کدام نوع چیلر را انتخاب کنیم؟

کدام نوع چیلر را انتخاب کنیم؟

کدام نوع چیلر را انتخاب کنیم؟

قبل از انتخاب چیلر برای ساختمان های مسکونی و همچنین مصارف صنعتی می بایست میزان هوادهی مورد نیاز بر متر مربع کاملاً محاسبه شود. زمانی که محاسبات برودتی ویژه پروژه انجام شد تنها وظیفه شما این است که شرکت مناسب تولید کننده چیلر را انتخاب نمایید. شرکت سیتاک مشاور شما در زمینه خرید از برترین برندهای دنیا در امر چیلر است. چیلرها به دو دسته چیلرهای تراکمی و جذبی تقسیم می شوند. چیلرهای تراکمی با استفاده از انرژی الکتریکی و چیلرهای جذبی با استفاده از انرژی حرارتی باعث ایجاد برودت و سرما می شوند.

چیلر
چیلر

اساس کار در چیلر های تراکمی:

در چیلر های تراکمی ابتدا گاز توسط کمپرسور، متراکم می گردد. سپس این گاز به کندانسور وارد شده توسط آب یا هوای محیط، خنک شده و به مایع تبدیل می گردد این مایع با عبور از شیر انبساط یا لوله موئین وارد خنک کننده (اواپراتور) که در فشار کمتری قرار دارد می شود که این کاهش فشار باعث تبخیر مایع گردیده و در نتیجه مایع سرد کننده با گرفتن حرارت نهان تبخیر خود از محیط خنک کننده، باعث ایجاد برودت در موادی که با قسمت خنک کننده در ارتباط هستند، می گردد.سپس گاز ناشی از تبخیر، به کمپرسور منتقل می شود و دوباره این چرخه تکرار می شود.

چیلر
چیلر

تفاوت چیلر جذبی و چیلر تراکمی چیست؟

۱ – چیلر های تراکمی برای گردش مبرد از کمپرسور استفاده می کنند در حالی که چیلر های جذبی فاقد کمپرسور بوده و به جای آن از انرژی گرمایی منابع مختلف استفاده کرده و غلظت محلول جاذب را تغییر می دهند، همچنان که غلظت تغییر می کند، فشار نیز در اجزای مختلف چیلر تغییر می کند. این اختلاف فشار باعث گردش مبرد در سیستم می گردد. افت فشار معمولاً از خطاهای رایجی است که پس از راه اندازی مشاهده می شود.

۲ – ژنراتور و جذب کننده در چیلر های جذبی جانشین کمپرسور در چیلر های تراکمی شده است.

۳ – در چیلر های جذبی از یک جاذب استفاده می شود که عموماً آب یا نمک لیتیوم بروماید است.

۴ – مبرد در چیلرهای تراکمی یکی از انواع کلروفلئوروکربن ها یا هالوکلروفلئوروکربن ها است در حالی که در چیلر های جذبی مبرد معمولاً آب یا آمونیاک است.

۵ – چیلر های تراکمی انرژی مورد نیاز خود را از انرژی الکتریکی تأمین می کنند این در حالی است که انرژی ورودی به چیلرهای جذبی از آب گرم یا بخار وارد شده به ژنراتور تأمین می شود. در بعضی اوقات از گرمای سایر فرایندها نیز استفاده می شود. مانند بخار کم فشار یا آب داغ صنایع، گرمای باز گرفته شده از دود خروجی توربین های گازی و یا بخار کم فشار از خروجی توربین های بخار. گرما ممکن است از کوره هوای گرم یا دیگ آمده باشد.

چیلر
چیلر

مزایای چیلر جذبی نسبت به تراکمی:

۱ – صرفه جویی در مصرف برق:

همانطور که گفته شد چیلر های جذبی از گاز طبیعی ، گازوئیل یا گرمای تلف شده به عنوان منبع اصلی انرژی استفاده می کنند و مصرف برق آنها بسیار ناچیز است.

۲ – صرفه جویی در هزینه برق:

هزینه نصب سیستم شبکه الکتریکی در پروژه ها بر اساس حداکثر توان برداشت قابل تعیین است. یک چیلر جذبی به دلیل اینکه برق کمتری مصرف می کند ، هزینه خدمات را نیز کاهش می دهد. در اکثر ساختمان ها نصب چیلرهای جذبی موجب آزاد شدن توان الکتریکی برای مصارف دیگر می شود و شما می توانید از برق در مصارف دیگری استفاده کنید.

چیلر
چیلر

۳ – صرفه جویی در هزینه اولیه مورد نیاز برای دیگ ها:

برخی از چیلرهای جذبی را می توان در زمستان ها به عنوان هیتر مورد استفاده قرار داد و آب گرم لازم برای سیستم های گرمایشی را با دماهای تا حد ۲۰۳ تأمین نمود. در صورت استفاده از این چیلرها نه تنها هزینه خرید دیگ کاهش می یابد بلکه صرفه جویی قابل ملاحظه ای در فضا نیز بدست خواهد آمد.

۴ – صرفه جویی در هزینه تجهیزات برق اضطراری:

در ساختمان هایی مانند مراکز درمانی و یا سالن های کامپیوتر که وجود سیستمهای برق اضطراری برای پشتیبانی تجهیزات خنک کننده ضروری است، استفاده از چیلر های جذبی موجب صرفه جویی قابل توجهی در هزینه این تجهیزات خواهد شد.

چیلر
چیلر

۵ – بهبود راندمان دیگ ها در تابستان:

مجموعه هایی مانند بیمارستان ها که در تمام طول سال برای سیستمهای استریل کننده ، اتوکلاوها و سایر تجهیزات به بخار احتیاج دارند مجهز به دیگ های بخار بزرگی هستند که عمدتاً در طول تابستان با بار کمی کار می کنند. نصب چیلر های جذبی بخار در چنین مواردی موجب افزایش بار و مصرف بخار در تابستان ها شده و در نتیجه کارکرد دیگ ها و راندمان آنها بهبود قابل توجهی خواهد یافت.

چیلر
چیلر

۶ – بازگشت سرمایه اولیه:

چیلر های جذبی به دلیل نیاز کمتر به برق در مقایسه با چیلرهای تراکمی ، هزینه های کارکرد را کاهش می دهند. اگر اختلاف قیمت یک چیلر جذبی و یک چیلر تراکمی هم ظرفیت را به عنوان میزان سرمایه گذاری و صرفه جویی سالانه از محل کاهش یافتن هزینه های انرژی را به عنوان بازگشت سرمایه در نظر بگیریم ، می توان با قاطعیت گفت که بازگشت سرمایه صرف شده برای نصب چیلرهای جذبی با شرایط بسیار خوبی صورت خواهد گرفت.

چیلر
چیلر

۷ – کم شدن صدا و آلودگی صوتی:

ارتعاش و صدای ناشی از کارکرد چیلرهای جذبی به مراتب کمتر از چیلرهای تراکمی است. منبع اصلی تولید کننده صدا و ارتعاش در چیلرهای تراکمی، کمپرسور است. چیلر های جذبی فاقد کمپرسور بوده و تنها منبع مولد صدا وارتعاش در آنها پمپ های کوچکی هستند که برای به گردش درآوردن مبرد و محلول لیتیم برماید کاربرد دارند. میزان صدا و ارتعاش این پمپ های کوچک قابل صرف نظرکردن است.

چیلر
چیلر

۸ – سازگار با محیط زیست:

چیلرهای جذبی بر خلاف چیلرهای تراکمی از هیچ گونه ماده Cfc یا Hcfc که موجب تخریب لایه ازن می شوند ، استفاده نمی کنند. لذا برای محیط زیست خطری ایجاد نمی نمایند. چیلر های جذبی غالباً از آب به عنوان مبرد استفاده می کنند. یک چیلر جدید در هر شرایطی، یک سرمایه گذاری بیست و چند ساله است. تغییرات دائمی قوانین و مقررات استفاده از مبردها موجب می شود تا استفاده از مبردی طبیعی مانند آب در چیلرهای جذبی گزینه ای بسیار قابل توجه به شمار آید.

چیلر
چیلر

  ۹ – کاستن از میزان تولید گازهای گلخانه ای و آلاینده ها:

میزان تولید گازهای گلخانه ای (مانند دی اکسید کربن) که تأثیر قابل توجهی در گرم شدن کره زمین دارند و آلاینده ها (مانند اکسیدهای گوگرد ، اکسیدهای نیتروژن و ذرات معلق) توسط چیلرهای جذبی در مقایسه با چیلرهای تراکمی بسیار کمتر است.

در چیلرهای جذبی برخلاف چیلرهای تراکمی از جذب کننده (Absorber) و مولد حرارتی بجای کمپرسور استفاده می گردد. عمومی ترین خنک کننده در چیلر های جذبی سیستم لیتیوم برماید است. در این سیستم، در قسمت جذب کننده بخار آب توسط لیتیوم برماید غلیظ، جذب و در قسمت مولد حرارتی، آب بر اثر حرارت تبدیل به بخار می شود. بخار آب در کندانسور که دارای فشار ۱/۰ اتمسفر است به حالت مایع در می آید و سپس در خنک کننده که تحت فشار ۰۱/۰ اتمسفر دوباره به بخار تبدیل می گردد و آب برای اینکه تبخیر گردد گرمای نهان خود را از محیط خنک کننده می گیرد و باعث ایجاد برودت می گردد. سپس بخار آب ایجاد شده در خنک کننده به جذب کننده منتقل می گردد و دوباره این چرخه تکرار می شود.

چیلر
چیلر

 

منبع: مرکز دانش صنعت تاسیسات ایران

شرکت سیتاک مشاور شما در امر خرید و محاسبات فنی چیلر و سیستم های تهویه مطبوع است.

دیگر خدمات سیتاک

اخذ جواز ساخت

طراحی نما

طراحی ویلا

طراحی دکوراسیون داخلی

بازسازی ساختمان

خانه هوشمند

دکوراسیون مغازه

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :