تعویض کولر آبی با داکت اسپیلت یا مینی چیلر

تعویض کولر آبی با داکت اسپیلت یا مینی چیلر

داکت اسپیلت یا مینی چیلر: یکی از اقدامات اساسی در بازسازی ساختمان سر و سامان دادن به سیستم سرمایش و است. در ساختمان های نوساز یا برج های مسکونی و ساختمان های بلند سیستم های نوین تهویه مطبوع کار می شود. سیستم هایی که در تمام ظرفیت های مورد نیاز و برای انواع متراژ های مسکونی طراحی شده اند و مناسب هستند. اما زمانی که شما تمایل دارید آپارتمان یا محل کار خود را بازسازی نمایید و سیستم سرمایش مطلوب ( مینی چیلر یا داکت اسپیلت ) را جایگزین کولر آبی کنید، کاملا بحث فرق می کند. سیتاک امروز در مورد تعویض سیستم سرمایش بروز با کولر های آبی با شما صحبت می کند. لازم به ذکر است کلیه ی محتوای موجود در مقالات توسط تحریریه سیتاک تهیه شده است.

چرا کولر آبی را باید تعویض کنیم:

حتماً شما هم در مورد معایب کولرهای آبی اطلاعات دقیقی دارید. کولرهای آبی مکانیزم بسیار ساده ای دارند. و سرویس و نگهداری آنها نیز خیلی پرهزینه نمی باشد. ولی راندمان پایین این دسته از کولرها از جمله معایبی هستند که شما را مجاب به تعویض می کنند. مصرف برق و آب بالا نیز مزید بر علت شده است. در فصل گرما هر کولر آبی تقریباً میزان مصرف آب را تا ۳ برابر افزایش می دهد. زمانی که شما نمی توانید سرمایش مطلوب را از کولر آبی انتظار داشته باشید. و میزان مصرف آب و برق اینگونه کولرها نیز بسیار بالا است و تقریباً مقرون به صرفه نیست، عقل حکم می کند که این سیستم قدیمی و ناکارآمد را با سیستم های جدید سرمایشی تعویض کنید.

سوالی که پیش می آید این است که حالا که باید کولر آبی را با سیستم های جدید تعویض کنیم، کدام دستگاه سرمایشی برای شما مناسب تر است؟ جواب این سوال به ۲ عامل اصلی وابسته است. اول اینکه متراژ آپارتمان شما چقدر است؟ و شما چه ظرفیتی از تناژ سرمایشی را نیاز دارید؟ و دوم اینکه برای بازسازی ساختمان و تعویض سیستم سرمایش چقدر بودجه کنار گذاشته اید؟ البته اینکه به لحاظ فنی چه ظرفیتی از سیستم سرمایش مورد نیاز شماست، بسیار مهم است. اگر در مرحله کارشناسی، ظرفیت سنجی مناسب و مطلوبی برای آپارتمان شما انجام شود، دیگر مشکلی برای سرمایش در گرمترین روزهای سال نیز نخواهید داشت.

کولر آبی
کولر آبی

چرا ظرفیت سنجی مینی چیلر یا داکت اسپیلت مهم است؟

فرض کنیم منزل شما ۱۰۰ متر مربع است و شما می خواهید تناژ تبرید سیستم سرمایش جدید را محاسبه کنید. ابتدا تک تک فضاهایی که میخواهید آنها را در تابستان خنک کنید را جداگانه متر کنید. شما به ازای هر ۲۵ الی ۳۰ متر مربع با ارتفاع مسکونی ۳ متر، به ۱ تن تبرید سرمایش نیاز دارید. حال اگر منزل شما ۱۰۰ متر مربع است شما به ۵/۳ تن تبرید واقعی نیازمندید. تناژها و ظرفیت ها در ۲ مدل بر روی دستگاه ها حک می شوند. اول تناژ اسمی است که معمولاً میزان سرمایش واقعی کمتری دارند و تناژ واقعی که سرمایش اصلی خروجی داکت اسپیلت را نمایش می دهد. این طریقه ی حساب برای تناژهای سیستم سرمایش بر اساس ظرفیت واقعی می باشد. در نظر داشته باشید اگر ۵/۳ تن تبرید اسمی برای آپارتمان ۱۰۰ متری خریداری کنید، در فصل گرما جوابگوی سرمادهی مطلوب نخواهد بود.

شما می بایست ۵ تن اسمی دستگاه خرید کنید تا ۵/۳ تن واقعی به شما سرمایش خروجی دهد. کارشناسان تاسیسات سیتاک جهت مشاوره رایگان ظرفیت سنجی همیشه در کنار شما هستند و شما می توانید قبل از خرید داکت اسپیلت یا هر کاری با دریافت مشاوره صحیح و اطلاع دقیق از ظرفیت مورد نیاز و متناسب با متراژ آپارتمان خود، در زمان و هزینه های خود صرفه جویی کنید.

اهمیت توان دستگاه:

داکت اسپیلت: اطلاع دقیق از میزان توان داکت اسپیلت مورد نیاز به شما کمک می کند که اگر تمایل به استفاده از کولر گازی یا اسپیلت را هم داشتید بتوانید بر اساس همان توان مورد نیاز مناسب ترین دستگاه را انتخاب کنید. کولر گازی های نسل جدید هم کم مصرف هستند و هم قابلیت سرمایش و گرمایش را در حالت خروجی دستگاه دارند. شاید بتوان گفت تنها عیب آنها مرکزی نبودن آنها و هوای مصنوعی است که آنها تولید می کنند.

حتماً شما نیز هوای خنک خروجی کولر گازی را تجربه کرده اید. اگر ظرفیت دستگاهی که خریداری می کنید بالاتر از توان مورد نیازتان باشد، هزینه اضافی پرداخت کرده اید و اگر کمتر از توان مورد نیاز دستگاه خریداری نمایید، بدیهی است که بازدهی مطلوب را برای شما نخواهد داشت. این اتفاق برای تمام سیستم های تاسیساتی صدق می کند. فرقی نمیکند شما از چیلر استفاده میکنید یا مینی چیلر یا حتی چیلر خانگی، مهم این است که بر اساس نیازتان دستگاهی با عمر و بازدهی بالا و در عین حال مقرون به صرفه را خریداری نمایید.

از کدام شرکت و کدام برند خرید کنیم؟

برای خرید تجهیزات تاسیساتی ( داکت اسپیلت ) توصیه میکنیم حتماً از یک گروه کارشناسی مشاوره دریافت نمایید. بسیاری از اشتباهات رایج در خرید دستگاه های تاسیساتی به دلیل عدم اطلاعات کافی کارفرما رخ می دهد. جایی که شما کمی هم با غرور رفتار می کنید و از شخص کارشناس مشاوره ای دریافت نمی کنید. به هر حال شما به مرحله خرید داکت اسپیلت مورد نظر رسیده اید. داکت اسپیلت، مینی چیلر یا چیلر خانگی با دیگر دستگاه های سرمایشی فرقی نمی کند. مهمترین نکته در خرید اطمینان داشتن از کیفیت برند مورد نظر است.

در صنعت تاسیسات و سیستم های تهویه مطبوع شرکت های زیادی با یکدیگر در حال رقابت هستند و هر شرکتی نیز مشتری های خود را دارد. بعضی برندها با تبلیغات تلویزیونی سعی در جذب مشتریان خود دارند، بعضی شرکت ها نیز سعی می کنند با تخفیفات بالا روی قیمت داکت اسپیلت ها مشتری جذب کنند. در این بین شرکت هایی نیز وجود دارند که تلاش می کنند با خدمات رسانی به مشتریان فعلی خود، هم وفاداری مشتریان خود را بالا ببرند و هم به تعداد مشتریان وفادار خود اضافه کنند. حال شما می بایست ابتدا به دنبال کیفیت عالی و سپس خدمات پس از فروش مطلوب و در نهایت قیمت ارزان باشید و این موارد را در اولویت های انتخاب دستگاه قرار دهید.

چیلر
چیلر

کانال کشی جدید:

عموماً برای اینکه بتوانید از حداکثر ظرفیت داکت اسپیلت خریداری شده استفاده کنید، می بایست کانال کشی جدیدی انجام دهید. کانال کشی خیلی هزینه بر نیست ولی لازم است. زیرا مسیر هوای خنک تا اتاق ها را تعیین می کند و هر چه این مسیر از یونیت داخلی تا خروجی کانال و دریچه کمتر باشد، کیفیت هوادهی نیز بالا خواهد رفت. بنابراین زمانی که صحبت از کانال کشی جدید می شود یعنی شما می بایست کانال کولر قبلی را جمع کنید و دوباره از مسیر جدید که حتماً کارشناسان سیتاک آنرا به دقت بررسی و تعیین میکنند، کانال کشی مجدد را انجام دهید. معمولاً در هنگام تعویض سیستم سرمایش بازسازی ساختمان نیز انجام می شود. به هر حال شما تخریب خواهید داشت و این امر اجتناب ناپذیر است.

سیتاک در هنگام تعویض سیستم سرمایش پیشنهاد می دهد طرحی را نیز برای بازسازی آپارتمان خود تهیه کنید. در واقع با یک تیر ۲ نشان بزنید.

کانال کشی چیلر
کانال کشی چیلر

سرویس و نگهداری و گارانتی دستگاه:

امروزه تمامی سیتم های سرمایشی و تهویه مطبع مانند چیلر، مینی چیلر و دستگاه های خانگی و صنعتی دارای گارانتی و ضمانت می باشند. هر برند بنا به جایگاه خود و در تلاش برای حفظ مشتریانش مدت زمان مشخصی را برای گارانتی خود دستگاه و همچنین کمپرسور دستگاه ارائه می کند. شما می بایست از شرکت های ارائه دهنده سرویس های سرمایشی بخواهید که به شما قرارداد های سرویس و نگهداری ارائه کنند.

این امر، امری است کاملاً تخصصی که از پس تعمیرکاران ساده محلی بر نمی آید. متخصصان سیستم های تاسیساتی در شاخه تهویه مطبوع و سرمایش طبق بازه های زمانی تعریف شده در قرارداد به محل آپارتمان شما مراجعه می کنند و دستگاه داکت اسپیلت یا هر دستگاه دیگری که خریداری کرده باشید را بازبینی، شستشو و سرویس می کنند. این عمل اگر از طرف آنها انجام نشد، خود شما تماس بگیرید و تقاضای خود را ثبت کنید. سرویس و بازبینی های دوره ای بسیار به طول عمر دستگاه شما کمک می کند.

سیتاک ارائه دهنده تمامی خدمات سیستم های تاسیساتی و تهویه مطبوع اعم از فروش و خدمات پس از فروش از کلیه برندهای مطرح دنیا می باشد.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :