهای داخلی ویلا است و سپس تلاش می کند تا با استفاده از ایده های جذاب و خلاقانه فضاهای اساسی را در سبک طراحی ویلا مدرن، قابل اجرا طراحی نماید.

فضای نشیمن در ویلا
فضای نشیمن در ویلا

چرا ویلایی کوچک:

اولین دلیلی که افراد به دنبال خرید یا ساخت ویلا های کوچک می روند این است که به لحاظ اقتصادی به صرفه تر است و با هزینه های کمتری و در مدت زمان کوتاه تری ساخته خواهد شد. همانطور که می دانید از اصلی ترین دلایل برای داشتن ویلا، ایجاد آرامش در فضایی خارج از محل زندگی دائم است. برای اینکه بتوانید این آرامش را ایجاد کنید نیاز نیست ویلایی بزرگ و با هزینه های سرسام آور طراحی و اجرا نمایید.

شما می توانید از روش های مرسوم و متداول بازسازی ساختمان ویلای خود را بازسازی نمایید یا با استفاده از مشاورین سیتاک زمینی کوچک را خریداری و در آن ویلای دلخواه خود را طراحی نمایید. مهم این است که در طراحی ویلا آرامش بصری از محیط ساخته شده دریافت نمایید.

اگر اینچنین باشد ویلای بزرگ با ویلای کوچک خیلی فرق نخواهد داشت و انتخاب اول برای افرادی که نمی خواهند یا نمی توانند زیاد هزینه کنند، طراحی ویلای کوچک خواهد بود.

طراحی مبلمان در ویلای کوچک
طراحی مبلمان در ویلای کوچک

اصلی ترین فضا:

در ویلاهای کوچک شما به چند فضای اصلی بیشتر نیاز نخواهید داشت. مهم ترین و اصلی ترین فضا در ویلای شخصی شما می تواند پذیرایی یا نشیمن ویلا باشد. جایی که پس از رسیدن به ویلا می توانید در آن محل استراحت کنید و در کنار عزیزانتان لحظه های خاصی را خلق نمایید. برای طراحی و ساخت این فضا هر متراژی را که مایل باشید می توانید در نظر بگیرید.

معمولاً نشیمن یا پذیرایی در ویلاهای کوچک از حداقل ۲۰ متر آغاز می شود و ممکن است تا ۵۰ متر مربع هم برسد. سیتاک بر این عقیده است که می بایست فضای داخلی و دیزاین داخلی اتاق پذیرایی یا نشیمن را بر اساس سلایق خود طراحی و اجرا نمایید. سلیقه های شما مجموعه ای از نیازها و خواسته شما در دکوراسیون داخلی است که می تواند به شما آرامش بیشتری در استفاده از فضای داخلی ویلا را بدهد.

بنابراین حساسیت سیتاک در خلق فضاهای معمارانه به این دلیل است که شما در هنگام استفاده از ویلای کوچک خود احساس رضایت خاطر داشته باشید. گاهی ممکن است شما با رنگ های خاص بر روی دیوارهای اتاق پذیرایی یا نشیمن به آرامش بیشتری برسید. گاهی ممکن است ارتباط بصری بیشتری با کاغذ دیواری های ۳ بُعدی برقرار کنید و آنها را برای دیزاین دیوار پذیرایی بیشتر ترجیح دهید.

ولی یادتان باشد می خواهیم با کمک یکدیگر فضاهای اصلی در ویلاهای کوچک را به گونه ای طراحی و اجرا نماییم که با کمترین هزینه های ممکن بتوانیم بیشترین بهره وری را از آنها بگیریم. در عین حال نظر و سلیقه ی شما ممکن است طراحی و ساخت اتاق نشیمن کلاسیک هم باشد. در طراحی ویلا کلاسیک گذشته از اینکه ویلا کوچک باشد یا بزرگ توجه به جزئیات و دیتیل های اجرایی بسیار مهمتر است.

طراحی سالن پذیرایی در ویلا
طراحی سالن پذیرایی در ویلا

اتاق خواب مستر:

یکی دیگر از فضاهای اصلی در ویلاهای کوچک اتاق خواب اصلی است. اگر تعداد افراد خانواده ی شما زیاد است می توانید اتاق خواب های بیشتری را در طراحی نقشه معماری سفارش دهید. ولی برای ویلاهای کوچک معمولاً ۱ اتاق خواب اصلی در نظر گرفته می شود. اتاق خوابی که مساحت آن از حدود ۱۲ تا ۱۸ متر مربع می باشد. پیشنهاد می دهیم اتاق خواب اصلی در ویلا را تبدیل به اتاق خواب مستر نمایید.

یعنی در هنگام طراحی نقشه های معماری حتماً حمام اصلی را در اتاق خواب تعریف کنید. این عامل در هنگام استفاده شما از ویلا به راحتیه شما کمک خواهد کرد. حال حتماً خواهید گفت اگر میهمانانی داشتید تکلیف چه خواهد شد. سیتاک به شما پیشنهاد میدهد با در نظر گرفتن تنها ۵ متر فضای مستقل بتوانید حمام میهمان را در گوشه ای از نقشه قرار دهید.

داشتن اتاق خواب مستر و حمامی مستقل برای رفاه میهمانان شما می تواند میزان رضایت شما و میهمانانتان را در استفاده از ویلای کوچکتان بالا ببرد. تا اینجا با فرض داشتن اتاق پذیرایی ۳۰ متری و اتاق خواب ۱۸ متری به فضایی بالغ بر ۴۸ متر نیاز داشته اید. هنوز فضاهایی وجود دارند که می بایست آنها در معماری ویلای خود وارد نمایید.

سیتاک به استفاده بهینه از فضاهای معماری اعتقاد ویژه ای دارد. یعنی سعی می کند تا با اختصاص متراژ های کافی برای هر فضا از هدر رفتن متراژ زیربنا جلوگیری نماید. اتاق خواب مستر شما در کنار سالن پذیرایی کوچک توانسته ۸۰ دصد نیازهای اصلی شما را پوشش دهد.

طراحی اتاق خواب در ویلا
طراحی اتاق خواب در ویلا

آشپزخانه:

از دیگر فضاهای اصلی در معماری ایرانی می توان به آشپزخانه ها اشاره کرد. ولی امروزه در فضاهای بسیار کوچک آشپزخانه فضایی است که با دیگر فضاها ادغام شده است. برای مثال گوشه ی نقشه ی معماری یا محل قرارگیری بنای ویلای خود را در نظر بگیرید. با قرار دادن ۴ متر کابینت آشپزخانه و یک کنسول به شکل جزیره می توانید یکی از زیباترین و کاربردی ترین آشپزخانه ها بسازید.

سیتاک طراحی ویلا را به گونه ای برایتان انجام خواهد داد که هیچ کسری و کمبودی را حس نکنید و در عین حال بتوانید از کلیه فضاها بر اساس کاربری تعریف شده یا کاربری چند گانه استفاده نمایید. اختصاص کابینت آشپزخانه با طراحی خاص حتی برای متراژ های کم از نیازهای امروز معماری ایران است. شما می توانید با کمی خلاقیت از کابینت هایی با ظرفیت بالا استفاده نمایید.

امروزه کابینت های آشپزخانه دیگر محلی برای نگهداری ظرف و ظروف نیستند. شما می توانید با استفاده از یراق آلاتی که به سبک های روز جهان طراحی شده اند فضاهای مهمی در آشپزخانه خود بسازید که با کمترین حجم ممکن بیشترین کارایی را برایتان داشته باشند.

سرویس بهداشتی:

سرویس های بهداشتی نیز از این قاعده جدا نیستند. در کنار حمام میهمان می توان سرویس بهداشتی را نیز طراحی و اجرا کرد. معمولاً ۲ تا ۴ متر مربع برای سرویس بهداشتی کافی است. شما می توانید در سرویس بهداشتی کوچک ویلای کوچک خود، هم از سرویس ایرانی استفاده نمایید و هم سرویس فرنگی را نصب نمایید.

سیتاک با اختصاص فضای ۵/۵ متر مربعی می تواند ۳ عنصر اصلی در سرویس بهداشتی را جانمایی کند. توالت ایرانی، سرویس فرنگی و روشویی ۳ عنصر اصلی در سرویس بهداشتی هستند. تا اینجا به چیزی حدود ۶۵ متر مربع فضای داخلی نیاز داریم. برای طراحی و ساخت این متراژ ویلای لاکچری شما به چیزی حدود ۱۰۰ میلیون تومان نیاز خواهید داشت.

سیتاک مشاور، طراح و مجری ایده های برتر در طراحی ویلا برای سراسر کشور است

طراحی آشپزخانه در ویلا
طراحی آشپزخانه در ویلا
سرویس بهداشتی ویلا
سرویس بهداشتی ویلا

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸      

امیدوارم که این مقاله هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشه و به کمکش تونسته باشید جواب سوالتون رو پیدا کنید. در صورتی که در رابطه با این مطلب سوال یا مشکلی داشتید در بخش دیدگاه‌ها اعلام کنیددر ضمن برای حمایت از ما این مطلب رو لایک کنید و امتیاز بدید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *