چگونه شرکت مناسبی برای مدیریت پیمان انتخاب کنیم؟

ویلای اجرا شده به روش مدیریت پیمان

همانطور که میدانید مدیریت پیمان یکی از روش های بسیار عالی برای ساخت پروژه های ساختمانی است. اگر پروژه ای دارید که میخواهید آنرا طراحی و اجرا نمایید حتماً می بایست یا خودتان دست بکار شوید یا از شرکت ها و گروه های تخصصی در زمینه ساختمان استفاده نمایید. اگر خودتان بخواهید مدیر پیمان فعالیت عمرانی پروژه خود باشید هم باید اطلاعات اولیه اجرایی در بخش های مختلف را داشته باشید و هم باید بتوانید با اکیپ ها و گروه های جزء پیمانکار سر و کله بزنید.

دقیقاً به این دلیل که نظارت بر کار گروه های اجرایی کمی سخت است و زمان و هزینه زیادی برای کارفرما دارد، گزینه ی مناسب در روش اجرا مدیریت پیمان می شود. شرکت سیتاک امروز قصد دارد تا نکاتی را بیان کند که به شما کمک میکند راحت تر بتوانید مدیر پیمان پروژه خود را انتخاب کنید. با سیتاک همراه باشید.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

نمای بیرونی اجرا شده ی ویلای مدرن به روش مدیریت پیمان

جستجو در اینترنت:

اگر هیچ سر رشته ای از فعالیت های اجرایی مورد نظر در پروژه های عمرانی خود ندارید و حتی تا به حال هیچ ارتباطاتی در این زمینه را تجربه نکرده اید، بهترین گزینه استفاده از گوگل است. شما می توانید شرکت های فعال در زمینه مدیریت پیمان را از طریق جستجو در گوگل پیدا کنید و با آنها وارد مذاکره شوید.

روزانه بسیاری از پروژه های ساختمانی از طریق جستجو در اینترنت تبدیل به قرارداد می شوند. برای استفاده از این روش می بایست ابتدا نمونه کارهای شرکت های پیشنهاد شده توسط گوگل را بررسی نمایید. سپس با آنها ارتباط برقرار کنید و از هزینه های مدیریت پیمان در پروژه ی خود مطلع شوید. سپس با مراجعه به شرکت هایی که گزینش کرده اید، قرارداد مدیریت پیمان خود را عقد نمایید. پس از عقد قرارداد کار اجرایی آغاز خواهد شد.

یادتان باشد استفاده از اینترنت و جستجوی شرکت های مناسب نیاز به اطلاعات قبلی در این زمینه دارد. در غیر اینصورت ممکن است با انتخاب اشتباه متضرر شوید و هزینه های زیادی هم به لحاظ مالی و هم در مدت زمان اجرای پروژه متحمل شوید. پیشنهاد می دهیم ابتدا مشاوره های رایگان را دریافت کنید و اطلاعات حداقلی خود را افزایش دهید. در این صورت مطمئن خواهید بود که کلاه سرتان نمیرود.

پروژه در حال اجرا به روش مدیریت پیمان

استعلام درصد مدیریت پیمان:

یکی از کارهایی که به عنوان کارفرما می بایست انجام دهید این است که شرکت های مورد نظر را به لحاظ درصد مدیریت پیمان با یکدیگر مقایسه نمایید. در ابتدا و با شنیدن عدد درصد هر شرکت ممکن است انتخاب نهایی آسان به نظر برسد ولی در حقیقت اینگونه نیست. هر شرکتی با توجه به رزومه و نمونه کارهایی که تا به حال انجام داده است ممکن است درصد متفاوتی برای مدیریت پیمان پروژه شما اعلام نماید.

شما می بایست بر اساس کیفیت اجرایی شرکت ها و گروه های تخصصی و لیست خدماتی که برای شما در اجرای پروژه انجام می دهند انتخاب را انجام دهید. این مرحله از کار شما ممکن است حساس ترین بخش کار شما باشد. درصد مدیریت پیمان در پروژه های مختلف می تواند متفاوت نیز باشد. به عنوان مثال برای ساخت ویلا درصد مدیریت پیمان کاملا متفاوت است با بازسازی ساختمان. این نکته را در خاطر داشته باشید.

لیست خدماتی که شرکت های مختلف برای شما انجام می دهند بسیار مهم است. اگر قرار باشد شرکتی را با درصد مدیریت پیمان پایین تر انتخاب نمایید ولی خودتان حسابداری و مدیریت پروژه را به صورت عملی انجام دهید هیچ سودی نخواهد داشت. شرکت های بسیاری هستند که از صفر تا ۱۰۰ کار شما را انجام می دهند و بسیار شسته و رفته از پس اجرای با کیفیت شما بر می آیند. برای انتخاب همچین شرکتی ممکن است لازم باشد درصد بیشتری نیز پرداخت نمایید. شما  می توانید برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان سیتاک تماس بگیرید.

پروژه در حال اجرا به روش مدیریت پیمان

بررسی قراردادهای مدیریت پیمان:

یکی دیگر از وظایف مهم شما برای انتخاب مدیر پیمان این است که نوع قراردادهای این بخش را مطالعه نمایید. همانطور که  می دانید در نهایت و پس از انتخاب آخر می بایست قرارداد مدیریت پیمان را امضا نمایید. بهتر است قبل از آنکه به این نقطه برسید چند نمونه از قراردادهای مدیریت پیمان را بررسی نمایید.

حتماً بخش وظایف مجری به عنوان مدیر پیمان را به دقت مطالعه کنید. شما باید دقیقاً خواسته های خود را در متن قرارداد و در شرح وظایف مدیر پیمان ببینید. نگران نباشید. هر قراردادی قابل اصلاح شدن است. بنابراین اگر موضوعی در قرارداد مورد درخواست شماست ولی در قرارداد وجود ندارد می توانید از شرکت مورد نظر بخواهید که آنرا در قرارداد شما بگنجاند.

نکته ی دیگری که در قرارداد مدیریت پیمان لازم است به آن توجه نمایید این است که مسائل مالی را به دقت بررسی کنید. اولاً برآورد شرکت مورد نظر شما به عنوان مدیر پیمان از کل پروژه چقدر است؟ و ثانیاً شرح پرداخت های شما و سر رسید هر پرداخت چگونه است؟

این بخش از قرارداد بسیار مهم است. زیرا ملاک عمل پروژه اجرایی خواهد بود. شما می توانید با هر صورت وضعیت قرار نمایید و درصد مشخصی از کل مبلغ قرارداد را پرداخت نمایید. برای این منظور می بایست ناظری بر عملیات اجرایی را به مجری معرفی نمایید تا بتواند فعالیت انجام شده و میزان پیشرفت پروژه را تایید نماید. شما نیز بر اساس میزان پیشرفت پروژه و کیفیت اجرا پرداخت ها را راس زمان مقرر انجام می دهید.

پروژه در حال اجرا به روش مدیریت پیمان

به حق فسخ توجه نمایید:

در قرارداد های مدیریت پیمان یکی از بخش ها حق فسخ قرارداد است. شما در این بخش می توانید مراجع قانونی را اصلح به رسیدگی به شکایات احتمالی در نظر بگیرید. وجود حکم در قرارداد نیز می تواند راهگشا باشد. به این صورت که حکم مورد توافق برای طرفین می تواند به موضوع اختلاف داوری نماید. هم شما و هم مجری نیز نظر نهایی حکم قرارداد را می پذیرید.

توجه داشته باشید اگر مجری وظایف خود را به درستی انجام دهد و شما در پرداخت ها دچار مشکل شوید حق فسخ به صورت خودکار با مجری خواهد بود. بنابراین تا زمانی که ایراد و اشکالی در کار مجری پیدا نکردید نمی توانید پرداخت ها را معلق نمایید. این نکته در بسیاری از قراردادها به ضرر کارفرما شده است. ولی شما در حال حاضر از آن اطلاع دارید.

یادتان باشد هیچ قراردادی بدون دلیل نمی تواند فسخ شود. پس اگر میخواهید قرارداد مدیریت پیمان پروژه ی خود را فسخ نمایید می بایست دلیل محکمه پسندی برای آن داشته باشید. در غیر این صورت می بایست به لحاظ مالی از خجالت مجری در بیایید و اصطلاحاً مجری را راضی نمایید. خلعیت مجری تنها به دلیل عدم اجرای با کیفیت یا عدم تعهد به زمانبندی اجرای پروژه با ثبت اخطارهای کتبی مجاز خواهد بود.

در هر صورت این شمایید که می بایست مجری پروژه خود را به روش مدیریت پیمان انتخاب نمایید. اگر با چشم باز در این زمینه عمل نمایید در حین اجرا مشکلات کمتری خواهید داشت. سیتاک امیدوار است با مشاوره های صحیح و کاربردی در این زمینه بتواند آرامش شما در قراردادهای مدیریت پیمان را تضمین نماید. زمینه های فعالیت شرکت سیتاک در قراردادهای مدیریت پیمان کلیه فعالیت های اجرایی در پروژه های ساختمانی اعم از ساختمان های مسکونی، پروژه های اداری و اجرای مراکز خرید و تفریحی و رفاهی می باشد.

مراحل آغازین پروژه ویلایی

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

امیدوارم که این مقاله هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشه و به کمکش تونسته باشید جواب سوالتون رو پیدا کنید. در صورتی که در رابطه با این مطلب سوال یا مشکلی داشتید در بخش دیدگاه‌ها اعلام کنیددر ضمن برای حمایت از ما این مطلب رو لایک کنید و امتیاز بدید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *