چیلر

مشاوره و فروش انواع چیلر های صنعتی در ظرفیت های متنوع

چیلر چیست؟

چیلر دستگاهی است که با استفاده از آب قابلیت خنک کنندگی در مصارف صنعتی و خنک کاری هوا را دارد. آب معمولاً بر اساس سیکل چرخشی و در درون یک مبدل حرارتی جریان دارد. در واقع دستگاهی است که آب سرد با دمای پایین را برای مصارف صنعتی یا تهویه مطبوع فراهم می کند. معمولاً بر اساس نوع کاربرد به چیلر تراکمی و چیلر جذبی تقسیم بندی می شود.

 • چیلر جذبی

 • خرید چیلر جذبی

 • قیمت چیلر تراکمی

 • فروش چیلر

در دستگاه های بزرگ تهویه مطبوع معمولاً سرمای تولید شده به صورت مستقیم استفاده نمیشود. زیرا بسیار پر هزینه می باشد. بلکه بجای خنک کردن مستقیم اتاق، در یک مخزن آب را خنک کرده. و برای تهویه هوای اتاق به یک مبدل حرارتی مانند فن کوئل یا هواساز منتقل می کنند.

انواع چیلر

چیلر ها به ۲ دسته تراکمی و جذبی تقسیم بندی می شوند. چیلر های تراکمی بر اساس انرژی الکتریکی کار می کنند. و چیلرهای جذبی بر اساس انرژی حرارتی باعث ایجاد برودت و سرما می شوند. این تقسیم بندی به گونه ی دیگری نیز انجام می شود که بر اساس شکل خنک شدن ماده مبرد است. چیلر های آب خنک، چیلرهای هوا خنک و چیلرهای تبخیری در این دسته بندی قرار می گیرند. خرید دستگاه های تهویه مطبوع و … امری مهم تلقی می گردد که باید به آن در نوع چیلر توجه نمود.

اجزای اصلی چیلر تراکمی

 • کمپرسور: کمپرسور نسبت به ظرفیت و طراحی دستگاه می تواند از نوع رفت و برگشتی، مارپیچی، گریز از مرکز و در برخی موارد حلزونی باشند.

 • کندانسور: کندانسور بسته به مدل، طراحی و ظرفیت دستگاه می تواند از نوع آبی یا هوایی باشد. کندانسور آبی معمولاً از نوع پوسته و لوله و یا صفحه ای می باشد و جهت تبادل حرارتی آب با مبرد و تامین آب سرد، نیاز به یک برج خنک کننده می باشد. که به تاسیسات آن اضافه می گردد. کندانسورهای هوایی در دو نوع طراحی می گردند. در نوع اول، کندانسور از چیلر جدا بوده و در فضایی که با هوای آزاد در ارتباط داشته باشد نصب می گردد. و در نوع دوم، کندانسور بر روی بدنه دستگاه نصب می گردد. که در این صورت دستگاه باید در فضای آزاد نصب گردد.

 • شیر انبساط: شیر انبساط بسته به طراحی آن می تواند از نوع ترموستاتیک ، فشاری و یا الکترونیک باشد.

 • اواپراتور: اواپراتور می تواند از نوع پوسته و لوله، پوسته و کویل و یا صفحه ای باشد و جهت جلوگیری از اتلافات حرارتی بدنه آن عایق می گردد. در خرید تهویه مطبوع و هواساز و … به نکات بالا توجه کنید.

 

چیلر تراکمی

در این دستگاه گاز ابتدا توسط کمپرسور، متراکم می‌گردد. این گاز سپس به کندانسور وارد شده توسط آب یا هوای محیط، خنک شده و به مایع تبدیل می‌گردد. این مایع با عبور از شیر انبساط یا لوله موئین وارد خنک‌کننده (اواپراتور) می‌شود. که در فشار کمتری قرار دارد. این کاهش فشار باعث تبخیر مایع می گردد و در نتیجه مایع سردکننده با گرفتن حرارت نهان تبخیر خود از محیط خنک‌کننده. باعث ایجاد برودت در موادی که با قسمت خنک‌کننده در ارتباط اند می‌گردد. سپس گاز ناشی از تبخیر، به کمپرسور منتقل می‌شود. با عبور بخار با سرعت در یک مسیر هوای کندانسور مکیده می‌شود. خلاء در کندانسور به علت تبدیل بخار به آب و اختلاف حجم بین بخار و آب ایجاد می‌گردد.

ملحقات چیلر تراکمی

در سرمایش با دستگاه چیلر، دستگاه هایی در سیستم مورد نیاز می باشند. تا بتوانند سیستم را تکمیل کنند که شامل اجزای زیر می باشند:

 • پمپ: جهت گردش آب در دو مسیر اواپراتور تا فن کوئل یا هواساز و همچنین کندانسور تا برج خنک کن.

 • برج خنک کن: در دستگاه های دارای کندانسور آبی جهت خنک کردن آب کندانسور بکار می رود.

 • فن کویل یا هواساز: در این سیستم جهت تهیه هوای خنک از آب سرد به یکی از این دو وسیله نیاز می باشد.

 • لوله کشی، وصاله ها و شیرآلات: مبرد مورد استفاده در این دستگاه معولا فریون R134A و R-22,R407C می باشد.

اصول کار چیلر تراکمی

اصول کار دستگاه بدین شکل می‌باشد که سیال مبرد وارد لوله‌ها یا به اصطلاح تبخیر کننده می شود. که در داخل اتاق یا محلی که می‌خواهیم سرد کنیم، گرما از هوای اتاق به سیال مبرد داده می‌شود. و سیال در نتیجه گرفتن گرما تبخیر می‌شود و در عوض درجه حرارت اتاق پایین می‌آید.

 • دمای آب رفت برج خنک کن بایستی ۲۸ درجه سانتیگراد باشد.

 • دمای آب برگشت برج خنک کن بایستی ۵ درجه سانتیگراد با رفت اختلاف داشته باشد.

 • فشار گاز فریون در مکش چیلر تراکمی بایستی ۴۵ تا ۷۵ پی اس آی ورانش ۲۰۰ تا ۲۶۰ پی اس آی باشد با کندانسور آبی.

 • هنگامی که می‌خواهیم گاز تزریق کنیم بایستی شیر سرویس آن را ببندیم.

 • در حالت کارکرد دستگاه تمامی شیرهای آن بایستی باز باشد. مکش – رانش – مایع.

 • برای روشن کردن، ابتدا فن برج سپس پمپ فن کوئل و بعد از آن پمپ برج را روشن می‌کنیم.

 • برای وکیوم کردن بایستی دستگاه خاموش باشد.

 • برای روغن زدن هم بایستی دستگاه خاموش باشد.

 • فشار روغن حداقل PSi 20 بیشتر از درجه فشار مکش باشد.

 • سطح شیشه نشان دهنده مایع مبرد باید صاف و بدون حالت کف زدگی باشد.

 • روغن داخل کمپرسور حدود ۱/۲ سطح شیشه روغن نما باشد و اگر از ۱/۴ سطح شیشه کمتر باشد روغن لازم را تأمین کنید.

 • مقدار اسید برای هر ظرفیت چیلر معادل ۱/۵ کیلوگرم پیشنهاد می‌شود.

 • از گیج قرمز برای فشار زیاد و تست ازت استفاده می‌شود.

 • از گیج آبی (یا سبز) برای فشار کم و وکیوم کردن دستگاه چیلر استفاده می‌شود.

 • در کنار دریا فشار وکیوم بایستس ۱٫۲۹ اینچ جیوه باشد و در تهران ۲۷ اینچ جیوه.

چیلر خانگی

چیلر خانگی از انواع چیلر محسوب می گردد که معمولا بین ۲ تا ۷ تن می باشد. همانطور که از اسمش مشخص است در مصارف خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. خرید چیلر خانگی نیازمند بررسی نیازمندی های شما است پس پیش از خرید حتما با مشاوران ما تماس بگیرید. این دستگاه امروزه بسیار بیشتر از پیش مورد توجه سازندگان و افراد قرار گرفته است در نتیجه همواره به دنبال خرید چیلر خانگی با کیفیت و با دوام می باشند. این دستگاه در برندهای متنوعی عرضه شده است که از برندهای معتبر آن می توان به برند ال جی اشاره نمود.

خرید چیلر

خرید چیلر همانطور که در بالا اشاره شد نیازمند بررسی نکاتی می باشد که باید به آن توجه نمود. شما در خرید چه توقعاتی از چیلر دارید؟ آیا خرید چیلر را به صورت اقتصادی انجام می دهید یا کیفیت مد نظر شما می باشد؟ خرید برای چه مکان و فضایی می باشد؟ خرید چیلر نیازمند تهیه یک چک لیست شخصی پیش از خرید می باشد تا شما با پرکردن ویژگی ها و خواسته هایی که در محیط مورد نظر خود دارید بتوانید در خرید خود دچار اشتباه نشوید. مشاوران سیتاک همواره در کنار شما هستند تا در خرید چیلر، مینی چیلر، اسپیلت و … شما را همراهی و راهنمایی کنند. سیتاک در زمینه بازسازی ساختمان، طراحی نما و طراحی ویلا تخصص داشته و می تواند در پروژه های شما، در کنار شما قرار گیرد.

برای دریافت مشاوره رایگان جهت خرید دستگاه های تهویه مطبوع اعم از، چیلر، چیلر خانگی، مینی چیلر، فن کوئل، داکت اسپیلت، سردخانه های صنعتی، VRV و … با تلفن زیر تماس حاصل فرمایید. همکاران ما بر اساس درخواست و کاربری مورد نیاز شما مناسب ترین سیستم تهویه مطبوع را پیشنهاد می دهند.

 مشاوره و هماهنگی بازدید: ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

نمونه کارها
روال اجرای پروژه
مراحل اجرای چیلر
مشاوره و بازدید رایگان
طراحی سیستم برودتی و حرارتی
ظرفیت سنجی و نیاز سنجی
برآورد هزینه از برند های مختلف
فروش چیلر و ملزومات مورد نیاز
شاسی کشی و کابل کشی
نصب و راه اندازی چیلر
تست فنی و گارانتی و تحویل پروژه
چیلر
چیلر
چیلر
خدمات سیتاک
طراحی ویلا

طراحی کامل نقشه های ویلا با بیش از ۱۰۰ پروژه طراحی شده در کشور

صنایع چوب سیتاک

طراحی و اجرای کلیه خدمات دکوراتیو چوبی اعم از کابینت آشپزخانه و ساخت مصنوعات چوبی

طراحی دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی منزل خود را با شیوه ها و طرح های خلاقانه انجام دهید.

مشاوره در طراحی و ساخت

سیتاک در کنار شماست و در بخش طراحی تا آخرین روز اجرا مشاور شما خواهد بود.

بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان های اداری و مسکونی در سبک های کلاسیک و مدرن تخصص سیتاک است.

دکوراسیون مغازه

ارائه جدیدترین طرح ها برای دکوراسیون مغازه شما بر اساس نوع محصولات و طیف مخاطبان شما در جهت افزایش فروش

مقالات
چیلر
چیلر
تحویل چیلر در ایران چگونه است؟

تحویل چیلر در ایران چگونه است؟ همانطور که می دانید شرکت سیتاک مشاور شما در زمینه تاسیسات تهویه مطبوع (برودتی) است. امروز سیتاک قصد دارد در مورد شرایط تحویل و

ادامه »
چیلر
چیلر
خصوصیات شرکت های مشاوره ای در زمینه چیلر

خصوصیات شرکت های مشاوره ای در زمینه چیلر همانطور که می دانید چیلر یک دستگاه برودتی است که مصارف صنعتی و خانگی دارد. چیلر در دسته تاسیسات برودتی و سیستم

ادامه »
چیلر
چیلر
کدام نوع چیلر را انتخاب کنیم؟

کدام نوع چیلر را انتخاب کنیم؟ قبل از انتخاب چیلر برای ساختمان های مسکونی و همچنین مصارف صنعتی می بایست میزان هوادهی مورد نیاز بر متر مربع کاملاً محاسبه شود.

ادامه »
راه های ارتباطی

۰۲۱-۸۶۰۸۵۶۷۲

۰۹۱۲۶۷۵۲۲۷۹

info@sitakdesign.com

آدرس

تهران، ونک، گاندی شمالی، پلاک ۴، واحد ۳

شنبه تا پنج شنبه

از ساعت ۹ تا ۲۰

۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸ - ۰۹۱۲۶۷۵۲۲۷۹