عرف درصد در مدیریت پیمان ساختمان

طراحی و اجرای ویلا به روش پیمان

اجرا به روش مدیریت پیمان
اجرا به روش مدیریت پیمان

مدیریت پیمان از جمله روش های بسیار عالی برای اجرای پروژه های ساختمانی است. از اولین سوالاتی که کارفرمایان محترم در هنگام عقد قرارداد مدیریت پیمان، می پرسند این است که عرف درصد در مدیریت پیمان چقدر است؟ خوب این درصد دقیقاً حق الزحمه ای است که مدیر اجرایی پروژه برای اجرای آیتم های مورد توافق در قرارداد، دریافت خواهد کرد.

بنابراین وابسته به اینکه حجم کار اجرایی چقدر باشد و همینطور نوع قراردادی که منعقد می شود، درصد مدیریت پیمان کاملاً متفاوت خواهد بود. امروز سعی داریم در این مقاله در مورد درصد های متعارف مدیریت پیمان در پروژه های مختلف صحبت کنیم. امیدواریم مورد توجه شما قرار گیرد. با سیتاک همراه باشید.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

اجرای شهرک مسکونی به روش پیمان

اجرا به روش مدیریت پیمان
اجرا به روش مدیریت پیمان

مدیریت پیمان در پروژه های ساختمانی:

اگر قصد دارید تا نوسازی ملک کلنگی خود را از طریق قرارداد مدیریت پیمان واگذار نمایید می بایست چند نکته ی اساسی را بدانید. اول اینکه قرارداد مدیریت پیمان دارای بخش ها و ضوابطی است که شما به عنوان کارفرما می بایست با آنها آشنایی کامل داشته باشید. دوم اینکه به دلیل بزرگی کار و زمانبر بودن آن درصد مدیریت پیمان بین ۱۲ الی ۱۸ درصد می باشد.

البته این درصد به موارد زیادی بستگی دارد که قابل توافق و تفاهم است. اگر می خواهید شرکت های دارای رزومه و با کیفیت را برای نوسازی ساختمان خود استخدام نمایید، باید شرح کاملی از خواسته های خود را مشخص نمایید. با مشخص شدن نوع اجرا و اینکه مدیر پیمان چه اختیاراتی در اجرای پروژه ی ساختمانی دارد، درصد مدیریت پیمان متفاوت می باشد.

نوع سازه نیز در تعیین درصد مدیریت پیمان موثر است. سازه های فلزی با درصد مدیریت پیمان کمتر و سازه های بتنی با درصد مدیریت پیمان بیشتری قرارداد خواهند شد. نوع نمای ساختمان شما نیز بر روی عدد درصد مدیریت پیمان تاثیر گذار است.

اینکه نمای ساختمان شما نمایی ساده است یا نمایی با پیچ و خم های زیاد روی درصد مدیریت پیمان تاثیر گذار خواهد بود. زیرا زمان اجرای پروژه را تغییر می دهد. به طور کلی اگر پروژه ی شما زمان بیشتری را از مجری بگیرد، درصد مدیریت پیمان بیشتری را می بایست پرداخت نمایید.

این امر برای هزینه ها برعکس می باشد. اگر هزینه های پروژه ی شما خیلی بالا باشد، درصد مدیریت پیمان کم خواهد شد. اگر هزینه های پروژه در مقایسه با پروژه های مشابه، متوسط رو به پایین باشد، درصد مدیریت پیمان بیشتر خواهد شد.

تنها با برقرار کردن تعادل است که اجرای پروژه های ساختمانی به روش مدیریت پیمان برای مجری صرفه اقتصادی خواهد داشت. زیرا تمام مسئولیت ها بر عهده ی مجری است، آنهم در مقابل دریافت درصدی از هزینه های اجرایی پروژه ی شما.

اجرای پروژه های مسکونی به روش پیمان

اجرا به روش مدیریت پیمان
اجرا به روش مدیریت پیمان

مدیریت پیمان در اجرای ویلا:

اگر قصد طراحی ویلا برای زمین خود را دارید باید بدانید که می توانید با درصد بسیار متعارف قرارداد اجرا را به روش مدیریت پیمان منعقد نمایید. پروژه های ساخت ویلا به دلیل اینکه خیلی زمانبر نیستند و همینطور هزینه های نسبتاً خوبی دارند، برای مجریان و پیمانکاران بیشتر صرف دارد، که با عدد های متناسب تری هم فرایند اجرا را انجام دهند.

با توجه به اینکه مدت زمان اجرای پروژه ویلایی ۴ الی ۶ ماه است، مجریان محترم عدد درصد بین ۱۵ الی ۲۲ درصد را لحاظ می کنند. شما نیز برای هزینه هایی مطابق با نیازها و خواسته های خود این درصد را پرداخت می نمایید.

یادتان باشد برای پروژه های بازسازی ویلایی نیز می بایست حداقل ۲۰ % بابت هزینه های مدیریت پیمان به مجری پروژه پرداخت نمایید. پرداخت هزینه های مدیریت پیمان از جانب شما، تمام مسئولیت های اجرایی و همینطور تحویل پروژه در راس زمان مقرر را موجب می شود. بنابراین اگر پروژه ی خود را به روش مدیریت پیمان برای ساخت واگذار می کنید، در خاطر داشته باشید که مهمترین وظیفه ی شما این است که در زمان های مشخص شده در قرارداد، پرداخت ها را انجام دهید.

اجرای پروژه ویلایی به روش پیمان

اجرا به روش مدیریت پیمان
اجرا به روش مدیریت پیمان

مدیریت پیمان به همراه خرید متریال ها:

اگر در قرارداد های مدیریت پیمان، قید کنید که خرید متریال ها بر عهده ی مجری یا مدیر پیمان می باشد، درصد حق الزحمه ی مدیریت پیمان را تغییر داده اید. معمولاً قراردادهایی که در آن مجری ملزم به خرید متریال ها می شود با درصدی برابر ۸ الی ۱۶ درصد می باشد. زیرا مجریان محترم در قراردادهایی با الزام خرید متریال می توانند از ارتباطات خود استفاده نمایند و متریال ها را زیر قیمت بازار تهیه کنند.

این در حالی است که حداکثر می توانند برابر با قیمت بازار و با ذکر استعلام از سوی کارفرما خرید ها را انجام دهند و برایتان فاکتور نمایند. یعنی اگر شما به عنوان کارفرما بخواهید همان لیست متریال ها را خرید کنید، می بایست به همان میزانی که مجری برایتان فاکتور کرده است هزینه کنید، نه بیشتر.

اگر در قرارداد اجرا خرید متریال ها با خود شما باشد، بهتر است روی عدد مدیریت پیمان چانه زنی نکنید. زیرا قرار است کار با کیفیت را در زمان مقرر تحویل بگیرید. مطمئناً هیچیک از همکاران به اعتبار برند خود لطمه ای وارد نمی کنند و در کیفیت اجرای پروژه اخلالی وارد نمی کنند ولی مهم است که برای مجری یا مدیر پیمان چند درصد به عنوان سود تمام شده در اجرای پروژه باقی بماند.

اگر واقعاً قصد دارید تا اجرای پروژه ی شما توسط گروه ها و شرکت های تخصصی انجام شود و پس از اجرا مشکلی نداشته باشید، بهتر است منصفانه و از روی منطق درصد مدیریت پیمان را توافق نمایید. درصد مدیریت پیمان برای پروژه های بازسازی ساختمان حداقل ۲۰ درصد می باشد.

شرکت سیتاک طراح، مشاور و مجری پروژه های ساختمانی نوسازی، بازسازی ساختمان و ساخت ویلا به روش مدیریت پیمان است.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

امیدوارم که این مقاله هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشه و به کمکش تونسته باشید جواب سوالتون رو پیدا کنید. در صورتی که در رابطه با این مطلب سوال یا مشکلی داشتید در بخش دیدگاه‌ها اعلام کنیددر ضمن برای حمایت از ما این مطلب رو لایک کنید و امتیاز بدید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *