۹ راهکار استفاده صحیح از دستگاه های تهویه مطبوع

۹ راهکار استفاده صحیح از دستگاه های تهویه مطبوع

۹ راهکار استفاده صحیح از دستگاه های تهویه مطبوع

اگر شما نیز در منزل یا محل کار خود از سیستم های یکپارچه تهویه مطبوع استفاده می کنید با سیتاک همراه باشید تا نکاتی در مورد استفاده صحیح از این سیستم ها را مرور کنیم. یکی از دغدغه های اصلی برای استفاده از سیستم های تهویه مطبوع هزینه های ناشی از مصرف انرژی است. با توجه به برخی برآوردها برای بسیاری از خانه ها که در مناطق آب و هوایی گرم واقع شده اند (مناطق مرکزی و جنوبی ایران)، تهویه مطبوع با استفاده از برق، بیشتر از هر سیستم دیگری (تا ۷۰ درصد) هزینه ها را بالا می برد. امروز راهکارهای صرفه جویی در مصرف انرژی بویژه زمانی که از سیستم تهویه مطبوع استفاده می کنید را مرور می کنیم. با سیتاک همراه باشید تا بدانید چطور صورت حساب های کمتری در مصرف برق دریافت کنید.

۱ – دستگاه هایی در حد نیاز سرمایشی خود خرید کنید:

این باور که همیشه دستگاه های تهویه مطبوع بزرگتر بخرید زیرا آنها بهتر هستند را ترک کنید. اغلب مردم با فرض اینکه دستگاه بزرگتر عملیات خنک کردن هوا و تهویه مطبوع را سریعتر انجام می دهد، تمایل به خرید دستگاه های برودتی بزرگتر دارند. در حالی که دمای آسایش برای محل مورد استفاده از چیلر یکسان است. اگر دستگاهی در حد و اندازه های مورد نیاز نیز خرید کنید، همان دمای آسایش را برای شما فراهم می کند. با این تفاوت که برای چیلر هایی با ظرفیت بزرگتر از حد نیاز میزان مصرف انرژی را نیز بالاتر برده اید. انتخاب چیلر و سایر دستکاه های برودتی و تهویه مطبوع می بایست بر اساس فرمول صحیح محاسبه و خریداری شوند. دستگاه های کوچک بار اضافی را روی دستگاه بیشتر می کنند و دستگاه های بزرگتر هزینه های مصرف انرژی را بالاتر می برند. معمولاً برای هر ۳۰ متر مربع با ارتفاع ۳ متر دستگاهی با ظرفیت ۱ تن تبرید نیاز دارید.

چیلر
چیلر

۲ –  دستگاه تهویه مطبوع را در مکان مناسبی قرار دهید:

این باور که مکان مناسب برای دستگاه تهویه مطبوع مخصوصاً چیلر قسمتی از بام است که فضای کافی دارد، اشتباه است. معمولاً چیلر و دستکاه های دیگر تهویه مطبوع را با یک مکان یابی دقیق در جایی قرار می دهند که هم دسترسی برای سرویس و نگهداری آن آسان باشد و هم زیر تابش مستقیم آفتاب نباشد. اگر فضای شما برای قرار دادن چیلر کم است حتماً از سایه بان های مناسب برای آن استفاده کنید. نصب دستگاه در قسمت های سایه دار برای بالا بردن راندمان دستگاه و کاهش هزینه های مصرف انرژی امری ضروری است. حتی برای کولر های آبی نیز همین مسئله صادق است. بنابراین سعی کنید مکان یابی صحیح برای نصب دستگاه را به کارشناس واگذار کنید.

۳ – کندانسور دستگاه را مخفی نکنید:

این اتفاق معمولاً در زمان نصب رخ می دهد. کندانسور دستگاه می بایست کاملاً آزاد باشد و در معرض هوای محیط قرار بگیرد. در برخی موارد هم دیده شده است که با گل و گیاه برای پوشش دادن اطراف چیلر محفظه ی کندانسور مسدود شده است. مسدود شدن کندانسور چیلر باعث افت راندمان دستگاه می شود. از طرفی برای تعمیرات احتمالی و سرویس های دوره ای دسترسی به کندانسور و کویل کندانسور ضروری است.

چیلر
چیلر

۴ – قرارداد سرویس های دوره ای را تنظیم کنید:

بسیاری از مالکان با نادیده گرفتن سرویس های دوره ای و تعمیرات احتمالی و اساسی که میتواند باعث کارایی و راحتی و بهبود کارکرد دستگاه شود هزینه هایی را بر خودشان تحمیل می کنند. چیلر نیز مانند سایر دستگاه های برودتی و تهویه مطبوع می بایست به صورت فصلی و دوره ای مورد بازدید و چکاپ قرار گیرد. شارژ گاز دستگاه، شستشو و رسوب زدایی دستگاه از عمده مواردی است که در بازدید های فصلی مورد توجه است. شما با تنظیم قرارداد های تعمیر و نگهداری می توانید خیال خود را بابت کارکرد بهینه دستگاه در تمام فصول سال راحت کنید. این قرارداد ها در مقابل هزینه هایی که ممکن است با نادیده گرفتن آنها بر شما تحمیل شود مبالغ ناچیزی دارد.

تمیز کاری و یا تعویض فیلترها حداقل دو ماه یکبار لازم است. اگر از هواساز ها استفاده می کنید لازم است بدانید مقدار زیادی گرد و غبار، یا موی حیوانات خانگی به طور مداوم فیلتر هوا را پر می کند. بررسی آن ها به طور منظم، چکاب فصلی گاز کمپرسور ها و … از ضروریات است.

چیلر
چیلر

۵ – از ترموستات استفاده کنید:

برای اینکه چیلر یا دستگاهی که شما برای تهویه مطبوع از آن استفاده می کنید در تمام طول روز روشن نباشد می بایست از ترموستات ها استفاده شود. ترموستات وظیفه دارد به محض اینکه دمای مورد نیاز در محیط فراهم شد سیستم را به حالت خاموشی موقت ببرد. این امر مهم ترین قسمت برای جلوگیری از افزایش هزینه های مصرف انرژی است. البته امروزه تمام دستگاه های چیلر و تهویه مطبوع مجهز به ترموستات هستند. از طرفی با داشتن ترموستات در مدار امکان کنترل هوشمند از طریق سیستم های هوشمند سازی ساختمان نیز فراهم می شود. شما می توانید قبل از رسیدن به منزل یا محل کار سیستم تهویه مطبوع را روشن نمایید تا دمای محیط را به دمای دلخواه برسانید. ترموستات ها قابل برنامه ریزی نیز هستند و میتوانید به صورت دستی زمان کار دستگاه را تعیین کنید.

۶ – دریچه ها را بدون آگاهی نبندید:

در بسیاری از موارد دیده شده است که قسمت هایی از ساختمان که دیگر آن کاربری قبلی را ندارد از لیست قسمت های مورد نیاز برودتی خارج شده است. یعنی دیگر نیازی به ایجاد تهویه مطبوع برای آن قسمت حس نشده است و راحت ترین کار در اینگونه موارد بستن دریچه ی آن قسمت می باشد. اینکار به پایین آمدن راندمان کلی دستگاه چیلر منجر می شود. حتماً قبل از بستن هر دریچه ای بخصوص در آغاز فصل گرما با کارشناسان مربوطه مشورت نمایید.

چیلر
چیلر

۷ – ترموستات را در مکان مناسب نصب کنید:

اگر ترموستات چیلر و دیگر دستگاه های تهویه مطبوع در نزدیکی دستگاه هایی مانند تلویزیون، استریو و آشپزخانه باشد ممکن است باعث خطای ناخواسته در درک دمای موجود شود. ترموستات را در فضایی نصب کنید که مطمئن شوید حرارت دیگر دستگاه ها روی آن تاثیر منفی نخواهد گذاشت. اینکار راندمان کلی دستگاه را تا حد زیادی بهبود می بخشد. دمای تشخیص داده شده توسط ترموستات می بایست دمای واقعی محیط باشد.

۸ – فن کویل مناسب را انتخاب و خرید نمایید:

با توجه به تنوعی که در دستگاه های فن کوئل و هواساز وجود دارد پیشنهاد میشود مناسب ترین نوع فن کوئل را با مشاوره ای که از شرکت های تهویه مطبوع می گیرید انتخاب کنید. فن کوئل ها در انواع دیواری، زمینی و سقفی طراحی و ساخته شده اند. لزوماً باور اینکه فن کوئل های سقفی به دلیل پرتاب هوا از بالا به پایین مناسب تر هستند، صحیح نیست. انتخاب فن کوئل می بایست بر طبق محاسبات فنی و همچنین بازه ی قیمتی تعیین شود. سیتاک در زمینه انتخاب فن کوئل نیز مانند چیلر مشاور شماست.

چیلر
چیلر

۹ – با اهالی فن و افراد صاحب نظر مشورت کنید:

همیشه عادت مشورت با افراد غیر متخصص صدمات و خسارات زیادی را به بار آورده است. مخصوصاً در زمینه سیستم های تهویه مطبوع که جایگزین سیستم های سرمایشی سنتی شده است. یادتان باشد حتماً در زمینه انتخاب چیلر مناسب و دستگاه های هواساز و همچنین نصب و راه اندازی آنها با افراد فنی که سابقه و تجربه ی کاری مرتبط دارند مشورت کنید. سیتاک مشاور شما در انتخاب سیستم های تهویه مطبوع است.

دیگر خدمات سیتاک

اخذ جواز ساخت

طراحی نما

طراحی ویلا

طراحی دکوراسیون داخلی

دکوراسیون مغازه

بازسازی ساختمان

خانه هوشمند

 

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :