وظایف مجری در قرارداد مدیریت پیمان (بخش دوم)

وظایف مجری در مدیریت پیمان
وظایف مجری در مدیریت پیمان

در مقاله قبلی توضیح داده شد که یک مجری در قراردادهای مدیریت پیمان وظایف متعددی دارد. بیشتر از آنکه شرح وظایف مجریان محترم در قراردادهای مدیریت پیمان مهم باشد، مسئولیت های آنها مهم است. مسئولیت اجرای با کیفیت پروژه که ماهیت یک قرارداد مدیریت پیمان است. به طور کلی مجری در اینگونه قراردادها که صرفاً برای اجرای فعالیتی عمرانی منعقد می شود، وظیفه دارد تا کل پروژه را بر پایه هزینه ها، زمانبندی در اجرا و کیفیت اجرایی مدیریت نماید.

دقیقاً به همین خاطر است که واژه مدیریت پیمان به این قراردادها اطلاق می شود. شما به عنوان کارفرما انتظار دارید که اولاً بر اساس بودجه ی خود، عملیات اجرایی انجام شود و ثانیاً طبق زمانبندی و کیفیتی که به شما وعده داده شده، پروژه را تحویل شما گردد. در حقیقت وظایف مجریان محترم چیزی جز این نخواهد بود.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

وظایف مجری در مدیریت پیمان
وظایف مجری در مدیریت پیمان

۱ – مدیریت زمانی پروژه:

یکی از مهمترین وظایف مجری در قرارداد مدیریت پیمان این است که اولاً برآورد دقیق و حساب شده ای از زمان اجرای پروژه ارائه نماید و در مرحله ی دوم بر اساس همان زمانبندی که اعلام کرده است، پروژه را به اتمام برساند. برای ارائه برآورد زمانی اجرای پروژه اولین و مهمترین فاکتور، داشتن تجربه ی کار اجرایی است.

شرکت سیتاک با سالها تجربه در اجرای پروژه های ساختمانی به صورت مدیریت پیمان زمانبندی دقیق و مشخصی برای اجرای هر پروژه ارائه می نماید. مجریان محترم می بایست بر اساس بخش های مختلف اجرایی یک پروژه، به صورت جداگانه زمان اجرا را محاسبه نمایند و در آخر این مدت زمان اجرایی در هر بخش را با یکدیگر جمع کنند و به کارفرما ارائه نمایند.

 سیتاک در برآورد زمانی اجرای پروژه معمولاً ۱۰ % تلرانس رو به بالا را محاسبه می نماید. به عنوان مثال اگر پروژه ای به جهت بازسازی ساختمان در ۴۵ روز کاری برآورد زمانی می شود، سیتاک ۵۰ روز کاری را به عنوان زمان تحویل پروژه به کارفرما اعلام می کند. همانطور که می دانید در پروژه های اجرایی ممکن است به دلایل مختلف، اجرای پروژه به تعویق بیفتد.

دقیقاً وظیفه مجری در این بخش همین است که بتواند با درایت، پیش بینی های لازم را انجام دهد و حدالامکان از هدر رفت زمان کار جلوگیری نماید. معمولاً کارفرما دوست دارد پروژه ای که به صورت قرارداد مدیریت پیمان به شخص یا شرکتی واگذار کرده است، زودتر از موعد مقرر تحویل داده شود. حتماً به عنوان مجری به این خواسته ی کارفرمایان محترم توجه نمایید.

وظایف مجری در مدیریت پیمان
وظایف مجری در مدیریت پیمان

۲ – مدیریت هزینه های پروژه:

معمولاً در نمونه قرارداد مدیریت پیمان ذکر خواهد شد که مجری امین کارفرما است. بنابراین هم به لحاظ شرعی و هم به لحاظ قانونی وظیفه دارد تا هزینه های مترتب در اجرای پروژه را مدیریت نماید. هزینه های اجرایی که بر اساس آن تمامی حق و حقوق مجری، از سوی کارفرما پرداخت می شود عبارت اند از:

  • اجرت تمامی اکیپ های اجرایی در بخش های مختلف مانند تاسیسات، کناف کار، گچکار، کابینت ساز، نقاش و …
  • هزینه های مربوط به حمل و نقل پروژه که شامل حمل متریال ها تا کارگاه و حمل نخاله های ساختمانی از کارگاه به محل های دیگر می باشد.
  • هزینه خرید متریال های مصرفی و مورد نیاز پروژه که شامل مصالح ساختمانی، شیرآلات، چوب و MDF ، تجهیزات روشنایی و رنگ می شود.
وظایف مجری در مدیریت پیمان
وظایف مجری در مدیریت پیمان

قرارداد با پیمانکاران:

مجریان محترم وظیفه دارند تا در هر بخش قراردادی جداگانه از سوی کارفرما با پیمانکاران جزء منعقد کنند که در آن هزینه های اجرایی مربوط به آن بخش و متراژ کار در همان بخش به صورت شفاف و کامل ذکر شده باشد. این امر بسیار ضروری است. زیرا شفافیت مالی ایجاد می کند و باعث اعتماد بیشتر کارفرما به مجری و تیم اجرایی خواهد شد.

از این گذشته مجریان محترم می بایست با پیمانکارانی قرارداد ببندند که هم به لحاظ کیفی در درجه بندی خوبی قرار داشته باشند و هم به لحاظ دریافت اجرت و هزینه های اجرایی کمی پایین تر از سایر همکاران خود باشند. اینکار سخت است ولی در صورت انجام آن رضایت کارفرما تضمین شده خواهد بود. در پروژه های طراحی ویلا این امر بسیار گسترده تر خواهد بود زیرا پروژه ی ساخت ویلا پروژه ای بزرگ محسوب می شود و پیمانکاران زیادی را درگیر می نماید.

وظایف مجری در مدیریت پیمان
وظایف مجری در مدیریت پیمان

حمل و نقل پروژه:

هزینه های مربوط به حمل و نقل در کارگاه نیز قابل استعلام است. یعنی کارفرما می تواند در هر زمان که صلاح بداند هزینه های لیست شده از سوی مجری را چک کند. معمولاً در قراردادهای مدیریت پیمان تنها ۵ درصد از کل هزینه ها مربوط به هزینه های حمل و نقل خواهد بود. معمولاً هزینه های جاری کارگاه مانند غذای پرسنل شاغل در پروژه و هزینه بیمه نامه مسئولیت نیز در این بخش گنجانده می شود.

وظایف مجری در مدیریت پیمان
وظایف مجری در مدیریت پیمان

خرید متریال ها:

در خرید متریال ها نیز که مهمترین بخش مدیریت مالی پروژه است، همین اتفاق خواهد افتاد. یعنی مجری به نمایندگی از کارفرما خرید متریال ها را انجام میدهد و به کارفرما، اختیاری مبنی بر استعلام قیمتها را اعطا می کند. کارفرما می بایست بتواند در هر لحظه از اجرای پروژه کلیه فاکتورها را چک و حتی استعلام نماید. در صورتی که خطایی در جابجایی قیمتها از سوی مجری سر زده باشد، کارفرما می تواند قرارداد را به صورت یکطرفه فسخ، و از مجری طلب خسارت نماید.

 در عین حال برای جلوگیری از بروز اشتباهات رایج پیشنهاد می دهیم که کارفرما یک نفر ناظر به عملیات اجرایی را به مجری معرفی نماید. این فرد می تواند همزمان با خرید متریال ها همراه مجری باشد و کل پروسه خرید متریال ها را کنترل کند. از طرفی سلیقه کارفرما در خرید متریال ها شرط اصلی است. بنابراین کارفرما می تواند یا خودش یا یک نفر را برای انتخاب متریال های نهایی با مجری همراه نماید.

معمولاً برای خرید متریال هایی نظیر شیرآلات بهداشتی یا کاشی و سرامیک، خانواده ی کارفرما برای انتخاب همراه مجری خواهند بود. به طور حتم مجریان محترم نیز با صبر و حوصله اقدام به خرید متریال های گوناگون می کنند، به صورتی که سلایق همه ی افراد خانواده تامین شده باشد.

شرکت سیتاک مشاور، طراح و مجری پروژه های ساختمانی به صورت مدیریت پیمان در سراسر کشور

وظایف مجری در مدیریت پیمان
وظایف مجری در مدیریت پیمان

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

امیدوارم که این مقاله هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشه و به کمکش تونسته باشید جواب سوالتون رو پیدا کنید. در صورتی که در رابطه با این مطلب سوال یا مشکلی داشتید در بخش دیدگاه‌ها اعلام کنیددر ضمن برای حمایت از ما این مطلب رو لایک کنید و امتیاز بدید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *